وزیر امور خارجه مصر: توافق ترسیم مرزها با عربستان هرگز پیش از اقدامات قانونی اجرا نخواهد شد

تلویزیون رسمی مصر به نقل از سامح شکری، وزیر خارجه این کشور، گزارش داد که توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی با عربستان هرگز پیش از اقدامات قانونی لازم اجرا نخواهد شد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، سامح شکری امروز چهارشنبه در خصوص توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی با عربستان سعودی و واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر به طرف سعودی، تاکید کرد که این توافقنامه هرگز پیش از انجام اقدامات قانونی لازم، اجرایی نخواهد شد.
وی افزود که این اقدامات قانونی شامل رأی گیری درباره توافقنامه در مجلس نمایندگان و تائید رئیس جمهور است.
چند روز گذشته در جریان سفر ملک سلمان به قاهره، شاهزاده محمد بن سلمان جانشین ولیعهد و شریف اسماعیل نخست وزیر مصر توافق موسوم به ترسیم مرزهای دریایی مصر و عربستان را امضا کردند که به موجب آن دو جزیره موجود در دریای سرخ داخل آبهای منطقه ای عربستان قرار گرفت. این درحالی است که این دو جزیره ده ها سال تحت حاکمیت مصر بودند.
در پی اعلام این خبر، اعتراض‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد.«نجاد البرعی» فعال حقوقی مصری در صفحه خود نوشت: دیگران به عنوان هدیه نشان و یا شمشیر طلا و یا حتی دکترای افتخاری می دهند، این نخستین بار است که می بینم که جزایر و اراضی کشور هدیه داده می شود، می دانید که نیروهای بین المللی در این جزایر مستقر هستند؟!
یکی دیگر از فعالان نیز نوشت: به ما آموخته بودند که زمین ناموس ما است … من یک شهروند مصری هستم و حق دارم به واگذاری تیران و صنافیر اعتراض کنم.
همچنین حمدین صباحی نامزد سابق ریاست جمهوری مصر و موسس جریان مردمی این کشور اقدام السیسی در خصوص واگذاری دو جزیره صنافیر و تیران به عربستان سعودی را محکوم کرد.
وی طی اظهاراتی در صفحه فیس بوک خود نوشت که بر اساس توافق مربوط به اول اکتبر سال ۱۹۰۶ که بین دولت عثمانی و مصر امضا شد، جزیره تیران و صنافیر جزء جدایی ناپذیر دولت مصر است و مصر حتی در زمان درگیری عربی و اسرائیلی و پس از آن اشغال فلسطین و امضای توافقنامه ها همچنان بر این دو جزیره حاکمیت دارد و به موجب توافقنامه کمپ دیوید این دو جزیره در مالکیت و حاکمیت مصر قرار گرفت.
وی تصریح کرد که عربستان سعودی در سال ۱۹۳۲ به عنوان دولت مشروع و قانونی تاسیس شد به این معنا که این دو جزیره متعلق به عربستان نبود و این کشور مطلقا هیچ حاکمیتی بر آن نداشت و بر این اساس هر گونه مطالبه عربستان برای تحویل گرفتن این دو جزیره به موجب دلایل تاریخی، قانونی و واقعیت مردود است و هیچ جنگ و خصومتی از این لحاظ بین دو کشور نیست.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.