تعرض به سفارت عربستان در تهران اقدامی ناپسند بود؛ نباید برای نظام هزینه درست کرد

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: جریان شهادت شیخ نمر چیزی نیست که به فراموشی سپرده شود، امیدواریم خدای متعال ریشه کسانی که سعی در تضعیف اسلام و قرآن دارند را برکند.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی روز دوشنبه درابتدای درس خارج خود در مسجد اعظم قم با بیان این که سعودی‌ها در سیاست‌ها و اهداف شومی که در منطقه دارند شکست خورده‌اند و می‌خواهند انتقام بگیرند، یادآورشد: آن‌ها بدانند با بمباران یمن به جایی نخواهند رسید؛ این‌ها انتقام شکست در سوریه، یمن و عراق را می‌خواهند بگیرند، اما بدانند شهادت این شیخ بی گناه هزینه بزرگی که تصورش را نمی‌کردند برای‌شان داشته و خواهد داشت.
وی با تسلیت مجدد شهادت شیخ نمر و محکوم کردن جنایت سعودی‌ها در اعدام این عالم ربانی، اعدام شیخ نمر را جنایت بزرگی از سوی آل سعود دانست و تصریح کرد: تمام دنیا این اقدام را محکوم کردند، به جز آمریکایی‌ها که تنها ابراز نگرانی کردند.
آیت‌الله مکارم شیرازی اضافه کرد: تصور ما این است که این اقدام وحشتناک احتمالا با اطلاع آن‌ها انجام شده است، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها به دنبال تشدید پروژه تفرقه بین مذاهب اسلامی و شیعه و سنی هستند و از این جریان و پیامدهای آن خوشحال هستند.
وی با اشاره به قرار دادن نام شیخ نمر در کنار چندین تروریست و اعدام همزمان آن‌ها بیان کرد: این‌ها به گمان خود می‌خواستند زرنگی کنند و اسم وی را در کنار برخی تروریست‌ها قرار دادند و با استناد به برخی آیات قرآن کریم و روایات می‌خواستند آدرس غلط بدهند.
وی اضافه کرد: شیخ نمر دست به سلاح نبرد، سلاح او قلم و زبانش بود، کاری که در گردن زدن شیخ نمر و به دار آویختن پیکر وی کردند دقیقا کاری بود که داعشی‌ها انجام می‌دهند.
این مرجع تقلید ادامه داد: این اقدام حتی از سوی روزنامه‌های معروف غربی نیز محکوم شده و آن را دقیقا همانند اعمال داعش دانستند.
وی در ادامه تعرض و حمله به سفارت عربستان سعودی و کنسول‌گری این کشور در تهران و مشهد که از سوی برخی افراد صورت گرفت را اقدامی ناپسند دانست و به تمام مردم و علاقمندان و دل‌دادگان نظام و انقلاب توصیه کرد که دست به اقدامی نزنند که برای کشور و نظام هزینه داشته باشد.
آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: این کار می‌تواند از سوی دو عده انجام شود، یک عده علاقمندان به نظام هستند که از سیاست‌ها و اقدامات سعودی‌ها به خشم آمده‌اند، منتهی گاهی اوقات کار از دست‌شان در می‌رود و واجب است که مراقب باشند.
وی ادامه داد: گروه دوم نیز افراد نفوذی هستند که تا چنین فرصت‌هایی پیش می‌آید به دنبال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود هستند و می‌خواهند کاری کنند که عداوت بین شیعه و سنی بیشتر شود و درگیری‌ها گسترش یابد و به اهداف‌شان برسند.
وی اضافه کرد: این کارها را نباید انجام داد؛ این قبیل اقدامات هم برای نظام و هم برای اسلام هزینه‌های سختی دارد. وقتی دنیا در حال محکوم کردن سعودی‌ها هستند، چرا ما کاری کنیم که ورق برگردد؛ امیدوارم دوستان بر اعصاب خود مسلط باشند و بهانه به دست دشمن ندهند و جلوی نفوذی‌ها را به شدت بگیرند.

وزارت کشور عربستان روز شنبه ۱۲ دی از اعدام شیخ باقر نمر النمر رهبر شیعیان این کشور خبر داد. 
شیخ نمر یکی از برجسته ترین زندانیان سیاسی عربستان است که در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۳ به اتهام انتقاد از حکومت عربستان به اعدام محکوم شد. 
دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی عربستان چندی پیش حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر را تایید کردند که این مساله مورد اعتراض علما، اندیشمندان و سازمان‌های اسلامی و بین‌المللی قرار گرفت.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.