از ۱۰۸ تذکر به رییس جمهوری تنها ۱۰مورد به عملکرد وی ارتباط دارد/وزرای اطلاعات و دفاع ،رکوردار دریافت کم ترین تذکر از مجلس

معاون نظارت مجلس شورای اسلامی گفت: در ۶ ماهه اول از اجلاسیه چهارم دوره نهم مجلس در مجموع ۱۰ تقاضای تحقیق و تفحص جدید به هیات رییسه تقدیم شده و در مجموع درخواست های تحقیق و تفحص از ابتدای دوره نهم مجلس ۱۸۲ فقره بوده است.

حسین مظفر در تشریح مهم ترین محورهای گزارش عملکرد نظارتی مجلس از ۷ خردادماه سال جاری تا ۶ آذرماه اظهارداشت: در ۶ ماه اول اجلاسیه چهارم مجلس نظارت های قوه مقننه، در چند زمینه صورت گرفته است.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حوزه نظارت بر ابلاغ و انتشار قوانین در ۶ ماهه اول اجلاسیه چهارم ۳۳ قانون به رییس جمهوری ابلاغ شده که البته یک عنوان قانون تا زمان تهیه این گزارش، برای انتشار در روزنامه رسمی ابلاغ نشده است.
مظفر درباره نظارت های مجلس بر اجرای قوانین و عملکرد مسئولان و دستگاه های اجرایی کشور خاطرنشان کرد: با توجه به ارزیابی مصوبات دولت تاکنون آیین نامه های مربوط به بخش زیادی از قوانین مصوب مجالس هشتم و نهم تصویب نشده است.

**نمایندگان از ظرفیت های نظارتی ماده ۲۰۶ آیین نامه داخلی استفاده ای نکرده اند
معاون نظارت مجلس ادامه داد: از تعداد ۸۳ آیین نامه مربوط به قانون برنامه توسعه پنجم نیز تاکنون ۳۸ مورد تهیه نشده و در اجرای ماده ۴۴ آیین نامه داخلی مجلس یک فقره گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و همچنین در ماده ۴۹ آیین نامه داخلی مجلس، ۲ مورد گزارش از کمیسیون های اجتماعی و عمران قرائت شده است اما باید توجه داشت نمایندگان از ظرفیت های نظارتی ماده ۲۰۶ آئین نامه داخلی استفاده ای نکرده اند.

**۱۶۷۴ فقره تذکر کتبی به وزرا و رییس جمهوری
مظفر در خصوص تعداد تذکرات کتبی نمایندگان به وزراء و رییس جمهوری گفت: در ۶ ماهه اول از اجلاسیه چهارم جمعا ۱۶۷۴ فقره تذکر کتبی به وزرا و رییس جمهوری داده شده که از این تعداد ۲۴۷ فقره از تذکرات خطاب به رییس جمهور بوده است.
وی ادامه داد: وزیر اطلاعات تنها در ۶ ماهه مذکور ۷ فقره تذکر دریافت کرده و نکته دیگر اینکه از ۲۴۷ تذکر رییس جمهوری تنها ۲۵ مورد مربوط به عملکرد ایشان بوده و مابقی تذکرات در خصوص عملکرد دستگاه های زیرمجموعه رییس جمهور بوده است.

**۷۸۲ فقره تذکر شفاهی به وزرا و مسئولان اجرایی
معاون نظارت مجلس همچنین درمورد تذکرات شفاهی نمایندگان به وزرا، مسئولان اجرایی و رییس جمهوری گفت: نمایندگان مجلس در ۶ ماهه اول از اجلاسیه چهارم جمعاً ۷۸۲ فقره به وزرا و مسئولان اجرایی تذکر شفاهی داده اند که از این تعداد ۶۵۶ مورد تذکر شفاهی به هیات وزیران بوده و رییس جمهوری با دریافت ۱۰۸ فقره تذکر بیشترین مخاطب تذکر شفاهی بوده است.
مظفر ادامه داد: وزرای اطلاعات و دفاع هر کدام با دریافت دو فقره تذکر کمترین تذکر را از نمایندگان مجلس دریافت کرده اند.

**از ۱۰۸ تذکر به رییس جمهوری تنها ۱۰ مورد به عملکرد وی ارتباط دارد
وی تصریح کرد:البته از ۱۰۸ تذکر به رییس جمهوری تنها ۱۰ مورد به عملکرد وی ارتباط دارد و مابقی تذکرات درخصوص عملکرد دستگاه های زیرمجموعه رییس جمهوری بوده است.
معاون نظارت مجلس درباره سوال نمایندگان از وزرا افزود: در مجموع ۴۵۲ سوال به هیات رئیسه مجلس تقدیم شده که به کمیسیون تخصصی ارجاع داده شده و از مجموع سوالات به ۵۹ سوال در کمیسیون رسیدگی و در آنجا موضوع خاتمه یافته است. البته یک سوال با درخواست نماینده سوال کننده به حالت تعویق درآمده و مابقی سوال ها در کمیسیون در دست رسیدگی است. در بین کمیسیون ها، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با ۶۰ سوال بیشترین و کمیسیون برنامه و بودجه با ۳ سوال کمترین سوالات ارجاعی را به خود اختصاص داده اند.

