خوابگاههای دانشجویی از آسیبهای اجتماعی پاک نیستند

معاون وزیر بهداشت گفت: معتقدم خوابگاه‌های دانشجویی از آسیب‌های اجتماعی پاک نیستند اما میزان آسیب‌ها در این خوابگاه‌ها از سایر محل‌های اسکان دانشجویان کمتر است.

دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در نشست هفته خوابگاه‌های دانشجویی علوم پزشکی، افزود: معیشت دانشجویی و اسکان خوابگاه بخشی از زنجیره اهداف آموزش عالی است و با توجه به اینکه ۷۰ درصد دانشجویان غیربومی هستند، اگر به جایی که آنها زندگی می‌کنند، توجه نکنیم، آسیب‌های فراوانی پیش‌رو داریم.
وی یادآور شد: دانشجویان علوم پزشکی پس از تحصیل، سلامت جامعه را بر عهده دارند و اگر خود آنها سالم نباشند، در هدفمان با مشکل مواجه می‌شویم.
فراهانی با اشاره به مطالعه‌ای که در شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه آسیب‌های اجتماعی خوابگاه‌ها ارائه شده است، گفت: آسیب‌های اجتماعی به ترتیب از خوابگاه‌های دولتی، خودگردان، خصوصی و خانه‌های مجردی دانشجویی افزایش پیدا کرده است.
معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: درست است که خوابگاه‌های دولتی وضعیت بهتری دارند اما معتقدم خوابگاه‌ها از آسیب‌های اجتماعی پاک نیستند که این آسیب‌های اجتماعی شامل دخانیات تا سایر موارد می‌شود.
فراهانی اظهار داشت: دلیل اصلی وجود این آسیب‌ها این است که مدیریتی که ما در خوابگاه‌ها اعمال می‌کنیم، کامل نیست و باید از مشارکت دانشجویان در این زمینه بهره بگیریم و ضمن فراهم کردن عدالت آموزشی، معیشت و اسکان آنها را هم فراهم کنیم.
وی هدف از برگزاری هفته خوابگاه‌های دانشجویی را جلب توجه مسئولین نظام، مسئولین ستادی، امور مردم و خیرین دانشگاه‌ها به حوزه معیشت دانشجویی برشمرد و افزود: حدود یک میلیون نفر دانشجو از خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی، وزارت علوم و دانشگاه آزاد استفاده می‌کنند که سهم علوم پزشکی ۸۵ هزار دانشجوی خوابگاهی است.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به نامگذاری روزهای هفته خوابگاه‌های دانشجویی، از رونمایی از الگوی تغذیه سالم و منشور زندگی خبر داد و گفت: در این روزها سعی می‌کنیم توجه بیشتری از خیرین به مبحث خوابگاه‌ها جلب کنیم.
فراهانی درباره بهره‌برداری از خوابگاه‌ها در بازه زمانی هفته خوابگاه‌های سال گذشته تا امسال، گفت: از سال گذشته تا امسال هشت خوابگاه در شهرهای بیرجند، جیرفت، زاهدان، شهرکرد، قم، گناباد و لارستان با ظرفیت ۲۰۸۰ نفر و ۳۴ هزار و ۹۲۰ مترمربع به بهره‌برداری رسید.
وی افزود: سال گذشته قرار بود از سند خوابگاه استاندارد رونمایی کنیم که این اقدام رخ داد و طراحی ۲۱ خوابگاه استاندارد به اتمام رسید که هر کدام از این خوابگاه‌ها ۴۰۰ نفره بودند و جانمایی لازم در دانشگاه‌های واجد شرایط صورت گرفته و به زودی ساخت آن کلید می‌خورد.
معاون وزیر بهداشت درباره خوابگاه‌های استاندارد گفت: سرانه فضای خوابگاهی در خوابگاه‌های استاندارد افزایش یافته و کیفیت بهتری برای دانشجویان فراهم می‌شود. در این طراحی‌ها، خوابگاه‌ها بیشتر به شکل سوئیت دیده شده و سرانه هر نفر از ۱۰ متر به ۱۸ متر افزایش پیدا کرده است.
