اشتاین مایر: شرایط فعلی در قره باغ غیرقابل توجیه است

فرانک والتر اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان روز دوشنبه در آستانه نشست کارگروه میسنک در وین با محوریت موضوع قره باغ، شرایط فعلی در این منطقه را توجیه ناپذیر خواند و خواستار اتمام سریع درگیری پیش از رسیدن به مرز رویارویی نظامی شد.

به نقل از خبرگزاری «ترند» جمهوری آذربایجان، اشتاین مایر در این رابطه گفت: هر چه درگیری قره باغ کوهستانی ادامه یابد، دو طرف آمادگی نظامی خود را افزایش خواهند داد و خطر جنگ میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان شدت خواهد گرفت.
وی که ریاست سازمان امنیت و همکاری اروپا را نیز عهده دار است، از نقش سازنده این سازمان در اتمام تنش در این منطقه خبر داد.
اشتاین مایر افزود: ما بر این باوریم که ایجاد و تحکیم صلح در این منطقه، توافق برای تقویت اعتماد متقابل و شروع روند مذاکرات باید به عنوان اهداف نهایی ما ترسیم شوند. این موضوع مدتی زمان خواهد برد.
روابط ارمنستان و جمهوری آذربایجان که قبلا عضو اتحاد شوروی بودند، در پی درگیری های ماه آوریل میان شبه نظامیان مورد حمایت ارمنستان و نیروهای ارتش آذربایجان در منطقه قره باغ کوهستانی که ده ها قربانی گرفت، به پایین ترین سطح در سال های اخیر کاهش یافت.
قرار است نشست وین درباره اوضاع منطقه قره باغ کوهستانی ساعاتی دیگر با حضور میانجیگران بین المللی، رئیسان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، جان کری و سرگئی لاوروف وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شود.
کشورهای روسیه، آمریکا و فرانسه تلاش می کنند با میانجیگری، جمهوری آذربایجان و ارمنستان را به تحکیم آتش بس شکننده در منطقه قره باغ متقاعد کنند.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز پیشتر اعلام کرد که در حاشیه این نشست با رئیسان جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان درباره اوضاع قره باغ در وین مذاکره خواهد کرد.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.