سفر موگرینی به تهران و عزم جدی اروپا برای افزایش تعاملات علمی

سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با هیات همراه به جمهوری اسلامی ایران نشان از اهتمام ویژه اروپا برای افزایش تعاملات دارد و این فرصتی مغتنم برای ارتقای تعاملات دانشگاه های کشور با مراکز علمی معتبر جهانی به شمار می رود.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه هیات بزرگی از هفت کمیسیونر اتحادیه اروپا شنبه آینده (۲۸ فروردین) به تهران سفر می کند.
این کمیسیونرها، مسئولان اتحادیه در حوزه های انرژی، تحقیقات علمی، محیط زیست، ورزش و صنعت هستند و گفت و گوهای جدی بین اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران در مسایل مختلف انجام می شود.
سفر خانم موگرینی برای دومین بار به تهران، نشان دهنده محتوایی و جدی بودن این سفر بوده و مقدمات افزایش همکاری های دو طرف به ویژه در حوزه های اقتصادی و علمی را فراهم می کند.

 دورنمای ۱۰ ساله علمی و فناوری با اروپا شفاف سازی می شود
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل، با اشاره به سفر موگرینی به تهران اظهار داشت: طی این سفر، وزارت علوم علاوه بر هیات دولت و سایر نهادها، پذیرای مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه کمیسیونرهای این اتحادیه خواهد بود.
حسین سالارآملی گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برنامه ریزی جدی در راستای تبادلات علمی، تحقیقاتی و نوآوری با دانشگاه های اروپایی دارد.
وی افزود: بر همین اساس طی سفر موگرینی به ایران یک بیانیه مشترک علمی و تحقیقاتی با کمیسونر آموزش اتحادیه اروپا خواهیم داشت.
وی گفت: همچنین ۲ بند بیانیه نهایی که توسط دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و خانم موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امضاء خواهد شد؛ مربوط به فعالیت های علمی و فناوری خواهد بود.
رییس مرکز همکاری های بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: انتظار داریم پس از این سفر، مسیر همکاری ها کاملا باز شده و سیاستگذاری ها مشخص شود.
وی خاطرنشان کرد: همچنین مصمم هستیم طی سفر موگرینی به ایران، دورنمای ۱۰ ساله علمی و فناوری با اروپا شفاف سازی شود و تصویر روشنی از ظرفیت های طرفین در اختیار قرار گیرد.

اهتمام دولت یازدهم به مسائل علمی و دانشگاهی
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در پاسخ به این سوال ایرنا که درصورت گسترش روابط ایران و اروپا چه انتظارات و پیش بینی هایی در زمینه همکاری های علمی و دانشگاهی و تبادل استاد و دانشجو بین دو طرف وجود خواهد داشت؟ اظهار کرد: پس از برجام مبادلات و همکاری های مناسب و مطلوبی با کشورهای پیشرفته صورت گرفته است.
سیداحمدرضا معتمدی گفت: یکی از اقدامات ارزشمند دولت یازدهم، اهتمام ویژه به مباحث علمی و انتقال تکنولوژی در کنار مراودات سیاسی و تبادلات تجاری با سایر کشورها بوده است.
وی افزود: دولت تدبیر و امید تلاش کرده تا ورودی جدی به امر فناوری و انتقال تکنولوژی در قراردادهای صنعتی داشته باشد.
معتمدی ادامه داد: در گذشته روند غالب در تعاملات علمی صرفا واردات سخت افزار بوده و همراه آن انتقال دانش فنی وجود نداشت.