**تقدیم ۱۰ تقاضای تحقیق و تفحص به هیات رییسه مجلس در شش ماهه نخست/۱۳۱ پرونده تحقیق و تفحص همچنان مفتوح است
وی درخصوص تحقیق و تفحص نیز گفت: در ۶ ماهه مذکور در مجموع ۱۰ تقاضای تحقیق و تفحص جدید به هیات رئیسه مجلس تقدیم شده و جمعا درخواست های تحقیق و تفحص از ابتدای دوره نهم مجلس ۱۸۲ فقره بوده است که از این تعداد درخواست تحقیق و تفحص پرونده ۱۳۱ تقاضا مفتوح و پرونده ۵۱ تحقیق و تفحص مختومه است که گزارش نهایی ۶ پرونده نیز در صحن علنی مجلس قرائت شده است.

**استیضاح دو وزیر و رای اعتماد مجدد به هر دو
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درخصوص رأی اعتماد یا سلب اعتماد از وزیران گفت: در ۶ ماهه نخست اجلاسیه چهارم طرح استیضاح دو وزیر دولت یازدهم مطرح شد و نمایندگان مجلس وزرای آموزش و پرورش و راه و شهرسازی را استیضاح کردند و مجدداً به این وزیران رأی اعتماد دادند.
مظفر درمورد حضور وزرا و مسئولان اجرایی برای ارائه گزارش و تبادل نظر در صحن علنی افزود: در بازه زمانی گزارش مذکور وزرای بهداشت و همچنین امور خارجه در صحن علنی حضور یافتند.

**در ۶ ماهه مذکور هیچ گزارشی از عملکرد دستگاه ها به صحن علنی مجلس ارائه نشده است
معاون نظارت مجلس همچنین درمورد قرائت گزارش های واصل شده از سازمان ها در صحن علنی مجلس تصریح کرد: در ۶ ماهه مذکور هیچ گزارشی از عملکرد دستگاه ها به صحن علنی مجلس ارائه نشده است و همچنین در این مدت در نشست های کمیسیون های تخصصی مجلس ۳۶۴ جلسه نظارتی در مورد عملکرد مسئولان و دستگاه های اجرایی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

**۷۱ سفر و بازدید در راستای نظارت بر نحوه اجرای قوانین
وی درباره بازدیدهای نظارتی کمیسیون های تخصصی مجلس ادامه داد: در ۶ ماهه اولیه اجلاسیه چهارم در مجموع ۷۱ سفر و بازدید در راستای نظارت بر نحوه اجرای قوانین در دستگاه های اجرایی و بررسی مشکلات عمومی از سوی کمیسیون های تخصصی گزارش شده است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درخصوص انتخاب ناظران مجامع، هیات ها و شوراهای ملی افزود: در ۶ ماهه نخست اجلاسیه چهارم طبق آیین نامه داخلی پس از معرفی حداقل ۲ برابر مورد نیاز نامزدهای واجدشرایط توسط کمیسیون، ۸ مورد رأی گیری در صحن علنی برای انتخاب ناظران صورت گرفته که ۱۲ نماینده برای نظارت بر فعالیت مجامع، هیات ها و شوراها انتخاب و احکام و ابلاغ منتخبین با امضای رئیس مجلس جهت معرفی به دستگاه مربوطه صادر شده است. همچنین احکام ۳۱ نفر از نمایندگان به عنوان ناظران شوراهای فرهنگی استان به وزارتخانه های کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ شد.
مظفر درخصوص گزارش نمایندگان ناظر در مجامع، هیات ها و شوراها و تصمیمات متخذه گفت: در ۶ ماهه مذکور ۲۰ فقره گزارش از نمایندگان ناظر دریافت شده که در چند فقره از گزارش ها، نماینده ناظر مجلس از عدم دعوت و تشکیل نشدن به موقع جلسات ابراز نارضایتی نموده اند.

**وصول ۳۲ فقره گزارش از دستگاه ها و نهادهای ذی ربط درخصوص تشکیل جلسات و مصوبات مجامع، هیات ها و شوراها
وی درخصوص گزارش دستگاه ها از تشکیل جلسات و مصوبات و تصمیمات مجامع هیات ها و شوراها افزود: در باز زمانی این گزارش تعداد ۳۲ فقره گزارش از دستگاه ها و نهادهای ذی ربط درخصوص تشکیل جلسات و مصوبات مجامع، هیات ها و شوراها واصل شده است.
مظفر درخصوص گزارش نظارتی ناظران و دبیرخانه های شوراهای استانی در بازه زمانی گزارش گفت: تعداد ۱۵ فقره گزارش از ناظران و دبیرخانه های شوراهای برنامه ریزی استان و تعداد ۱۲ فقره گزارش از شورای فرهنگ عمومی استان، ۸ فقره گزارش از هیات های حل اختلاف و رسیدگی به شکایت استان و همچنین تعداد ۱۲ فقره از کمیته اشتغال استان های کشور واصل شده است.

**ثبت ۱۵۷۶ فقره شکوائیه در کمیسیون اصل ۹۰ در شش ماهه مذکور
مظفر درباره عملکرد کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی مجلس گفت: در بازه زمانی مذکور ۱۵۷۶ فقره شکوائیه در کمیسیون اصل ۹۰ به ثبت رسیده و جهت رسیدگی به شکایاتی که در صلاحیت کاری کمیسیون تشخیص داده شده ۱۷۹۱ فقره مکاتبه با دستگاه های ذی ربط صورت گرفته و ۱۹۹۴ فقره جوابیه اعم از واسطه ای و قطعی برای پاسخ به این شکایات ثبت شده و ۲۵۵ فقره پاسخ دستگاه ها برای شکایات ارسال شده است.
معاون نظارت مجلس شورای اسلامی یادآور شد: باید توجه داشت موارد ارجاعی از ریاست و هیات رییسه مجلس و همچنین موضوعات خاص نظارتی که علاوه بر امور جاری در دستور پیگیری های معاونت نظارت قرار داشته است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.