تولید قرص های روانگردان، بازاری پرسود برای «داعش»

یک کار شناس اعتیاد گفت: ماده روانگردان کیتاگون که توسط گروهک تروریستی داعش تولید می شود ماده ای خطرناک و اعتیاد آور است که با مصرف آن حس خشونت و وحشی گری در فرد دیده می شود و این می تواند آسیب جدی به این افراد وارد کند.

به گزارش بسیج جامعه پزشکی کشور، مجتبی دشتی، تولید و فروش ماده مخدر روانگردان توسط گروهک تروریستی داعش را بسیار خطرناک و آسیب زا دانست و افزود: ماده روانگردان کیتاگون که توسط گروهک تروریستی داعش تولید می شود ماده ای خطرناک و اعتیاد آور است که با مصرف آن حس خشونت و وحشی گری در فرد به وجود می آید. 
وی تقویت حس شجاعت و خشونت را یکی از اثرات مصرف این ماده مخدر دانست و اظهار کرد: گروه تروریستی داعش برای پیشبرد مقاصد خود نیاز به این دارد که روز به روز حس خشونت را در سربازان خود تقویت کند و مصرف چنین قرص هایی نیز در همین راستا تولید شده است تا هیچ گونه احساس ترسی در نیروهای خود وجود نیاید. 
این کار شناس اعتیاد، ورود قرص کیتاگون را به بازار های جهانی بسیار خطرناک برشمرد و افزود: مسئله مهمی که در تولید این قرص های روانگردان خطرناک تلقی می شود اقدام داعش برای فروش این قرص های روانگردان مخدر به بازار های جهانی است که اگر این امر اتفاق بیفتد مشکلات بسیار خطرناکی را برای کشور های مختلف خصوصاً کشورهای منطقه به وجود می آورد، بنابراین نیرو های امنیتی کشور ها به خصوص جمهوری اسلامی ایران باید با تدابیر امنیتی و کنترل مرز ها مانع از قاچاق این روانگردان به خاک کشور شود. 
دشتی، به اثرت توهمی زای قرص های روانگردان اشاره کرد وگفت: قرص های روانگردان اثرات توهمی داشته و یک نوع وسوسه فکری برای مصرف مجدد در افراد به وجود می آورد و در واقع از نظر روانی فکر را درگیر مصرف می کند. 

** نقش رسانه ها در جلوگیری از مصرف کیتاگون
وی به نقش رسانه در پیشگیری از مصرف این نوع قرص ها اشاره کرد و افزود: متاسفانه در برخی موارد افراد بواسطه مصرف بیش از حد این قرص ها جان خود را از دست داده اند و نقش رسانه در فرهنگسازی این نوع قرص ها به خصوص قرص تولیدی کیتاگون بسیار موثر است که با تولید مستند و سخنرانی آموزنده باید از ورود و مصرف این نوع قرص ها جلوگیری شود. 
این کار شناس اعتیاد تصریح کرد: سازمان ملل و سازمان های مربوطه در این راستا باید اقدامات سرسختانه علیه این گروهک تروریستی داشته باشند که متاسفانه اینگونه نیست و هر روز شاهد کشتار وحشی گرانه این گروه تروریستی در سوریه و عراق هستیم.
چندی پیش یوری فدوتوف مدیر اجرایی دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم در سازمان ملل متحد پنجشنبه اعلام کرد: داعش امکان تولید ماده روانگردان کپتاگون را به دست آورده و برای مصرف نیروهای خود و فروش آن در خارج مناطق تحت تصرفش اقدام به تولید آن کرده است. 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.