تاکتیک فروش بلیت های نوروزی

روزنامه دنیای اقتصاد در صفحه بازرگانی به انتشار گفت و گو با مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی درباره سیاست آزادسازی نرخ بلیط هواپیما پرداخت.

در این گفت و گو که در شماره سه شنبه 15 دی 1394 خورشیدی به قلم بمانجان ندیمی انتشار یافته است، می خوانیم: معمولا با فرارسیدن فصل زمستان مردم برای سفرهای نوروزی برنامه ریزی می کنند. این امر موجب می شود تهیه بلیت برای این سفرها نسبت به سایر فصول سال با سرعت بیشتر و از حدود دو تا سه ماه پیش از نوروز صورت گیرد.
امسال با آزادسازی نرخ بلیت های هواپیما برخی شائبه ها حاکی از افزایش قیمتی است که در راستای آزادسازی نرخ بلیت ها صورت خواهد گرفت، اما مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی ایران می گوید آزادسازی همواره به منزله افزایش قیمت نیست. بلکه هر ایرلاین با توجه به کلاس بندی که صورت می دهد، نرخ ها را تعیین می کند.
در این صورت امکان دارد برخی از مسیرها با کاهش قیمت نیز مواجه باشند. از سویی، وی اعلام کرده فروش بلیت های برنامه ای فصلی آغاز شده است و متقاضیان می توانند برای سفرهایی که تا 8 فروردین ماه انجام می شود، بلیت تهیه کنند.
در ادامه مشروح گفت وگوی «دنیای اقتصاد» را با این مقام مسوول می خوانید.
**آزادسازی نرخ بلیت هواپیما با تهیه بلیت برای سفرهای نوروزی هم راستا شده است. پیش از این اعلام شده بود که دو ایرلاین بعد از آزادسازی نرخ بلیت هواپیما 20 درصد افزایش قیمت را اعمال کرده اند. وضعیت سایر شرکت های هواپیمایی چگونه است؟ آیا سایر شرکت ها نیز در این خصوص اقدامی صورت داده اند؟
بله؛ سایر ایرلاین ها نیز درخصوص نرخ بلیت محاسباتی را صورت داده اند و حتی برخی از آنها افزایش قیمت نیز داشته و نرخ های جدید را اعلام کرده اند. به عبارتی، برای کلاس های مختلف نرخی از سوی شرکت های هواپیمایی اعلام شده است. اما آزادسازی قیمت ها همیشه هم به معنی افزایش قیمت نیست. در برخی از کلاس ها، نرخ ها با کاهش قیمت مواجه شده اند.
**این صحبت شما به معنی آن است که امکان کاهش قیمت نیز در جریان آزادسازی نرخ بلیت هواپیما وجود دارد؟
دقیقا؛ در برخی از مسیرها و در برخی از ساعات قیمت ها کاهش خواهند داشت. همچنین با توجه به زمان خرید بلیت تا زمان پرواز، نرخ مختلفی تعریف شده که ممکن است حتی با 50 درصد زیر قیمت نرخ متعارف عرضه شود.
**این فاصله زمانی از زمان تهیه بلیت تا زمان پرواز چقدر باید باشد که مسافران بتوانند از تخفیف بیشتری بهره مند شوند؟
هرچقدر این فاصله طولانی تر باشد، نرخ بلیت نیز ارزان تر خواهد بود. زیرا آن مسافر هزینه بلیت را زودتر از سایرین پرداخت می کند و شرکت هواپیمایی مربوطه نیز با محاسباتی که انجام می دهد، تخفیف هایی را برای آن مسافر در نظر می گیرد. خوشبختانه تنوع نرخی در شرکت های هواپیمایی ایجاد شده است. در گذشته ایرلاین ها قدرت مانور نداشتند. اما در حال حاضر می توانند افزایش و کاهش قیمت داشته باشند. البته بالاترین افزایش نرخی که تا کنون توسط ایرلاین ها اعمال شده حدود 20 درصد بوده است.
**پیک سفرهای نوروزی از چه زمانی آغاز می شود؟
این موضوع بستگی به تعطیلات پایان سال دارد. البته شرکت های هواپیمایی معمولا از 25 اسفند تا 15 فروردین را به عنوان روزهای پرتقاضا اعلام می کنند. در این مقطع زمانی پروازهای رفت معمولا با تقاضای بیشتری مواجه بوده و پروازهای برگشت معمولا متقاضی کمتری دارند. با پایان یافتن تعطیلات، این روند، برعکس می شود.
**شلوغ ترین مسیرهای پروازی در ایام نوروز چه مسیرهایی هستند؟
بیشترین متقاضی در ایام سفرهای نوروزی مربوط به مسیر مشهد و کیش است. البته شهرهای توریستی و گردشگری مثل شیراز و اصفهان نیز جزو مسیرهای پرتردد محسوب می شوند. همچنین در این ایام اهواز نیز به مسیرهای شلوغ هوایی اضافه می شود. با این حال همچنان مشهد و کیش در اولویت سفرها قرار دارند.
**آیا تعداد ایرلاین هایی که در این مسیرهای پرتردد فعال هستند جوابگوی تقاضای مسافران در زمان های شلوغ هست یا خیر؟
در حال حاضر، ما 257 فروند هواپیما داریم که حدود 100 فروند آن به دلیل نواقص فنی، قادر به ارائه خدمات نیستند. بنابراین هواپیماهایی که فعالیت می کنند، قطعا نمی توانند در بازه زمانی که تقاضا برای سفر زیاد است، پاسخگوی مسافران متقاضی باشند. بنابراین برخی از متقاضیانی که برای تهیه بلیت وارد این بازار می شوند؛ امکان دارد نتوانند به خواسته خود برسند. اما به هر حال همکاران ما تمام تلاش خود را برای فراهم آوردن امکانات لازم به مسافران برای کار می گیرند.
