تماس مکرر جان کری به ظریف برای حل مناقشات میان ایران و عربستان

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که جان کری در تماس‌های اخیرش با وزیر امور خارجه ایران بر لزوم حل تنش ایجاد شده میان تهران و ریاض تاکید و یاد‌آوری کرده که دیگر مسائل منطقه شامل اجرای برجام نباید تحت تأثیر این تنش قرار گیرد.

جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری روز سه‌شنبه خود گفت که جان کری وزیر امور خارجه این کشور طی ۲۴ ساعت گذشته چندین بار با محمد جواد ظریف همتای ایرانی‌اش به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده و همچنین با عادل الجبیر تماس تلفنی داشته است. موضوع اصلی این مکالمات نیز تلاش برای حل تنش ایجاد شده میان ایران و عربستان بوده و کری قصد دارد با دیگر رهبران منطقه خاورمیانه نیز صحبت کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا افزود: ما خواهان ادامه گفت‌وگو میان هر دو کشور هستیم و از آنها می‌خواهیم تا برای حل تنش‌های ایجاد شده پس از اعدام‌های اخیر عربستان تلاش کنند. ما بر این باوریم که تعامل و گفت‌وگو و راه‌حل‌های دیپلماتیک از اهمیت زیادی برخوردارند و معتقدیم که این کشورها باید به صورت دوجانبه این تنش را حل کنند. این یک موضوع میان ایران و عربستان است.
وی با اشاره به تماس‌های تلفنی وزیر امور خارجه آمریکا با همتایان ایرانی و عربستانی‌اش در روزهای اخیر گفت‌ که کری از دو طرف خواسته است تا خونسردی خود را حفظ کنند و بر لزوم گفت‌وگو و تعامل و موضوعاتی که همچنان باید در منطقه حل شوند تأکید می‌کند، البته این بدان معنی نیست که ما نمی‌دانیم این تنش‌ها پس از اعدام‌های اخیر عربستان ایجاد شده است، ما این موضوع را درک می‌کنیم اما معتقدیم که علیرغم وجود اختلافات باید این تنش را حل کرد؛ بنابراین قادر خواهیم بود همگی برای مسائل دیگری که بر خاورمیانه تأثیر گذاشته است تلاش کنیم، از جمله جنگ علیه داعش در عراق و سوریه،‌ ادامه جنگ و ناآرامی در یمن و مساله مهم روند سیاسی حل بحران سوریه.
جان کربی در ادامه در پاسخ به سئوالی درباره تعرض به سفارت ریاض در تهران، گفت: ایران نسبت به این اتفاق ابراز تاسف کرده و نامه‌ای نیز در این زمینه به سازمان ملل ارسال کرده است. این موضوعی است که دولت ایران باید درباره‌اش صحبت کند و وظیفه ما نیست که بخواهیم تحقیقات مستقل درباره آنچه اتفاق افتاد انجام دهیم. ما به حفظ اموال دیپلماتیک و ایمنی و امنیت هیأت‌ها بسیار اهمیت می‌دهیم، اما این اتفاقی است که افتاده و زود است که بتوان به طور دقیق گفت چگونه این اتفاق روی داده یا اینکه تلاشی برای جلوگیری از وقوع و توقف آن صورت نگرفته است. در هر صورت این موضوعی است که مقامات ایرانی خود باید درباره آن صحبت کنند.
وی همچنین در پاسخ به سئوالی درباره اینکه آمریکا و ایران روابط دیپلماتیک ندارند اما اکنون وزیر امور خارجه به طور مکرر در حال گفت‌وگو با همتای ایرانی‌اش است، بیان کرد: هر زمان که جان کری فرصتی برای گفت‌وگو با وزیر امور خارجه ایران داشته است، موضوع برنامه جامع اقدام مشترک و شهروندان آمریکایی زندانی در ایران مطرح بوده اما این (تماس‌های روزهای اخیر) یک استثناء است. وزیر امور خارجه کشورمان در مکالمات خود بر لزوم بازگرداندن آرامش و حل این تنش تأکید دارد.
وی ادامه داد: ما پیش از این نیز علاوه بر موضوع توافق هسته‌ای درباره مذاکرات سوریه، با توجه به حضور ایران در این مذاکرات با ایرانی‌ها رایزنی داشته‌ایم. اکنون وزیر امور خارجه لزوم گفت‌وگو با ظریف و عادل‌ الجبیر را احساس کرده است. این اقدام تلاشی برای بازگرداندن ایران به جامعه بین‌الملل نیست. اینکه ایران جزئی از جامعه بین‌المللی هست یا نه به خودشان ارتباط دارد. مکالمات ما با ایران بسیار محدود و تنها درباره موضوعاتی خاص بوده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از نشست خبری خود با اشاره به برنامه جامع اقدام مشترک، تاکید کرد: ما به طور قطع خواهان اجرای این توافق هستیم و برای اجرای تعهداتمان طبق برجام تلاش می‌کنیم. انتظار ما این است که ایران نیز همین کار را انجام دهد.
وی در ادامه به برنامه موشکی ایران اشاره کرد و افزود: تهران همچنان به کار روی برنامه موشکی بالستیک‌اش ادامه می‌دهد و ما هنو ابزارهایی برای تحریم ایران در اختیار داریم که می‌توانیم در آینده از آن استفاده کنیم، اما امروز تحریمی وجود ندارد که بخواهم آن را اعلام کنم.
کربی در پاسخ به این سئوال که آیا تنش ایجاد شده میان تهران و ریاض می‌تواند آسیبی به اجرای برجام بزند، چرا که ممکن است قصد عربستان نیز باشد، گفت: نمی‌دانم چه پاسخی بدهم،‌ جز اینکه بگوییم ما به سختی برای انجام تعهداتمان تلاش می‌کنیم و آنچه از سوی ایران تاکنون شاهد بوده‌ایم این است که آنها نیز خواهان اجرای برجام هستند و انتظار ما هم همین است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.