ابهامات جدی در باره نحوه احرازصلاحیت کاندیداهای خبرگان/ اظهارات سخنگوی شورای نگهبان قابل استناد است؟

گمانه‌زنی‌های سیاسی و رسانه‌ای و اخبار ضد و نقیض درباره صلاحیت علمی نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان بر ابهامات در باره این موضوع افزوده است.

سه‌شنبه شب، یعنی شامگاه همان روزی که حدود ۴۰۰ نامزد خبرگان در آزمون شرکت کردند، نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان در برنامه زنده تلویزیونی، با بیان اینکه «هرکس در آزمون شرکت نکرده است، احراز صلاحیت نمی‌شود» پرونده گمانه‌زنی‌ها را بست و مهر پایانی زد بر حضور چهره‌های مشهوری که در روزهای اخیر، کاندیداتوری آن‌ها بر سر زبان‌ها افتاده بود.
اما ماجرا به همین‌جا خاتمه نیافت. بزرگانی از حوزه در این انتخابات شرکت نکردند که اجتهاد آن‌ها محل تردید نیست. شاید اشاره به نام حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد غروی که عضو جامعه مدرسین است در این زمینه کافی باشد.
علاوه بر آن آیت‌الله محمد مومن عضو فقهای شورای نگهبان که مسئولیت برگزاری آزمون و احراز صلاحیت علمی کاندیداها را برعهده دارد، در روزهای گذشته در مصاحبه‌ای که بسیار بازتاب داشت، احراز اجتهاد را منحصر در امتحان ندانست. به زعم او چهره‌هایی که کرسی درس دارند و شهره به اجنهادند واجد صلاحیت تشخیص داده می‌شوند. این مصاحبه آیت‌الله مومن با اطلاعیه شورای نگهبان که افراد را برای آزمون دعوت کرد و مستثنیات را منحصر به اقرادی دانست که قبلا نماینده خبرگان بوده یا اجتهادشان را در دوره‌های قبل به اثبات رسانده‌اند، تناقض داشت.
از سوی دیگر به باور برخی حقوق‌دانان مصاحبه سخگوی شورای نگهبان درباره انتخابات خبرگان محمل قانونی ندارد. طبق قانون اساسی  نظارت بر انتخابات خبرگان و بررسی صلاحیت‌های کاندیداها در اختیار خود مجلس خبرگان است. مجلس خبرگان این مسئولیت را به فقهای شورای نگهبان و نه شخصیت حقوقی مجموع شورای نگهبان سپرده است. بنابراین دکتر نجات‌الله ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان هیچ مسئولیت و اختیار قانونی درباره انتخابات مجلس خبرگان ندارد. از این روی اظهارات او در مصاحبه سه‌شنبه شب قابل استناد نیست مگر اینکه صحت آن از سوی فقهای شورای نگهبان و مشخصا آیت‌الله مومن مورد تایید قرار گیرد.
یافته‌های خبرآنلاین حاکی است در بررسی صلاحیت علمی کاندیداها، آزمون تنها شرط نبوده و فقهای شورای نگهبان بر اساس آخرین مصاحبه آیت‌الله مومن، در این مورد تصمیم خواهند گرفت. از جانب دیگر گفتنی است شورای نگهبان الزام قانونی برای برگزاری امتحان نداشته و تنها به عنوان یک روش برای رسیدن به یقین از آن استفاده کرده است. به این ترتیب اظهارات سخنگوی شورای نگهبان با این مضمون که «هرکس در آزمون شرکت نکرده واجد صلاحیت تشخیص داده نمی‌شود» محل اشکال و تردید جدی است.
نکته دیگر اینکه برخی رسانه‌ها تلاش کرده‌اند عدم حضور برخی کاندیداها در آزمون را همراه با اغراض سیاسی تلقی کنند، اما شواهد نشان می‌دهد شرکت نکردن چهره‌هایی با گرایش‌های مختلف در آزمون، شائبه برخورد سیاسی را از بین می‌برد. از یک سو سیدحسن خمینی در انتخابات شرکت نکرده و در جناح مقابل، مرتضی آقاتهرانی. حتی اگر مانند برخی رسانه‌ها غیبت این دو را سیاسی فرض کنیم، امتحان ندادن غروی عضو جامعه مدرسین را به هیچ وجه نمی‌توان سیاسی دانست.
با این جمع‌بندی به نظر می‌آید باید به انتظار اظهارنظر صریح آیت‌الله مومن نشست تا ابهامات موجود پایان یابد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.