**آیا خدمات ویژه ای نیز برای نوروز درخصوص ارائه خدمات به مسافران توسط ایرلاین ها در نظر گرفته شده است یا خیر؟
بالاخره هریک از شرکت های هواپیمایی برای جذب مسافر سعی می کنند امکاناتی را برای متقاضیان سفر در نظر بگیرند. به طور مثال، برخی از ایرلاین ها برای مسافران کثیرالسفر خود کارت های طلایی و نقره ای را طراحی کرده اند که بر اساس آن یکسری خدمات ویژه به این افراد چه در زمان پرواز و چه در فرودگاه حتی در زمان تهیه بلیت به آنها ارائه می شود. این افراد حتی می توانند از تخفیف های ویژه ایرلاین مربوطه نیز بهره مند شوند.
**از چه کسانی به عنوان مسافران کثیرالسفر یاد می شود؟ آیا این اصطلاح برای تمام شرکت ها تعریف واحدی دارد؟
این اصطلاح برای هر یک از شرکت های هواپیمایی تعریف مختص به آن شرکت را دارد. هر ایرلاین با توجه به توانمندی خود، تعریفی ویژه را از مسافران کثیرالسفر ارائه می دهد.
**آیا در حال حاضر پیش فروش بلیت های سفرهای نوروزی آغاز شده است یا خیر؟
در حال حاضر شرایط خرید پروازهای برنامه ای فصلی فراهم شده است. مسافران می توانند تا 8 فروردین بلیت ها را پیش خرید کنند.
**در برخی از روزها شاهد آن هستیم که بلیت هایی با قیمت های بسیار پایین، در مسیرهای مختلف عرضه می شود که البته یا برای همان روز است یا برای فردای آن روز. نرخ های بلیت های آخر لحظه ای چگونه تعیین می شود؟ آیا همیشه بلیت های آخر لحظه ای ارزان است یا در زمان های مختلف، فرق می کند؟
بلیت های آخر لحظه ای مربوط به پروازهای چارتر است. پروازهایی که نتوانسته اند به اندازه کافی مسافر جذب کنند در نتیجه در لحظات آخر برای آنکه کمترین زیان را متحمل شوند اقدام به فروش بلیت با کمترین قیمت ممکن می کنند. البته این پروازها توسط برخی از آژانس ها چارتر می شود و ایرلاین ها هیچ گونه دخالتی در قیمت ها ندارند و تا کنون نیز به این عرصه وارد نشده اند.
**پس بلیت های آخر لحظه ای عمدتا چارتری هستند و توسط ایرلاین ها عرضه نمی شود.
بله همین طور است. چارترکنندگان برای اینکه هواپیما خالی نباشد اقدام به ارزان فروشی می کنند. البته این موضوع در زمان های پیک سفر اتفاق نمی افتد. به دلیل تقاضای زیادی که در آن زمان وجود دارد، بلیت ها معمولا با قیمت بالاتر فروخته می شود.
**کاهش و افزایش نرخ بلیت های آخر لحظه ای با توجه به آزادسازی نرخ بلیت ها چه تعریفی دارند؟
همان طور که گفتم در گذشته شرکت های هواپیمایی امکان بازی با نرخ ها را نداشتند. اما با آزادسازی نرخ بلیت ها، ایرلاین ها نیز متناسب با ظرفیت های خود، نرخ تعیین می کنند. بدیهی است که در پیک سفر، هرچه به زمان پرواز نزدیک می شویم، بلیت های گران تری را تهیه خواهیم کرد. البته گران بودن بلیت هایی که توسط ایرلاین ها عرضه می شوند، به اندازه پروازهای چارتر نخواهد بود. برخی از پروازهای چارتر در پیک سفرها قیمت های خود را تا 3 برابر نیز افزایش می دادند. اما ایرلاین ها با توجه به قیمت متعارف، افزایش نرخ می دهند.
**منظور از قیمت متعارف چیست؟ آیا سقف یا کف قیمتی را برای بلیت ها تعریف کرده اید؟
سقف یا کف قیمت نداریم؛ اما شرکت های هواپیمایی، هزینه های خود را با یکدیگر جمع می کنند و حاشیه سودی معادل 5 تا 10 درصد را نیز برای تعیین نرخ بلیت در نظر می گیرند. حاصل آن نیز قیمتی متعارف خواهد بود. این در حالی است که قیمت تمام شده برای پروازهای چارتری اهمیت ندارد و آنها هر زمان که بخواهند با توجه به تقاضا برای سفر، قیمت ها را افزایش یا کاهش می دهند.
**با توجه به اینکه آزادسازی نرخ بلیت هواپیما در دستور کار قرار گرفته است، تکلیف پروازهای چارتری چه خواهد شد؟
یکسری قراردادهایی وجود دارد که با چارترکنندگان بسته شده است. از سویی چارتر، یکی از روش های توسعه گردشگری در تمام دنیا محسوب می شود؛ بنابراین نمی توان مانع از فعالیت چارترکنندگان شد. به خصوص در برخی از مسیرها از جمله مشهد و کیش که بیشترین تورهای مسافرتی را در بر می گیرند، نمی توان پروازهای چارتر را کنسل کرد. چراکه مسافران ترجیح می دهند برای سفر به این شهرها برای کاهش هزینه از تورها استفاده کنند. اما در جریان آزادسازی قیمت ها، نرخ های بلیت هواپیما مدیریت می شود. در حالی که پروازهای چارتر شده مشمول تبعیت از آزادسازی نرخ ها نیستند.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.