وی خاطرنشان کرد: با این وجود هنوز کمبودهای زیادی در تأمین فضای خوابگاهی برای دانشجویان وجود دارد و با توجه به اینکه ما ۸۰ هزار دانشجوی خوابگاهی داریم، با وجود ساخت تمامی خوابگاه‌های استاندارد هم تنها ۱۰ درصد نیاز را می‌توانیم تأمین کنیم و متأسفانه در این حوزه هیچ بودجه‌ای دولتی دیده نشده است.
فراهانی یادآور شد: متأسفانه در دولت قبل و همچنین این دولت از ماده برنامه پنجم توسعه که به این موضوع اشاره می‌کند که ۲۰ درصد فرآیندهای دانشجویی، خصوصی‌سازی شود، تفسیر بدی صورت گرفته است و به جای تصدی‌گری، منابع حذف شده‌اند و به همین دلیل ما هیچ منبعی برای ساخت و تجهیز خوابگاه‌ها نداریم و تنها از خیرین در این زمینه کمک می‌گیریم.
معاون وزیر بهداشت درباره شوراهای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: علیرغم نگاه سیاسی برخی به شوراهای صنفی، این موضوع به دانشگاه‌ها ابلاغ شد چرا که معتقدیم برای بهبود مدیریت خوابگاه‌ها می‌توان آن را به دانشجویان سپرد و دانشجویان شورای صنفی بهترین گزینه برای اداره خوابگاه‌ها هستند.
وی افزود: در همین زمینه طرح «شهردار خوابگاه» در برنامه عملیاتی همه دانشگاه‌ها مصوب شد و بر این اساس ۲۰ درصد خوابگاه‌های دانشجویی در دانشگاه باید شهردار داشته باشند. شهردار به کمک شورای صنفی، خوابگاه‌ها را اداره می‌کند و به این صورت خوابگاه‌های پاکی خواهیم داشت.
فراهانی با اشاره به اجرای طرح «همتایاران سلامت» گفت: در این طرح دانشجویان آموزش می‌بینند که به مشاورین در مراکز مشاوره دانشجویی به منظور پیشگیری از گسترش آسیب‌های اجتماعی کمک کنند. این طرح اجرایی شده و اولین گروه کار خود را در دانشگاه علوم پزشکی کردستان آغاز کردند.
معاون وزیر بهداشت از استقبال دانشجویان در تشکیل کانون‌های سلامت رفتار و اخلاق حرفه‌ای خبر داد و گفت: این کانون‌های مستقل و دانشجویی به بهبود فضای خوابگاهی کمک می‌کنند و خوشبختانه در همه دانشگاه‌ها تجهیز شده‌اند.
وی با اشاره به کمک خیرین در ساخت خوابگاه‌های دانشجویی گفت: سال گذشته یک خیر ساخت ۶ خوابگاه در وزارت بهداشت و ۹ خوابگاه دخترانه در وزارت علوم را تقبل کرد که در مجموع در فاز اول و دوم و ۲۶ خوابگاه بیش از ۸۰ میلیارد تومان هزینه خواهد داشت.
فراهانی درباره خوابگاه‌های متأهلی یادآور شد: حداقل فضای مورد نیاز برای خوابگاه متأهلی ۵۵ متر است اما در این فضا می‌توان سه دانشجوی مجرد را اسکان داد؛ به همین منظور اولویت ما دانشجویان مجرد است.
معاون وزیر بهداشت افزود: نمایندگان مجلس در لایحه احکام برنامه‌ای جهت تأمین معیشت دانشجویان، ماده‌ای اضافه کردند که دولت ملزم شده است سالانه برای تأمین خوابگاه‌های متأهلی، ردیف بودجه‌ای در نظر بگیرد.
