​پیشنهاد مسکو و پکن درباره ممانعت از دستیابی تروریست‌ها به سلاح شیمیایی در سوریه

روسیه و چین پیشنهاد قطعنامه‌ای را به شورای امنیت دادند که هدف از آن ممانعت از افتادن سلاح‌های شیمیایی به دست گروه‌های تندرو در کشورهای همسایه سوریه چون عراق و ترکیه است.

ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل عنوان داشت که این قطعنامه با هدف جبران نواقص و کاستی‌هایی قطعنامه‌هایی است که پیش از این در این خصوص توسط شورای امنیت صادر شده است.
چورکین عنوان داشت: داده‌های مختلفی حکایت از این دارد که گروه‌های تروریستی می‌توانند سلاح‌های شیمیایی بسازند و آماده استفاده از آن هستند.
وی به خطر تندروهایی اشاره کرد که به داعش پیوسته و سپس به اروپا بر می‌گردند و عناصر تشکیل دهنده سلاح‌های شیمیایی را در اختیار داشته و تجربه کافی برای ساخت این سلاح‌ها را نیز دارند.
چورکین تصریح کرد: پیش نویس قطعنامه روسیه و چین مجددا تاکید می‌کند کشورهای عضو به ویژه کشورهای همسایه سوریه باید هرچه سریعتر هرگونه فعالیت انجام شده توسط طرف‌های غیررسمی برای گسترش سلاح‌های شیمیایی یا در اختیار داشتن این سلاح‌ها یا ساخت آنها و یا انتقال و بکارگیری از آنها را به شورای امنیت و کمیته تحقیقات اطلاع دهند.
وی عنوان داشت: مکانیزم تحقیقاتی سازمان ملل با همکاری با سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تدوین شده که ماموریت نظارت بر این فعالیت‌ها را در چهارچوب امکانات گذاشته شده در اختیارات آن برعهده خواهد گرفت.
این مقام روسی عنوان داشت: اجرای این مکانیزم در سوریه آغاز شده است اما اختیار داده شده به آن از خاک سوریه پافراتر نمی‌گذارد.
چورکین در مصاحبه با خبرنگاران با بیان اینکه اعطای این اختیار ضروری است و می‌تواند عامل بازدارندگی باشد، خاطرنشان کرد: تدابیر شدیدی که روسیه و چین به آن فرا می‌خوانند با هدف نقض حاکمیت عراق نیست و این امیدواری وجود دارد و مسکو امیدوار است که بغداد در این زمینه همکاری کند.
وی یادآور شد کمی قبل از حمله شیمیایی گسترده که حومه دمشق را در اوت ۲۰۱۳ هدف قرار داد تروریست‌هایی در ترکیه بازداشت شدند.
وی گفت: ممکن است یک رابطه میان این دو رخ داد وجود داشته باشد که احتمالا مقدمه‌چینی‌ها برای این حمله در خاک ترکیه صورت گرفته باشد.
کشورهای غربی در راستای سرپوش گذاشتن بر اقدامات تروریست‌ها و برای هجمه علیه نظام سوریه مدعی بودند که نظام سوریه دست به این حمله شیمیایی زده است.
مسئولان روسیه‌ای بارها و بارها ترکیه را به تسهیل در انتقال تجهیزات و سوخت‌ها به تروریست‌های داعش در سوریه در آن طرف دیگر مرزها متهم کردند.
چورکین گفت که دولت سوریه تمامی زرادخانه شیمیایی خود را منهدم کرده است و من نشنیده‌ام که کسی نظام سوریه را به ساختن سلاح‌های شیمیایی جدید متهم کند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.