بنگلادش رسما شبکه سوئیفت را مسبب سرقت هکرها از بانک مرکزی خود دانست

رئیس کارگروهی که درحال تحقیق در مورد سرقت سایبری ۸۱ میلیون دلار از بانک مرکزی بنگلادش است روز یکشنبه سوئیفت شبکه بین المللی پرداختهای بانکی را مسبب این سرقت به دلیل ارتکاب چندین اشتباه هنگام ارتباط با یک شبکه محلی دانست .

به گزارش خبرگزاری رویترز از داکا، محمد فراش الدین یکی از روسای سابق بانک مرکزی بنگلادش به خبرنگاران گفت : ما نشان داده ایم که سوئیفت اشتباهاتی مرتکب شده که این سرقت را برای هکرها سهل و آسان کرده است .
به گفته وی ، سوئیفت یک تعاونی تحت مالکیت سه هزارموسسه مالی ، نمی تواند از زیر بار مسئولیت خود هنگام ارتباط شبکه اش یا سیستم تسویه حساب بموقع بانک مرکزی که در ماه اکتبر برای معاملات داخلی راه اندازی شد، شانه خالی کند.
فراش الدین گفت : سوئیفت مسئول سرقت از بانک بنگلادش به دلیل رویکردش به بانک مرکزی برای نصب این سیستم است .
هکرها در اوایل فوریه وارد سیستم رایانه بانک مرکزی شده و ازطریق شبکه سوئیفت فرمان انتقال ۹۵۱ میلیون دلار را که در حساب هایی در شعبات فدرال رزرو بانک نیویورک در فیلیپین و سریلانکا نگهداری می شد، صادر کردند.
راه این انتقال مالی عمدتا مسدود شد ولی در چهار نوبت معامله مبالغی حدود ۸۱ میلیون دلار سرقت شد و مقامات بنگلادش فدرال رزرو بانک و سوئیفت هردو را به دلیل عدم ردیابی این کلاهبرداری مقصر می داند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.