وی از تصویب یکی از احکام دائمی برنامه‌های دولت در زمینه معیشت دانشجویی خبر داد و گفت: بر اساس این حکم، وزارت بهداشت و علوم و دانشگاه‌ها می‌توانند اموال خود را بفروشند و پول آن را به صندوق رفاه دانشجویی به منظور افزایش سرمایه ارائه دهند که این حکم می‌تواند وضعیت صندوق‌های رفاه را بهبود بخشد.
فراهانی یادآور شد: وام‌های دانشجویی در حوزه علوم پزشکی نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش یافته است اما متأسفانه بین منابعی که ما در اختیار داریم با منابع صندوق رفاه وزارت علوم تناسبی برقرار نیست در صورتی که ما ۳۰ درصد دانشجویان دولتی در اختیار داریم اما نمی‌توانیم وام‌های مورد نیاز را به دانشجویان ارائه دهیم. این موضوع در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تبیین شده و امیدواریم در آینده جبران شود.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به رتبه‌بندی خوابگاه‌های دانشجویی، گفت: معیارهای رتبه‌بندی آماده شده است و ما منتظریم که منابع مالی لازم برای این کار در اختیار ما قرار گیرد و تا پایان سال این رتبه‌بندی را انجام دهیم. دانشگاه‌ها بر اساس این رتبه‌بندی به چهار رده استاندارد، نیمه مطلوب، دارای قابلیت ارتقا و غیراستاندارد رده‌بندی می‌شوند.
فراهانی از هیأت امنایی شدن دانشگاه‌ها و تشکیل شورای عالی امنیت غذا به عنوان دیگر احکام دائمی برنامه‌های دولت در حوزه علوم پزشکی خبر داد.
وی درباره تغذیه دانشجویان و مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، گفت: ما در زمینه تغذیه با کمبود اعتبار شدید مواجهیم. در حال حاضر میزان مبلغی که دانشجو برای هر غذا پرداخت می‌کند، بسیار کمتر از هزینه تمام شده یک غذا است و همین مسئله موجب شده دانشگاه‌ها از منابع دیگر، هزینه‌های خود را تأمین کنند.
معاون وزیر بهداشت افزود: نوسانی بین کیفیت غذای دانشگاه‌ها وجود داشت که سعی کردیم این نوسان را با ابلاغ الگوی تغذیه سالم به حداقل برسانیم. درواقع تمهیداتی دیده شده که همه دانشگاه‌ها دو منوی غذایی داشته باشند تا تنوع و کیفیت غذا افزایش پیدا کند.
فراهانی در زمینه فضای سیاسی و اجتماعی دانشگاه‌ها و فعالیت تشکل‌ها، گفت: در ابتدای این دولت یک رخوتی در فضای دانشگاهی وجود داشت. اکنون پس از دو سال و ۹ ماه فضا بهتر شده اما راضی‌کننده نیست.
وی تصریح کرد: در دوره ابتدای دولت یک جریان فکری هیچ حضوری در دانشگاه‌ها نداشت و تکصدایی غالب بود و ما در حدی که دولت تدبیر و امید قول داده بود، این فضا را متحول کردیم تا تضارب آرا در دانشگاه‌ها بوجود بیاید.
معاون وزیر بهداشت یادآور شد: فکر می‌کنیم که نوع مشارکت مردم در انتخابات‌های متعدد سال‌های ۹۲ و ۹۴ تأثیر زیادی در این زمینه داشته است. در دانشگاه‌های علوم پزشکی دو تا سه دانشجوی ستاره‌دار داشتیم که مشکل‌شان حل شد.
فراهانی اظهار داشت: همه قبول داریم که امنیت بستر هر فعالیت سیاسی و فرهنگی است و مدیران مربوطه در حوزه امنیت هم ممکن است نگرانی‌هایی داشته باشند اما من معتقدم که فضای آزاد و گفتمان بیشتر به امنیت بیشتر هم کمک می‌کند. به هر حال ما در منطقه‌ای حضور داریم که اطرافمان سرشار از ناامنی است اما باید بدانیم که با حس تعاون بیشتر می‌توان بر این موضوعات غلبه کرد.
