چین جای آمریکا در خاورمیانه را پر می‌کند

نیویورک‌تایمز نوشت: چین جای آمریکا در خاورمیانه را پر می‌کند.

با خروج آمریکا از خاورمیانه، چین با توسعه روابطش با کشورهای منطقه از طریق سرمایه‌گذاری در پروژه‌های زیرساختی و همکاری در حوزه‌های امنیت و فناوری تلاش دارد تا جای ایالات متحده را پر کند.

نیویورک تایمز در گزارش خود نوشت که ترکیه نمونه یکی از کشورهایی که چین درحال بهبود روابط با آن می‌باشد. وزیر خارجه ترکیه در تلاش است تا پیشرفت‌هایی در توافق ۴۰۰ میلیارد دلاری که چین وعده‌اش را داده بود حاصل شود و این دیپلمات ارشد ترکیه همچنین وعده داده که با “گزارش‌های رسانه‌ها که چین را هدف قرار می‌دهند” شدیدا برخورد کند.

این روزنامه نوشت در زمانی که ایالات متحده پس از دهه‌ها جنگ و تحمل خواسته باقی کشورها برای کاهش حضور نظامی‌اش در منطقه از فشار ناشی از خاورمیانه در رنج است، چین روابط خود را با دوستان و دشمنان واشنگتن در منطقه گشترس می‌دهد.

واشنگتن پست همچنین تخمین زد که چین همچنان نمی‌تواند رقیب نقش عظیم آمریکا در منطقه باشد اما کشورهای خاورمیانه به طور فزایند به پکن چشم دوخته‌اند.

درصورت خروج کامل آمریکا از خاورمیانه، چین به خرید نفت از کشورهای منطقه ادامه می‌دهد و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و همکاری‌ها در حوزه‌های امنیت و فناوری را توسعه می‌دهد.

این روزنامه عنوان کرد که چین می‌خواهد خود را جایگزین ایالات متحده نشان دهد و نوشت که نقش چین در منطقه بر جنبه اقتصادی تمرکز خواهد داشت تا با منافع آمریکایی تلاقی نداشته باشد.

دیگر مطالب
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.