کدام وزیر بیشترین فالور و لایک را درفضای مجازی دارد؟

فضای مجازی این روزها تنها محلی برای سرگرمی افراد عادی نیست، بلکه تبدیل به یکی از پل‌های ارتباطی میان مردم و مسولین شده است.

زمانی تنها پل ارتباطی مسولین و مردم «جعبه جادو» بود و مطبوعات؛ اما حالا شرایط فرق کرده است و دایره ارتباطات آن‌چنان تنگ شده که جهان به معنای واقعی حکم «دهکده» را پیدا کرده است.
ایرانی‌ها در استفاده از فضای مجازی ید طولایی دارند و ساعت‌ها وقت خود را صرف گشت زدن در تلگرام، اینستاگرام، فیس‌بوک و توییتر می‌کنند؛ وزرای دولت هم برای ارائه گزارش از کارهایی که انجام می‌دهند و حفظ ارتباطشان با مردم وارد فضای مجازی شده‌اند. پرچمدار این حرکت را باید محمدجواد ظریف دانست، وزیر امور خارجه‌ای که گویا به جز دیپلماسی خارجی به دیپلماسی داخلی هم اعتقاد زیادی دارد. آن زمان که هنوز هیج وزیری وارد این عرصه نشده بود، در همان اوایل روی کار آمدن دولت یازدهم، صفحه فیس‌بوک ظریف فعال‌تر از روابط عمومی دولت بود و حتی در بزنگاه مذاکرات گزارشاتی از روند امور ارائه می‌کرد.
چرا فضای مجازی؟
وقتی دولت دهم به پایان کار خود رسید و دولت یازدهم بر سر امور نشست اغلب وزرا از جنسی بودند که از قدرت ارتباطات جمعی مطلع بودند؛ ذائقه مردم دیگر حضور تصنعی و پوپولیستی مسوولین را نمی‌پسندید و نیاز به یک رابطه بی‌واسطه وجود داشت. وقتی وزیر امورخارجه با اعلام حضورش در فیس‌بوک پیشگام برقراری رابطه مجازی شد، مردم دیگر او را تنها به چشم یک وزیر ندیدند و همین عامل موجب شد تا دیگران هم به این سمت حرکت کنند؛ اول فیس‌بوک بعد تلگرام و اینستاگرام و حالا توییتر؛ شبکه‌هایی که اغلب بدون  واسطه توسط خود وزرا هدایت می‌شوند. البته در مواردی ادمین (هدایت‌کننده) این شبکه‎‌ها، افراد مورد اطمینان وزرا هستند، نه خودشان.
از تعداد لایک‌ها و کامنت‌ها می‌توان به این درک رسید که هرچند حضور اعضای دولت در شبکه‌های مجازی به اندازه چهارسال پیش تازگی ندارد، اما نیت اولیه آن یعنی رابطه بی‌واسطه با مردم محقق شده است.
این ۱۱ نفر
از بین ۱۸ وزیر دولت دوازدهم، ۱۱ نفر آن‌ها بیشترین فعالیت را در فضای مجازی دارند که محمدجواد ظریف گوی سبقت را از همه آن‌ها ربوده است و بعد از آن سهم وزیر بهداشت و درمان یعنی حسن قاضی‌زاده هاشمی بیش از دیگران است. البته کم‌رنگ‌ترین حضور در فضای مجازی نیز به نام بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ثبت شده است که تنها صفحه‌ای نه چندان فعال در اینستاگرام دارد.
برآورد خبرآنلاین از حضور وزرا در فضای مجازی حاکی از آن است که اینستاگرام و توییتر محبوبترین شبکه‌های اجتماعی مجازی میان وزرا هستند. البته برخی هم کانال تلگرامی خود را فعال نگه داشته‌اند تا دایره ارتباطشان بیشتر باشد. به هرحال در این گزارش تلاش کردیم تا نگاهی به فعالیت وزرا در فضای مجازی داشته باشیم و آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم.

