ابتکار: همه با هم دیده بان طبیعت سرزمین خود باشیم

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در آستانه فرارسیدن روز انس با طبیعت گفت: بیاییم دیده بان طبیعت سرزمین خود باشیم و برای حفظ محیط زیست سرزمین پهناور ایران، همگی احساس مسئولیت کنیم و به متخلفان تذکر بدهیم.

 معصومه ابتکار با تبریک سال نو و تجدید حیات طبیعت به هموطنان، افزود: احترام به محیط زیست، احترام به خالق یکتا و احترام به زندگی است و تخریب آن خیانت در امانت و ظلم به نسل های آینده است.
ابتکار با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست از سوی رهبر معظم انقلاب در آبانماه سال ۱۳۹۴، گفت: ایشان نگاه جامع و راهبردی به همه ابعاد محیط زیست دارند و محیط زیست را یک مسأله ملی می دانند که همه قوا در حفظ آن مسئولیت دارند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری کرد که دستگاه های اجرایی مرتبط با محیط زیست، هماهنگی و همراهی بیشتری داشته باشند.
وی سیزدهم فروردین 'روز انس با طبیعت' را نقطه عطفی در مواجه شدن انسان با مظاهر طبیعی دانست و تصریح کرد: هنر بهره مندی از آموزه های دینی و اخلاق زیست محیطی ایجاب می کند با اراده و همتی مضاعف صیانت از جلوه های الهی را سرلوحه رفتار و منش خود قرار دهیم تا این روز با عمل به توصیه های زیست محیطی به خوبی سپری شود.
به گفته وی، گیاهان و درختان به عنوان جزئی از طبیعت زیبای کشور سهم بسزا و نقشی بسیار مهم در زندگی ما دارند که تلطیف هوا، تعادل دمای محیط، تصفیه هوا، حفاظت از خاک و تامین بخشی از مواد غذایی مورد نیاز انسان، اندکی از سودمندی های فراوان آنهاست و در سخنان معصومین (ع ) نیز از تاثیر مثبت گیاهان بر جسم و جان آدمی آثار بسیاری وجود دارد.
ابتکار خطاب به تفرجگران در سیزدهم نوروز، افزود: با توجه به فصل گلدهی گیاهان، محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنند که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه های درختان خودداری شود.
ابتکار با تاکید بر نقش مردم در حفظ محیط زیست، از مسافران نوروزی خواست با همت و تلاش خود ضمن بهره مندی از این موهبت های الهی و ارزش های خدادادی، با رعایت اخلاق طبیعت گردی و به کار بستن توصیه های زیست محیطی، در حفظ و حراست طبیعت و محیط زیست کوشا باشند.
وی با بیان اینکه گسترش شهرها و آلودگی های محیط زیست، زندگی و بقای حیوانات و سایر موجودات زنده را با مخاطرات جدی مواجه کرده است، گفت: گیاهان و حیوانات نیز مانند ما حق زندگی دارند پس در سفرها و در روز طبیعت ، پاسبان طبیعت و ساکنان آن باشیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سالانه هزاران هکتار جنگل و مرتع به دلیل بی احتیاطی در آتش می سوزد، گفت: در روز طبیعت، هموطنان تا حد امکان غذاهای آماده که نیازمند پخت مجدد نیست، به همراه داشته باشند و در صورت نیاز به آتش، حتی الامکان از ذغال آماده استفاده کنند و از شکستن هرگونه سرشاخه درختان جلوگیری به عمل آورند و حتماً خاکستر آتش را نیز با آب و خاک خاموش کنند، همچنین از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کنند. بهترین کار در این زمینه همراه داشتن گاز پیک نیکی است.
ابتکار از مسافران خواست کیسه مخصوص جمع آوری زباله را همراه خود برده و در پایان روز زباله های تولیدی را به ایستگاه های مستقر تحویل دهند و از رها کردن آن در جنگل، ساحل دریا، کنار چشمه های آب، مناطق کوهستانی و دره ها خودداری کنند.
جلوگیری از شکار و صید حیات وحش و پرهیز از حمل هرگونه سلاح، تبر، اره و تور صیادی از دیگر توصیه های رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به مردم است.
وی خطاب به مسافران سیزده نوروز، گفت: در مناطق جنگلی و یا مناطقی که تابلوی عبور حیوانات اهلی یا وحشی وجود دارد، با کمترین سرعت ممکن رانندگی نمائید و مراقب حیوانات بی پناه باشید.
معاون رییس جمهوری ادامه داد: گردشگران نوروزی از تخریب آشیانه پرندگان و مسدود کردن محل زندگی حیوانات وحشی خودداری کنند و به جای شکار حیوانات و چیدن گل ها و گیاهان، از آنها عکس بگیرند و سال ها از دیدن آن عکس لذت ببرند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان از تفرجگران سیزده نوروز خواست در صورت مواجه شدن با تخلف هایی همچون آلودگی محیط هوا، زباله و پسماندها، شکار حیات وحش و موضوع هایی از این قبیل، با سامانه ۱۵۴۰ تماس بگیرند تا بلافاصله و پیگیری شود و در صورت مشاهده حریق در جنگل نسبت به خاموش کردن آن اقدام و یا با مراکز آتش نشانی، محیط زیست و منابع طبیعی تماس گرفته و موضوع را گزارش کنند.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.