هندی ها به دنبال پرداخت بدهی نفتی پیش از سفر «مودی» به ایران

منابع مطلع در دولت هند اعلام کردند مقامات این کشور در تلاش برای پرداخت بدهی نفتی 6.5 میلیارد دلاری پیش از سفر هفته آینده «نارندرا مودی» به ایران هستند.

هندی ها به شدت تلاش می کنند که قبل از ۲۲ می (دوم خرداد) دستکم بتوانند هماهنگی لازم برای پرداخت بخشی از بدهی نفتی به ایران را انجام دهند.
روزنامه انگلیسی زبان هندو در گزارشی نوشت: در حالی که یک هفته به سفر تاریخی «نارندرا مودی» نخست وزیر هند به تهران باقی مانده ،مقامات هندی سخت در تلاش برای پرداخت بدهی ۶٫۵ میلیارد دلاری هستند.
یک مقام وزارت نفت هند نیز خاطرنشان کرد تلاش های ما به دلیل بی میلی بانک های اروپایی برای پرداخت این بدهی تاکنون نتیجه ای نداده است .
وی تصریح کرد ما به تلاش های خود برای پرداخت دستکم بخشی از بدهی نفتی به ایران پیش از سفر نخست وزیر ادامه می دهیم .
درادامه این مطلب آمده است هرچند چندین بانک از جمله «دانسکه بانک »دانمارک ،EIH آلمان، بانک مرکزی ایتالیا و هالک بانک ترکیه، بانک RBI در هند برای انجام این تراکنشها شناسایی شده‌اند اما هنوز موانعی وجود دارد.
چندی پیش نیز تعدادی از پالایشگاههای هندی بدهکار به ایران ،باز نبودن کانال های بانکی بین دو کشور را مهمترین مانع در پرداخت بدهی نفتی این شرکت ها عنوان و اعلام کردند به محض رفع مشکل به سرعت بدهی نفتی خود را به حساب ایران واریز می کنند.
پالایشگاههای «اسار اویل» و پتروشیمی مانگلور هند ۶.۵ میلیارد دلار بابت واردات نفت به ایران بدهکار هستند.
«اچ کومار» مدیرعامل شرکت مانگلور گفت که به محض شفافیت و باز شدن کانال های بانکی این شرکت بدهی خود را به ایران می پردازد.
«غلامرضا انصاری» سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو به ایرنا گفت که دو کشور برای رفع مشکلات بانکی می توانند انجام مبادلات از طریق اتحادیه پایاپای آسیایی را مورد توجه قرار دهند.
روزنامه انگلیسی زبان بیزینس در گزارشی به نقل از منابع وابسته نوشت در سفر وزیر نفت هند به ایران تهران از دهلی نو خواسته بود که بدهی نفتی را از طریق بانک های اروپا یک- ایرانیک هندل آلمان،بانک مرکزی ایتالیا و بانک هالک ترکیه پرداخت کند.
« راگوم راجان» رئیس بانک مرکزی هند پیش از این گفته بود که هند بدهی نفتی را به صورت قسطی پرداخت می کند.
هند در دوران تحریم با حفظ روابط تجاری خود با تهران و به رغم محدودیت ها حدود ۲۰ درصد از نفت صادراتی ایران را می خرید.
براساس اطلاعات گمرک و کشتیرانی در ماه مارس سال جاری میلادی مجموع واردات نفت هند از ایران روزانه به ۵۰۶ هزار بشکه رسید که این میزان در سالهای گذشته بی سابقه بوده است .

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.