وزیر خارجه ایتالیا: فرصت تنش زدایی میان ایران و عربستان را از دست نخواهیم داد

«پائولو جنتیلونی» وزیر امور خارجه ایتالیا در آستانه سفر حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران به رم که با تنش ها میان عربستان و ایران همزمان شده است، گفت: ما این فرصت را برای ترغیب به تنش زدایی از دست نخواهیم داد.

وزیر امور خارجه ایتالیا در گفت و گویی با روزنامه لاستمپا درباره نقش ایتالیا در حل مشکلات روی داده میان ایران و عربستان اظهار داشت: ایتالیا نهایت تلاش خود را برای کاهش و خنثی کردن تنش ها انجام خواهد داد. در ماه جاری میلادی (ژانویه) ایتالیا نخستین کشور اروپایی است که مورد بازدید هیات عالیرتبه ایرانی پس از توافق هسته ای قرار می گیرد و ما این فرصت را برای ترغیب به تنش زدایی از دست نخواهیم داد. 
رئیس جمهوری اسلامی ایران قرار است به دعوت رسمی مقامات بلند پایه ایتالیا و فرانسه ۵ تا ۷ بهمن (۲۵ تا ۲۷ ژانویه) به این کشورها سفر کند. رئیس جمهوری در سفر به ایتالیا، دیدارهایی با رئیس جمهوری، نخست وزیر و سایر مقامات بلند پایه ایتالیا خواهد داشت. همچنین دیدار با تعدادی از سرمایه گذاران و صاحبان صنایع بزرگ ایتالیا در برنامه سفر کوتاه به رم پیش بینی شده است. حضور در واتیکان، دیدار و گفت و گو با پاپ از برنامه های احتمالی سفر به اروپا است. رئیس جمهوری پیش از این قرار بود ۲۳ تا ۲۶ آبان به اروپا سفر کند اما به دلیل وقوع حملات تروریستی پاریس در این زمان و در هماهنگی با میزبانان، قرار شد سفر در فرصت دیگری انجام شود. 
وزیر خارجه ایتالیا سپس به مساله پناهجویان و کنترل مرزی برخی کشورهای اروپایی با هدف مقابله با موج مهاجرت ها اشاره و بر لزوم اعطای پناهندگی اروپایی به پناهجویان واجد شرایط جهت دائمی کردن طرح توزیع و سهمیه بندی پناهجویان میان کشورهای عضو اتحادیه تأکید کرد. 
جنتیلونی در پاسخ به این سئوال که آیا ایتالیا تسلیم نظریه پایان کار پیمان شینگن شده است؟ گفت: خیر، به هیچ وجه. تعلیق این پیمان از سوی برخی کشورها باید همچنان وضعیتی فوق العاده و دارای محدودیت زمانی تلقی شود ولی تا رسیدن فصل بهار به عبارتی پیش از آنکه موج عظیم مهاجران دوباره به سوی اروپا جاری شود، کشورهای اروپایی باید بصورت مشترک مسئولیت ها را متقبل شوند. در غیر این صورت وضعیت برای همه دشوار خواهد شد. 
وزیر امور خارجه ایتالیا با یادآوری حملات تروریستی داعش در لیبی، افزود: باید گام های لازم جهت تشکیل هرچه سریعتر دولت وفاق ملی که تصمیم برداشتن آن در کنفرانس رم و در مراکش اتخاذ شد، برداشته شود. هرگونه تأخیر در این مسیر هدیه به داعش محسوب می شود. 
وی در پاسخ به این سئوال که 'آیا احتمال مداخله نظامی وجود دارد؟' گفت: هر زمان که دولت جدید لیبی درخواست کند، ایتالیا و سایر کشورها از پاسخگویی به مقتضیات امنیتی این کشور دریغ نخواهند کرد. البته باید بر همگان روشن باشد که کسی به فکر حمله یا نمایش های قلدرمأبانه نبوده و هدف تنها همراهی دولت مرکزی در برقراری ثبات خواهد بود. 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.