هیلاری کلینتون: اعدام شیخ نمر خاورمیانه را ملتهب‌تر می‌کند

نامزد پیشتاز دموکرات‌های آمریکا با اشاره به اعدام ۴۷ تن از جمله روحانی شیعه در عربستان با تاکید بر اینکه این اقدام خاورمیانه را ملتهب‌تر می‌کند گفت، این اعدام‌ها “سئوالات جدی” را به وجود می‌آورد که آمریکا باید از دولت سعودی بپرسد.

هیلاری کلینتون، سیاستمدار و نامزد پیشتاز دموکرات‌ها در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا در پاسخ به سوالی درباره چگونگی مدیریت این اوضاع از سوی وی به عنوان یک رئیس جمهور گفت: مشخص است این موضوع سئوالات جدی را مطرح می‌کند که ما باید مستقیما از دولت سعودی بپرسیم.

وی تاکید کرد: به نظر من این اقدام نارضایتی و ناآرامی بیشتر در داخل عربستان را موجب خواهد شد.

کلینتون ادامه داد: ما با دولت‌هایی در ارتباطیم و در برخی موضوعات با آن‌ها همکاری می‌کنیم که در بسیاری از سیاست‌ها و ارزش‌ها با ما مغایرت دارند.

وی در ادامه اظهاراتش "به بیانیه نگرانی" سایر سران کشورها درباره این اعدام‌ها پیوست و به ویژه از دولت باراک اوباما، دولت‌های اروپایی و گروه‌های حقوق بشری رسیدگی به این موضوع را درخواست کرد.

وزیر خارجه سابق آمریکا افزود: فکر می‌کنم که حتی دوستان ما که ما با آن‌ها در بسیاری از موارد همکاری داریم نباید از انتقادات و سوالات ما درباره اجرای قانون و برخورد با اقلیت‌ها مصون بمانند.

وی با اشاره به تجربیات بهار عربی گفت: من همه واقعیات را در باره این اعدام نمی‌دانم – گزارش‌های متعددی از کسانی که دست به اقدام تروریستی زدند و اقداماتی شبیه آن انجام دادند وجود دارد- اما به هر حال این اقدام سوالات جدی را به دنبال دارد که باید مستقیما از دولت سعودی پرسیده شود.

کلینتون با پیوستن به موج انتقادات از این اقدام دولت سعودی آن را تصمیمی "نه چندان هوشمندانه" توصیف و عنوان کرد: فکر نمی‌کنم این اقدام یک تصمیم هوشمندانه بود.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.