وی در زمینه وظیفه شوراهای نظارت بر تشکل‌های اسلامی دانشگاه‌ها، گفت: اینکه برخی از این شوراها خود را محق می‌دانند که به برخی برنامه‌ها مجوز بدهند یا ندهند، کار درستی نیست. معتقدم هیأت نظارت موظف است برنامه‌های دانشگاه‌ها را شناسنامه‌دار کند اما ما به عنوان معاونت فرهنگی نمی‌توانیم شوراها را ملزم به انجام کاری کنیم چرا که آنها اختیار لازم را دارند اما این نکته که برخی از مسئولین دانشگاه‌ها محافظه‌کاری می‌کنند، از نظر ما رضایت‌بخش نیست.
معاون وزیر بهداشت درباره شیوه‌نامه اجرایی شورای انضباطی دانشجویی، گفت: این شیوه‌نامه به طور مشترک با وزارت علوم تهیه شده است اما در دانشگاه‌های علوم پزشکی به لحاظ حرفه‌ای، مواردی مورد نیاز است که باید در این شیوه‌نامه دیده شود اما به آن توجهی نشده است. ضمن اینکه ساز و کار قضایی دیده شده در این شیوه‌نامه بسیار گسترده است. در نهایت یک هیأت مشترک بین وزارت علوم و بهداشت تشکیل شد و قرار شد مواردی که مورد نظر ما در وزارت بهداشت است نیز در شیوه‌نامه دیده شود و امیدواریم تا پایان دولت بتوانیم به شیوه‌نامه مشترک برسیم.
فراهانی در زمینه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها، گفت: برخی اقدامات شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها نیاز به بودجه دارد، ما اقدامات اجرایی را احصاء کرده‌ایم و به دانشگاه‌ها نیز ابلاغ شده اما بودجه‌ای برای این اقدامات و راهبردی شدن سند دانشگاه اسلامی دیده نشده است.
وی درباره اخلاق حرفه‌ای در دانشگاه علوم پزشکی، گفت: نمره ما در اخلاق حرفه‌ای ۲۰ نیست چرا که معتقدیم اگر برای دانشجویان هزینه نکنیم، در آینده سلامت دچار مشکل خواهیم شد. به نظر من زیرمیزی یک کار خلاف اخلاق حرفه‌ای است و رفع این موضوع با دو واحد درسی اخلاق انجام نمی‌گیرد. خوشبختانه در این زمینه دانشجویان استقبال زیادی از تشکیل کانون‌های اخلاق حرفه‌ای داشته‌اند.
معاون وزیر بهداشت درباره بحث آمارهای اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی در میان دانشجویان علوم پزشکی، گفت: ما غیر از آمار ۶.۱ درصدی ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۲، تاکنون هیچ آمار رسمی دیگری در زمینه آسیب‌های اجتماعی دانشجویان علوم پزشکی نداریم.
فراهانی افزود: البته در این آمار آسیب‌های اجتماعی، سیگار هم در نظر گرفته شده است چرا که برای یک متولی حوزه سلامت، مصرف دخانیات نیز یک آسیب اجتماعی تلقی می‌شود.
وی اظهار داشت: ما در بحث سلامت روان یک تست فوق‌العاده با ۲۸۰ سؤال به منظور سنجش سلامت روان دانشجویان انجام داده‌ایم که نتایج آن به زودی نهایی می‌شود و به همراه اطلاعات سلامت جسمی آنها بر روی یک سامانه الکترونیک قرار می‌گیرد و تنها در این صورت است که می‌توان یک آمار دقیق از میزان افسردگی، اضطراب و سایر آسیب‌های دانشجویی تهیه کرد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.