افزایش احتمال برکناری رئیس جمهور برزیل

در پی افزایش فشارها در کنگره برزیل علیه دیلما روسف، رییس جمهور این کشور، یکی از احزاب عضو ائتلاف حاکم اعلام کرد که وزرایش را از کابینه خارج می‌کند.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، حزب جنبش دموکراتیک موسوم به (پی ام دی بی) پس از نشست درون حزبی اعلام کرد، از شش وزیر عضو این حزب در کابینه روسف و هم چنین از ۶۰۰ کارمند وابسته به این حزب در دولت فدرال برزیل خواسته از سمت‌های خود کناره گیری کنند.
خروج حزب جنبش دموکراتیک از ائتلاف حاکم و همسویی آن با مخالفان، می‌تواند به معنی تصویب طرح برکناری رئیس جمهوری برزیل تلقی شود.
در صورت استعفای هر شش وزیر عضو حزب نهضت دموکراتیک، پارلمان برزیل می‌تواند تا حدود یک ماه دیگر خانم روسف را از قدرت برکنار کند.
در پی تصمیم این حزب ائتلافی، روسف سفر خود را به واشنگتن برای حضور در اجلاس امنیتی لغو کرده است.
همزمان با انتشار خبر تصمیم حزب جنبش دموکراتیک، سناتور رومرو جوکا از نمایندگان پارلمان برزیل در توییتر نوشت: در یک جلسه تاریخی تصمیم به خروج از دولت گرفته شد.

چند روز پیش انریکه ادواردو آلوس، وزیر گردشگری برزیل به عنوان نخستین وزیر از حزب جنبش دموکراتیک برزیل (PMDB)، کابینه رییس جمهوری برزیل را ترک کرد.
درصورتیکه هواداران رئیس‌جمهوری برزیل نتوانند مانع از استیضاح وی شوند، روسف ماه مه از کار معلق می‌شود. اتهام فساد اخیر و اعتراضات ضد دولتی خیابانی راه را برای استیضاح روسف باز کرده است که می‌تواند به پایان حضور حزب چپ‌گرای کارگر حاکم، منجر شود.
رییس جمهوری برزیل با وجود تظاهرات و روند موجود استیضاح در کنگره این کشور از کناره‌گیری امتناع می‌کند.
روسف در ماه‌های گذشته با بحران رسوایی مالی، استیضاح و درخواست مخالفان و مردم برای کناره گیری از قدرت مواجه شده است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.