با امضای ۱۹ تفاهمنامه همکاری؛ صنعت خودرو ایران به الجزایر می‌رود

۱۹ یادداشت تفاهم در دومین نشست کمیته مشترک ارزیابی همکاری‌های صنعتی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری دموکراتیک مردمی الجزایر امضا شد که ۱۵ مورد از آن‌ها در زمینه خودروسازی و قطعات خودرویی بود.

این تفاهمنامه‌ها با حضور وزیران صنایع ایران و الجزایر در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران به امضا رسید.
نخستین تفاهمنامه بین کمیته صنعت دو کشور بود که محمدرضا نعمت‌زاده و عبدالسلام بوشواره آن را امضا کردند.
این یادداشت تفاهم، بر همکاری میان موسسه‌های زیرمجموعه دو وزارتخانه و سازمان‌های سرمایه‌گذاری دو کشور تاکید می‌کند.
دومین یادداشت تفاهم میان شرکت‌های سهامی نمایشگاه‌های ایران و الجزایر امضا شد که به موجب آن همکاری‌های نمایشگاهی دو کشور توسعه پیدا می‌کند.
سومین تفاهمنامه در بخش زمین‌شناسی میان سازمان زمین‌شناسی دو کشور با هدف تبادل اطلاعات، همکاری در زمینه مطالعات زمین‌شناسی، اکتشاف و فرآوری معادن، استخراج و فرآوری فسفات و برگزاری دوره‌های آموزشی علوم زمین امضا شد.
جهارمین یادداشت تفاهم در زمینه استاندارد بود که میان سازمان‌های ملی استاندارد ایران و الجزایر صورت گرفت.
این یادداشت تفاهم در زمینه استانداردسازی، آموزش ارزیابی انطباق و صدور گواهینامه محصولات بر اساس قوانین جاری دو کشور بود.

به گزارش ایرنا، حجم مناسبات اقتصادی ایران و الجزایر در سه ماه نخست پارسال ۷۶۹ هزار دلار بود که کل این رقم شامل صادرات ایران به الجزایر می‌شود.
به گفته رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، سهم ایران از بازار الجزایر فقط ۵میلیون و ۹۰هزار دلار معادل حدود ۹هزارم درصد از کل واردات این کشور است.
وی یادآوری کرد: با توجه به ظرفیت‌های موجود ایران، این مقدار قابلیت افزایش ۱.۵ درصدی معادل ۸۳۰میلیون دلار را دارد و با توجه به توافق‌های انجام شده، تا سطح حداقل یک‌میلیارد دلار قابل افزایش است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.