منابع درآمدی محدود است/دولت راه دیگری غیر از کاهش شمار کارمندان خود ندارد

یک کارشناس مسایل اقتصادی با بیان اینکه بدنه دولت فربه شده و نیروی کار افزاش یافته است، گفت: دولت راه دیگری ندارد غیر از اینکه تعداد کارکنان خود را کم و به ازای خروج هر پنج نفر، یک نفر را استخدام کند؛ این موضوعی نیست که هدفگذاری دولت باشد، چیزی است که به دولت تحمیل می شود چون منابعی ندارد.

سعید لیلاز درباره موارد مطرح شده در لایحه برنامه ششم توسعه از جمله کوچک شدن ١۵ درصدی بدنه دولت افزود: با اینکه ماجرای بیکاری از طریق اشتغال دولتی جمع نمی شود و حتی قابل تخفیف نیز نخواهد بود اما بدلیل اینکه دولت از نظر مالی تحت فشار است، نمی تواند تا 10 سال آینده درصد قابل توجهی از نیروی کار موجود در بازار کار جمع کند.
استاد دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه باید فکرمان را متمرکز و از این روزمرگی خارج شویم، افزود: اگر دولت بخواهد سالی 700 تا 900 هزار شغل که همان کف استخدام است، ایجاد کند، معتقدم حتی 10 درصد این مشاغل نیز در دولت نخواهد بود.
وی ادامه داد: از یک طرف درآمد مالیاتی نداریم، از یک طرف قیمت نفت به کمتر از 30 دلار در هر بشکه رسیده و از طرف دیگر قیمت دلار به مجض افزایش در بازار با واکنش روبرو می شود و صدای همه درمی آید؛ اگر صدای کسی هم درنیاید، افزایش قیمت دلار نیز ظرفبتی دارد؛ در نتیجه منابع درآمدی دولت بسیار محدود است.
لیلاز تاکید کرد: اگر قرار است سالی 800 هزار نفر وارد بازار کار شوند و بخواهیم فقط 80 هزار نفر اینها را در دولت جذب کنیم، به این معنی است که سالی 400 هزار نفر باید از دولت خارج شوند که غیرممکن است.
وی افزود: به فرض اینکه سالی 300 هزار نفر از کار خارج شوند که نسبت معقولی است، فقط می توانیم 60 هزار نفر در دولت جذب کنیم زیرا غیر از این عملی نخواهد بود و اقتصاد ایران برای حل مشکل، راهی جز افزایش سرمایه گذاری در بخش خصوصی داخلی و خارجی ندارد.
این کارشناس اقتصادی افزود: حال اگر دولت بتواند به جای اینکه کارمند بیشتری داشته باشد و حقوق کارمند بدهد، این مبالغ را به وزارت راه بدهد و راه آهن تهران – خانقین را احداث کند که این همه اتوبوس ها در این راه با سوانح مواجه نشوند، کمک بیشتری به اقتصاد می شد زیرا راه آهن سودده است و اول هر سال نیز درآمدی از آن عاید دولت می شود؛ امسال بلیت اتوبوس در اربعین به 150 تا 200 هزار تومان رسید و اگر راه آهن داشتیم، مبلغ اینقدر بالا نمی رفت.
این تحلیلگر اقتصادی افزود: اکنون صادرات قابل توجهی به عراق داریم که بدلیل حمل با کامیون فوق العاده گران تمام می شود در حالی که در همه جای عراق شبکه حمل ونقل ریلی گسترده است؛ در نتیجه اگر راه آهن تهران – همدان را وصل کنیم، علاوه بر اینکه از همدان به خانقین تا سامرا، بغداد، نجف، کربلا و بصره نیز راه آهن داشتیم و می توانستیم مراکز جمعیتی بزرگ عراق را پوشش دهیم، قیمت تمام شده کالای صادراتی نیز پایین می آمد و مردم نیز سرکار می رفتند و راه آهن می ساختند؛ بنابراین این طرح ارتباطی به ارز ندارد.
لایحه ششم توسعه قرار است همراه با لایحه بودجه سال آینده در این روزها به مجلس ارائه شود. براساس لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه که قرار است در سال های ١٣٩۵ تا ١٣٩٩ اجرا شود، تصمیم های قابل توجهی برای مدیریت کشور در پنج سال آینده گرفته شده که حذف ۵٠ درصد معافیت های مالیاتی و کوچک شدن ١۵ درصدی بدنه دولت از جمله آنهاست.
براین اساس دولت موظف شده که برای کاهش هزینه های جاری کشور از هرگونه استخدام جدید اعم از پیمانی، قراردادی، رسمی، شرکتی و غیره تا پنج سال آینده پرهیز کند و برای رفع بحران صندوق بازنشستگی کشور، سن بازنشستگی را بالا ببرد و بازنشستگی های پیش از موعد تا پنج سال آینده لغو شود. 
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.