سفر موگرینی و فرصتی طلایی برای کسب دانش های فنی
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر یادآور شد: دانشگاه های اروپایی از نظر تکنولوژی از مراکز علمی ما قویتر هستند و سفر خانم موگرینی فرصت مناسبی است تا با تفاهم نامه هایی علاوه بر انتقال این تکنولوژی ها، دانش های فنی مربوط به آن نیز در اختیار ایرانیان قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر پس از برجام تعاملات علمی زیادی با کشورهایی همچون آلمان، فرانسه، اتریش و غیره داشته و تفاهم نامه های مناسب و مطلوبی نیز در این زمینه داشته است.
معتمدی اظهار داشت: باید زمینه هایی را که در آن دچار ضعف هستیم؛ شناسایی کرده و دوره های مشترک با دانشگاه های اروپایی در راستای تقویت آن برگزار کنیم.
وی گفت: همچنین می توان در سفر موگرینی، تفاهم نامه هایی با دانشگاه های اروپایی برقرار کنیم تا بتوان با مشارکت آنان، دانشجویانی را از کشورهای منطقه جذب کنیم.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: افزایش تعاملات و کارهای مشترک اعضای هیات علمی و مشارکت دانشگاه های ایران در انتقال تکنولوژی می تواند از جمله راهکارهای مناسب و مطلوب به شمار رود.
وی در ادامه با بیان اینکه بسیاری از دستاوردهای علمی ایران ناشی از همت و تلاش خود اتکایی مراکز و دانشمندان علمی ایران بوده است، یادآور شد: روند مناسبی مابین مراکز علمی ایران و اروپا پس از برجام شروع شده و دانشگاه های برتر کشور در این راستا نقش مهم و موثری دارند.
وی با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران گفت: این سفر فرصتی مغتنم به شمار می رود تا تفاهم نامه های ارزشمندی با کمیسیونرها علمی و تحقیقاتی اتحادیه اروپا برقرار شود.
معتمدی تاکید کرد: به طور حتم این تفاهم نامه ها می تواند نقش تاثیرگذاری در قراردادهای آتی دانشگاه های کشور با مراکز علمی اروپایی داشته باشد.

پسابرجام و افزایش تحرکات دیپلماسی و علمی
بر اساس این گزارش دیدار مقامات بلند پایه سازمان های بین المللی و کشورهای مختلف غربی از جمله نخست وزیر ایتالیا و سفر قریب الوقوع رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با یک هیات بلند پایه سیاسی، اقتصادی و علمی طی روزهای آتی به تهران، بیانگر افزایش تحرکات دیپلماسی، تاثیر برجام و عزم کشورها برای ارتقای همکاری با ایران است.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه ۱۶ آوریل (۲۸ فروردین) در رأس یک هیأت بلندپایه سیاسی و اقتصادی به ایران می آید که به گفته تحلیلگران، سفر وی و هیأت همراه در راستای ادامه برنامه های برجام و گسترش همکاری های اقتصادی و سیاسی و علمی اتحادیه اروپایی با تهران به شمار می رود.
ایجاد فضای تعامل با دنیا و زدودن عوامل نومیدی در جامعه از جمله اقدامات دولت در کنار حل موضوع هسته ای و کنترل تورم بوده است که سبب شده در این فرایند اقشار مختلف جامعه به ویژه دانشگاهیان با شور و شوق، مشغول کار و تلاش دوچندان شوند که به طور قطع از مهمترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید به شمار می آید.
مزیت و ویژگی های پسابرجام، روسای دانشگاه های کشور را به افزایش تعاملات علمی با سایر دانشگاه های معتبر جهان، امیدوار ساخته است.
از دید بسیاری از ناظران، پسابرجام فرصت ویژه ای برای کسب و انتقال فناوری های جدید و مدرن، شناساندن هرچه بیشتر توانمدی جوانان ایرانی به سایر ملل و کسب تجربیات و یافته های جدید علمی است.