وزرای فعال در اینستاگرام
عکس می‌گذارند و توضیحی در وصف آن می‌نویسند؛ گاهی آن‌چنان به نظر دنبال‌کنندگانشان جذاب می‌آید که هزاران لایک و کامنت را در پس آن ثبت می‌کنند و گاهی هم چندان اقبالی به آن نشان داده نمی‌شود.
آن‌چه در جدول زیر می‎بینید، برآوردی از صفحات اینستاگرام وزرای دولت دوازدهم است که بر اساس آن محمد جواد ظریف با بیش از ۶۵۵هزار طرفدار یا follower بیشترین محبوبیت را دارد و در گام بعدی مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان قرار دارد. سپس حسن قاضی‌زاده هاشمی در پلکان سوم ایستاده است. در مقابل محمد بطحایی وزیر آموزش‌وپرورش که تنها چندماهی است ردای وزارت به تن کرده است با ۹۵۰ follower در ردیف آخر قرار دارد. البته این موضوع می‌تواند بیشتر ناشی از ناشناخته بودن بطحایی در میان کاربران باشد و نه عدم محبوبیت او. بیژن نامدار زنگنه هم که در یک پله مانده به آخر قرار گرفته، کمترین فعالیت را در میان وزرای اینستاگرامی دارد او تنها ۸ پست به اشتراک گذاشته است و گویا چندان تمایلی برای استفاده از این راه ارتباطی ندارد.

مقایسه فعالیت وزرا در اینستاگرام

توضیح جدول:
* اسامی وزرا به ترتیب تعداد follower یا دنبال‌کنندگان در این جدول منظم شده‌اند چرا که این شاخص را به نوعی نشان‌دهنده میزان محبوبیت یک وزیر می‌توان در نظر گرفت.
* عناوین ستون‎های جدول فوق بر اساس کاربردهای شبکه اینستاگرام انتخاب شده است. از آنجایی که عناوین انگلیسی برای کاربران این شبکه ملموس‌تر است ما نیز در این جدول از همان عناوین استفاده کردیم. جهت استحضار کاربرانی که با این اسامی آشنایی ندارند باید گفت منظور از follwer همان «دنبال‌کنندگان» و منظور از following همان «دنبال‌شوندگان» است. همچنین منظور از  posts تعداد مطالبی است که به اشتراک گذاشته شده؛ ناگفته نماند منظور از like و comment آرای «موافق» و «نظر» آن‌ها درباره هر مطلب است.
* حرف k به معنی عدد ۱۰۰۰ است.

توئیتری‎های کابینه دوازدهم
مجاز به نوشتن بیشتر از ۲۸۰ کاراکتر نیستی؛ باید کم‌گوی و گزیده‌گو باشی؛ این قاعده نگارش در توییتر است. از این رو وزرای دولت باید تلاش کنند تا آن‌چه را می‌خواهند، مجیز و مختصر بگویند. البته به نسبت اینستاگرام، توییتر چندان در میان وزرا طرفدار ندارد و از میان ۱۸ وزیر ۶ نفر در این شبکه مجازی فعال هستند.
در این عرصه هم باز محمدجواد ظریف فعال‌ترین وزیر است. البته تمام پست‌های او به زبان نگلیسی است. چراکه تعداد زیادی از مخاطبین او نیز به زبان فارسی آشنایی ندارند. عباس صالحی هم که مردادماه امسال مجوز ورود به ساختمان پاستور را از مجلس دریافت کرده و سکان وزارت فرهنگ را به دست گرفته، در گام بعد از ظریف ایستاده است. وزیر ارتباطات و فناوری هم که جوان‌ترین وزیر دولت دوازدهم است، به اقتضای سن و وزارتخانه‌ای که مسئولیتش را به عهده دارد عنوان سومین وزیر فعال در توییتر را به خود اختصاص داده است. از سوی دیگر وزیر ورزش‌وجوانان که در اینستاگرام مقام دوم را داشت در توییتر چندان فعال نیست و نفر آخر در این لیست قرار دارد.
آن‌چه در جدول زیر می‎بینید، برآوردی از صفحات توییتر وزرای دولت دوازدهم است:

مقایسه فعالیت وزرا در توییتر

توضیح جدول:
* اسامی وزرا به ترتیب تعداد follower یا دنبال‌کنندگان در این جدول منظم شده‌اند چرا که این شاخص را می‌توان معرف میزان محبوبیت یک وزیر در نظر گرفت.
* عناوین ستون‎های جدول فوق بر اساس کاربردهای توییتر انتخاب شده است. از آن‌جایی که عناوین انگلیسی برای کاربران ملموس‌تر است ما نیز در این جدول از همان عناوین استفاده کردیم؛ اما چنان‌چه شما با این اسامی آشنایی ندارید باید گفت منظور از follwer همان «دنبال‌کنندگان» و منظور از following همان «دنبال‌شوندگان» است. همچنین منظور از posts تعداد مطالبی است که به اشتراک گذاشته است. ناگفته نماند منظور از like و comment همان آرای «موافق» و «نظر» کاربران برای مطالب منتشره است.
* حرف k  معادل ۱۰۰۰ نفر است.
* عدم درج اسامی دیگر وزرا در این جدول به معنی عدم حضورشان در توییتر است.

مهجوری تلگرام
کانال‎های تلگرامی اگرچه این روزها میان هموطنان ایرانی محبوبیت زیادی دارد اما گویا در میان وزرا چندان پرطرفدار نیست و فقط پنج وزیر از میان ۱۸ وزیر کانال تلگرام دارند؛ حتی این شبکه ارتباطی محمدجواد ظریف را از مقام اول در همه شبکه‌های اجتماعی به رتبه سوم تنزل می‌دهد و به‌جای او وزیر بهداشت، صدرنشین این جدول می‌شود؛ بعد ازحسن قاضی‌زاده هاشمی، عباس آخوندی وزیر مسکن، راه و شهرسازی فعال‌ترین کانال تلگرامی را دارد.
آن‌چه در جدول زیر می‎بینید برآوردی از صفحات کانال‎های تلگرامی وزرای دولت دوازدهم است:

مقایسه فعالیت وزرا در تلگرام

توضیحات جدول:
* برخلاف جداول قبل از آن‌جایی که عناوین فارسی برای کاربران تلگرام آشناتر است، در این جدول از مفاهیم ترجمه شده استفاده کردیم.

غبار فراموشی در فیس‌بوک
وقتی اینستاگرام و تلگرام پا به عرصه رسانه‎ای جهان گذاشتند، کم‌کم برخی شبکه‌های اجتماعی دیگر مانند فیس‌بوک که زمانی یکه‌تاز این میدان بودند، محبوبیت خود را میان کاربران ایرانی از دست دادند. درست برخلاف ۴ یا ۵ سال پیش که کمتر کسی بود در این شبکه عضو نباشد، امروز کمتر کسی را می‌شناسیم که هنوز سری به فیس‌بوک می‌زند!
در این میان از اهالی کابینه دوازدهم تنها محمدجواد ظریف است که صفحه‌ای در این شبکه اجتماعی آن هم با بیش از ۹۰۳هزار follower یا همان «دنبال‌کننده» دارد؛ البته ظریف آخرین باری که فیس‌بوکش را به روز کرده مربوط می شود به سه سال پیش و گویا وزیر امورخارجه نیز از سال ۲۰۱۴ با فیس‌بوک خداحافظی کرده است. هرچند از وزرای دولت یازدهم علی جنتی نیز در این شبکه اجتماعی فعال بود و هنوز هم گاهی پستی می‌گذارد اما گویا این شبکه در میان کابینه دوازدهم غبار فراموشی به خود گرفته است و به جز محمدجواد ظریف تنها علی ربیعی است که نام و نشانی از او در فیس بوک وجود دارد؛ آن هم صفحه‌ای که مدت‌ها‌‌ست به روز نشده و حتی جنبه عمومی هم ندارد یعنی تنها دوستان او می‌توانند پست‌هایش را ببینند یا درمورد آن‌ها نظر دهند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.