بوئینگ در برابر ایرباس؛ چه کسی پیروز جنگ دبی شد؟

زمانی که مجموع کسب‌وکار بوئینگ در نمایشگاه دوبی را نگاه می‌کنید، رقم ۴۷٫۶میلیارد دلار به چشم می‌آید. اما ایرباس توانست رقم ۵۲٫۷میلیارد دلاری را ثبت کند.

به نفل از اتاق تهران، نمایشگاه صنایع هوایی (Airshows) به طور سنتی فرصتی برای تولیدکنندگان بزرگ هواپیما برای قرارداد مذاکرات طولانی مدت با شرکت های هواپیمایی و شرکت های لیزینگ است.
شرکت‌هایی مانند Bombardier کانادا و Embraer برزیل به دنبال شکست دادن یکدیگر در بازار جت‌های کوچک هستند، اما نبرد اصلی بین هواپیماهای تجاری ایرباس اروپا و بوئینگ ایالات متحده شکل می‌گیرد.
نمایشگاه صنایع هوایی دوبی ۲۰۱۷ هم هیچ تفاوتی با قبل نداشت و دو شرکت بزرگ هواپیمایی برای کسب و کار جدید با یکدیگر رقابت می‌کنند. مشخص است که بوئینگ رقابت برای سفارشات ۲۰۱۷ را به دست آورده است، اما آیا این شرکت می‌تواند رهبری را ادامه دهد یا اینکه ایرباس مبارزه در دبی را پیروز خواهد شد؟

بوئینگ
این سازنده امریکایی ناظران را در روز افتتاحیه برای قرارداد ۴۰ فروند دریم لاین ۷۸۷-۱۰ از امارات شگفت‌زده کرد. قیمت فعلی این قرارداد ۱۵٫۱میلیارد دلار است. امارات این هواپیمای دو راهروئه را سال ۲۰۲۲ تحویل خواهد گرفت.
بعد از آن، هواپیمایی آذربایجان ۵ هواپیما از مدل قبلی همان (787-8 Dreamliner) سفارش داد. همراه با یک تعهد موقت برای خرید دو فروند هواپیمای باری بزرگ، رقم این قرارداد ۱٫۹ملیارد دلار اضافه شد.
خطوط هوایی اتیوپی، قرارداد قبلی با بوئینگ را دوبرابر کرد و حالا ۴ فروند ۷۷۷ باری می خرد. قیمت این قرارداد ۱٫۳میلیارد دلار بوده است. اتیوپی در حال حاضر سفارش ۳۰ فروند بوئینگ 737 MAX دارد و به نظر می‌رسد که اتیوپی از رشد سریع هوایی آفریقا استفاده می‌کند.
با این حال، بوئینگ بهترین وضعیت را در روز دوم نمایشگاه داشت. او یک توافقنامه ۲۷میلیارد دلاری برای ۲۲۵ فروند هواپیمای 737 MAX برای flydubai  امضا کرد. بوئینگ اعلام کرد که این قرارداد، بزرگترین قرارداد جت تک‌راهروئه هم از نظر مقدار و هم از نظر تعداد است.
در آخرین روز نمایشگاه صنایع هوایی دبی، بوئینگ قرارداد خرید نهایی با ایرلاین SCAT قزاقستان برای خرید ۶ فروند بوئینگ 737 MAX 8s امضا کرد. ارزش این معامله ۶۷۴میلیون دلار است. هواپیمایی SCAT همچنین این فرصت را دارد که ۵ هواپیمای دیگر به لیست خود اضافه کند.

ایرباس
ایرباس هم در روز اول نمایشگاه، قرارداد ۳۰ فروند هواپیمای جدید A380 سفارش امارات امضا کرد که قیمت آن گفته نشده است.
Golden Falcon Aviation یادداشت تفاهم برای ۲۵ فروند A320neo امضا کرده است. گرچه قیمت این قرارداد اعلام نشده است، اما قیمت هر یک هواپیمای A320neo تقریبا ۱۰۸میلیون دلار است که کل سفارش حدود ۲٫۷میلیارد دلار می‌شود.
بعد از آن ایرباس یک قرارداد بزرگ برای ۴۳۰جت از خانواده A320 به ارزش ۴۹٫۵میلیارد دلار امضا کرد. امضای معامله با Indigo بزرگترین سفارش هواپیما تا به حال عنوان شد.
ایرباس در دوبی، یک قرارداد ۵۰۰میلیون دلاری برای فروش ۲ هواپیما A330neo پهن‌پکر با هواپیمایی سنگال امضا کرد. این شرکت هواپیمایی اعلام کرد از این هواپیما برای توسعه مسیرهای متوسط و طولانی استفاده خواهد کرد.  
 
پس چه کسی برنده شد؟
زمانی که مجموع کسب‌وکار بوئینگ در نمایشگاه دوبی را نگاه می‌کنید، رقم ۴۷٫۶میلیارد دلار به چشم می‌آید. اما ایرباس توانست رقم ۵۲٫۷میلیارد دلاری را ثبت کند. به این ترتیب برنده این بازی ایرباس بوده است و بوئینگ یک سال دیگر باید تلاش کند. همچنین لازم به یادآوری است که قیمت‌هایی که در حال حاضر اعلام شده است، توسط شرکت‌های هواپیمایی و لیزینگ‌ها پرداخت نخواهد شد. رقم واقعی شامل تخفیف‌های مذاکره می‌شود که از لحاظ تجاری بسیار حساس است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.