نخست وزیر ایتالیا: تهران و رم می‌توانند پیام ثبات را در منطقه منتشر کنند

نخست وزیر ایتالیا با تاکید بر اینکه تهران و رم می‌توانند پیام ثبات را در همه منطقه منتشر کنند، گفت: بهترین راه برای تحکیم دوستی‌ها این است که ارزش‌ها را به اشتراک بگذاریم.

«ماتئو رنتزی» نخست وزیر ایتالیا امروز (چهارشنبه) در نشست تجاری دو کشور در اتاق ایران افزود: ما در ایران هستیم اما نه فقط برای بستن قراردادهای اقتصادی؛ فرصت‌های اقتصادی زیادی بین دو کشور وجود دارد و باید از این فرصت‌ها استفاده کنیم اما بیش از هر چیز یک احساس مشترک بین دو تمدن بزرگ ایران و رم وجود دارد.
نخست وزیر ایتالیا افزود: این باور عمیق در ایتالیا وجود دارد که ایران می‌تواند نقشی بسیار مهمی نه تنها در منطقه بلکه در دنیایی که با چالش‌های زیادی روبه‌روست، ایفا کند.
وی در ادامه به بحران های منطقه اشاره کرد و گفت: در سوریه و یمن یک بحران انسانی بزرگ به جا مانده است به طوری که تعداد پناهندگان به ایتالیا، امسال ۱۵ تا ۲۰ برابر افزایش یافته‌است.
نخست وزیر ایتالیا افزود: وقتی گفته می‌شود ۲۳ درصد از قربانیان یمن کودک و ۱۵ درصد زنان هستند، به این نکته می‌رسیم که یک فاجعه در این کشور رخ داده است.
رنتزی با تاکید بر اینکه ایران و ایتالیا می‌توانند پیام ثبات را در منطقه منتشر کنند، گفت: دو کشور همچنین می‌توانند به موضوعاتی بپردازند که در مورد آن توافق ندارند؛ با این حال ما نقاط مشترک زیادی داریم که یکی از آنها ایجاد صلح است.
وی ضمن ابراز خرسندی از اینکه نخستین نخست وزیر غربی هست که بعد از اجرای برجام به ایران سفر کرده است، گفت: رابطه‌ها نباید فقط روی کاغذ بمانند و بهترین راه برای تحکیم دوستی‌ها این است که ارزش‌ها را به اشتراک بگذاریم و با هم کار کنیم.
وی گفت‌: ما مانند قطارهای سریع‌السیر باید بدویم؛ مساله مالی مهم است و در مرحله بعدی این مذاکرات دو کشور، وزیر اقتصاد و دارایی ایتالیا همراه هیاتی اقتصادی به ایران خواهد آمد.
نخست وزیر ایتالیا ادامه داد: سه روز پیش مطلع شدم که یک بانک غربی قراردادی با ایران منعقد کرده است و شعبه‌هایی در ایران و اروپا باز خواهد کرد.
وی با اشاره به حضور شرکت‌هایی همچون ساچه و فعالان اقتصادی ایتالیا در ایران گفت: پروژه‌ها فقط روی کاغذ نیستند و باید اجرایی شوند.
رنتزی گفت: چرا ما به جاده ابریشم فکر نکنیم؛ واقعیت این است که مسافران جاده ابریشم در گذشته به فارسی و لهجه‌های ایتالیایی با هم گفتمان داشتند.
وی با اشاره به زمینه‌ها و ظرفیت‌های همکاری دو کشور گفت: فعالان اقتصادی ایتالیا در بخش‌های نیرو، گاز، نفت، فولاد، بهداشت و زیرساخت‌های تکنولوژیکی در هیات ایتالیایی وجود دارند و نباید مراودات در این زمینه‌ها نادیده گرفته شود.
وی گفت: ایتالیا نخستین کشوری است که بعد از تحریم‌ها به ایران آمده است چون بر این باوریم که رابطه ما، رابطه‌ای دوستانه است؛ ایران و ایتالیا فرصت‌های بزرگی برای همکاری دارند.
نخست وزیر ایتالیا ادامه داد: هر دو کشور گذشته و تاریخ زیبایی دارند اما این تاریخ نباید تنها در سطح یادبود و خاطره بماند.
وی گفت: با اجرای ۳۰ تفاهمنامه‌ای که در رم به امضا رسید و چند تفاهمنامه‌ای که دیروز امضا شد و همچنین ۱۲ تفاهمنامه‌ای که امروز امضا می‌شود، فرصت‌های خوبی برای اشتغال‌زایی ایجاد خواهد شد.

اروپا مصمم به گسترش روابط با ایران است
محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان نیز در این نشست گفت: رئیس موسسه ساچه قول داده است که پوشش‌های لازم برای کارهای اجرایی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک را در نظر بگیرد.
وی یاددآورشد: رئیس موسسه ساچه دو بار در گذشته و امروز سومین بار است که به ایران سفر کرده است.
نعمت زاده افزود: پیش از نهایی‌شدن مذاکرات برجام، ما روابط خود را در جهت عادی‌سازی روابط شروع کردیم.
وی ادامه داد: در سفر تاریخی رئیس‌جمهوری ایران به ایتالیا، سنگ بنای همکاری بنا نهاده شد و ۳۰ قرارداد به امضا رسید که هشت مورد اجرایی شده است.
وی، از فعالان اقتصادی دو طرف برای پیگیری و گسترش روابط اقتصادی دوجانبه تشکر کرد و گفت: وظیفه ما این است که راه را برای فعالان اقتصادی هموار کنیم.
وزیر صنعت افزود: همکاری شرکت‌ها و بانک‌های ایتالیا با کشورمان نشان داده است که کشورهای اروپایی مصمم به گسترش روابط با ایران هستند و ما نیز هر کمکی بتوانیم انجام می‌دهیم.
به گزارش ایرنا، دیروز(سه شنبه) در نخستین روز سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران، هفت سند همکاری در زمینه های مختلف از جمله همکاری در زمینه گردشگری و فعالیت های فرهنگی، تفاهم نامه همکاری صنعتی بین وزارت نیروی ایران و وزارت توسعه اقتصادی ایتالیا و همچنین چارچوب همکاری راه آهن جمهوری اسلامی ایران و راه آهن دولتی ایتالیا امضا شد.
یادداشت تفاهم همکاری بین شرکت انل و شرکت ملی صادرات گاز ایران، یادداشت تفاهم همکاری بین شرکت فرودگاه های ایران و شرکت فرودگاه های میلان ایتالیا، یادداشت تفاهم همکاری بین شرکت کارگاز سیستم ایران و شرکت دانیلی ایتالیا در زمینه تولید انواع مفتول، میلگرد و تسمه مورد نیاز صنایع خودرو از دیگر اسنادی بود که روز گذشته بین طرفین مبادله شد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.