آلودگی هوا عامل مرگ زودرس ۷ میلیون انسان در سال

سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه به مناسبت ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور ماه) روز جهانی بدون خودرو با تقویت شیوه نامه هایش برای حفظ کیفیت هوا اعلام کرد که آلودگی هوا اکنون از بزرگ ترین تهدیدهای زیست محیطی علیه بهداشت نوع بشر به شمار می رود که موجب مرگ زودرس سالانه هفت میلیون انسان می شود.

سازمان جهانی بهداشت وابسته به سازمان ملل متحد با قرار دادن رتبه آلودگی هوا در کنار استعمال دخانیات و تغذیه ناسالم، خواستار اقدام فوری برای کاهش قرار گرفتن انسان ها در معرض هوای آلوده شد.

این سازمان با کاهش تقریبا همه شاخص های شیوه نامه های کیفیت هوا نسبت به سال ۲۰۰۵ هشدار داد که تجاوز از سطوح تعیین شده تازه، با افزایش قابل توجه خطرهای بهداشتی برابر است و پایبندی به این معیارها، جان میلیون ها تن را حفظ می کند. دولت ها از این شیوه نامه با هدف حفظ شهروندان از تاثیرهای منفی آلودگی هوا، به عنوان مرجع تعیین معیارهای لازم الاجرای قانونی، بهره برداری می کنند.

آخرین شیوه نامه های کیفیت هوای این سازمان که در سال ۲۰۰۵ انتشار یافت، تاثیر قابل ملاحظه ای بر سیاست های مبارزه با آلودگی در سراسر کره زمین داشته است. این نهاد بهداشتی بین المللی اعلان کرد که با گذشت ۱۶ سال از صدور نخستین شیوه نامه، مجموعه شواهد و مدارک نیرومندتری پدید آمده که نشان دهنده چگونگی تاثیر منفی آلودگی در مناطق کم تمرکزتر بر بهداشت است که پیش از این کشف نشده بود.

این سازمان افزود: شواهد گردآوری شده برای توجیه اقدامات به منظور کاهش قرار گرفتن شهروندان در معرض آلودگی های هوایی نه تنها در برخی کشورها یا مناطق بلکه در سطح بین المللی و جهانی کفایت می کنند.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.