نیاز دو طرفه برای افزایش تعاملات
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای نیز در همین زمینه به خبرنگار ایرنا می گوید: سال گذشته مقوله برجام به فرجام رسید و بالاخره تحریم های ناعادلانه بر ضد ایران برداشته شد.
مسعود شفیعی گفت: البته ذکر این نکته برای افکار عمومی حائز اهمیت است که هر چند تحریم ها برداشته شده اما نباید چنین پنداشت که تمامی مسائل دیگر حل و فصل شده و یک کشور پیشرفته هستیم.
وی افزود: هنگامی که تحریم ها برداشته شد، جمهوری اسلامی ایران به دوران قبل از تحریم بازگشته و همچون سایر کشورهای منطقه و جهان شده و اکنون باید از فرصت ها استفاده کند.
شفیعی ادامه داد: اروپایی ها علاقمند به ارتباط با ایران هستند چرا که کشوری در حال توسعه و دارای موقعیت سوق الجیشی با ظرفیت غنی در امر بازار محصولات هستیم.
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای یادآور شد: از سوی دیگر ایران نیز برای دسترسی به فناوری های جدید و رفع نیازهای صنعتی و تجهیزاتی خود باید با کشورهای اروپایی ارتباط داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: در این شرایط باید به گونه ای رفتار کنیم که روابطمان فقط به خرید محصولات منحصر نشود؛ بلکه طی تفاهم نامه هایی زمینه های لازم برای آموزش های فنی نیز مهیا سازیم.
شفیعی تصریح کرد: باید علاوه بر خرید محصولات دانش تولید آنها را نیز کسب کنیم تا در یک دوره زمانی ما نیز بتوانیم از این امر، درآمدزایی داشته باشیم.

 حداکثر بهره مندی از سفر موگرینی
وی با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، اظهار داشت: باید از سفر موگرینی و هیات همراه اتحادیه اروپا حداکثر بهره مندی و استفاده را ببریم.
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای با بیان اینکه در دوران پسابرجام هیات های مختلفی به ایران سفر کرده اند، گفت: باید با حداکثر آمادگی به استقبال این هیات اروپایی برویم تا بتوانیم با شناسایی دقیق و علمی نیازهایمان، مطالبت خود را از آنان بخواهیم.
وی افزود: بر همین اساس دولت محترم باید هیات های تخصصی را برای مذاکرات با هیات اروپایی تشکیل دهد و به طور حتم نقش دانشگاهیان در این امر بسیار مفید و ضروری خواهد بود.
شفیعی ادامه داد: کشورهای اروپایی صاحب فناوری هستند و باید در سفر موگرینی به تهران با توجه به این امر، خواستار وصل به منابع اولیه فناوری ها و تکنولوژهی های جدید باشیم.
وی خاطرنشان کرد: همچنین می توان با تفاهم نامه هایی مشترک با دانشگاه های اروپایی زمینه اعطای بورس و افزایش همکاری های هیات های علمی و فرصت های مطالعاتی را مهیا سازیم.

سفر موگرینی زمینه ساز تفاهم نامه های مشترک علمی
مسئولان وزارت علوم نیز بر این باورند که دانشگاه های کشور در عصر پساتحریم باید در مسیر تقویت ارتباط هرچه بیشتر با دانشگاه های معتبر دنیا و استفاده بهتر از منابع علمی روز گام بردارند؛ چرا که در چنین شرایطی امکان بهتری برای استفاده از تجربیات فناوران خارج از ایران و همکاری آنان با اندیشمندان داخلی و آسان کردن مبادله دانشجو و استاد و پذیرش و اعزام دانشجویان دکترا وجود خواهد داشت.
بر همین اساس به نظر می رسد سفر موگرینی به تهران علاوه بر اینکه می تواند زمینه ساز مناسب و مطلوبی برای بهبود فضای بین الملل شود؛ فرصتی نیز برای استفاده شمار بیشتری از استادان دانشگاه ها از دوره های دانش افزایی و تقویت فرصت های مطالعاتی را فراهم کند تا آنها با جدیدترین دستاوردهای علمی روز دنیا آشنا و از امکانات دانشگاه های برخوردار از آزمایشگاه های مجهز، بهره مند شوند.
سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می تواند دستاوردهای مغتنم و ارزشمندی داشته باشد تا با تفاهم نامه های علمی، زمینه ساز آشنایی جوانان ایران زمین با دانش و فناوری های جدید مراکز علمی و معتبر جهانی و اروپایی شده و سبب انتقال تکنولوژی های مدرن به کشور شود.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.