کرونای هندی در برابر واکسن هم مقاوم است!

یک بررسی در هند نشان داد که نوع هندی ویروس کرونا (گونه دلتای کووید-۱۹)، قابلیت سرایت به افراد واکسینه شده را دارد.

بررسی‌های «مؤسسه علم پزشکی همه هند» (AIIMS) نشان داد گونه دلتای ویروس کرونا می‌تواند حتی پس از آن که افراد یک یا هر دو دو واکسن کرونا را دریافت کردند، آنها را مبتلا کند.

به گفته مقامات بهداشتی تایلند، نوع هندی ویروس کرونا که ابتدا در اکتبر ۲۰۲۰ (حدوداً مهر گذشته) در این کشور شناسایی شد، به تایلند سرایت و مردم ۱۱ استان از ۷۷ استان تایلند را مبتلا کرد.

گزارش «مؤسسه علم پزشکی همه هند» که در دهلی نو پایتخت هند مستقر است، نشان داد گونه دلتا در اکثر بیماران مبتلا به ویروس کرونا که پیش از ابتلا، واکسینه شده بودند، پیدا شده است.

محققان نمونه‌های ویروس گرفته شده از ۳۶ بیمار کووید-۱۹ را که پس از واکسینه شدن، مبتلا شدند، تحلیل کردند و دریافتند ۲۳ تن از آنها به نوع هندی ویروس کرونا آلوده شده‌اند که ۶۳ درصد بیماران آزمایش شده را تشکیل می‌دهند.

از این ۳۶ بیمار، ۱۹ تن یک دز و ۱۷ تن بقیه، دو دز واکسن را دریافت کرده بودند. بدین ترتیب، محققان نتیجه‌گیری کردند این گونه حتی برای افرادی که واکسینه شده‌اند، نیز هنوز بسیار واگیردار است.

این مطالعات در مجموع، ۶۳ بیمار مبتلا شده پس از واکسیناسیون را شامل شد. بر اساس این گزارش، ده تن از این بیماران با واکسن آسترازنکا (AstraZeneca) که در هند تولید شده است و ۵۳ تن دیگر با واکسن کوواکسین (Covaxin) ساخته شده در هند، واکسینه شده بودند. میانگین سن این بیماران ۳۷ سال بود و ۴۱ تن از آنان مرد و ۲۲ تن زن بودند.

با وجود این، محققان گفتند هیچ مورد مرگی در میان این بیماران گزارش نشد که نشان می‌دهند کارآیی واکسن درصد مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا را کاهش می‌دهد.

اکثر این بیماران به مدت پنج تا هفت روز، از تب بالا رنج بردند، اما عوارض دیگری وجود نداشت. بر اساس این گزارش، ۲۴ تن از این بیماران، کارکنان بخش پزشکی و ۱۳ تن از کارمندان همان بیمارستان هستند.

تا روز پنجشنبه، ۲۹ میلیون و ۱۸۳ هزار و ۱۲۱ تن در هند به کووید-۱۹ مبتلا شدند.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.