فازهای 15و16 پارس جنوبی هفته جاری با حضور رئیس جمهوری افتتاح می شود

طرح توسعه فازهای 15 و 16 پارس جنوبی به عنوان نخستین پروژه گازی دارای اولویت صنعت نفت در دولت یازدهم، دوشنبه هفته جاری با حضور رئیس جمهوری افتتاح می شود .

روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس روز شنبه اعلام کرد، با تکمیل اجرای عملیات در بخش های خشکی و دریایی و نیز راه اندازی واحدهای فرایندی و شیرین سازی فازهای 15 و 16، این پروژه ملی گازی در آستانه فرارسیدن فصل سرما وارد مدار بهره برداری می شود .
توسعه این پروژه به منظور برداشت گاز از موقعیت مخزنی میدان مشترک پارس جنوبی توسط کنسرسیومی متشکل از شرکتهای ایرانی به مرحله اجرا درآمده است .
هدف از ساخت و اجرای این طرح، تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز شیرین به منظور تامین سوخت مورد نیاز کشور به ویژه در حوزه مصارف خانگی، تجاری، صنعتی، همچنین تولید روزانه 80 هزار بشکه میعانات گازی برای عرضه به صنایع پالایشگاهی با کاربری تولید سوخت و فراورده های باارزش و 400 تن گوگرد جهت صادرات به بازارهای جهانی است.
از دیگر محصولات پالایشگاه این فاز، تولید سالانه یک میلیون و 50 تن گاز مایع LPG (پروپان و بوتان) برای صادرات و یک میلیون تن گاز اتان است که این حجم از تولیدات در راستای تامین خوراک مورد نیاز صنایع پتروشیمی به ویژه مجتمع های پتروشیمی واقع شده در مسیر خط لوله اتیلن غرب و نیز واحدهای طراحی شده در قطب دوم پتروشیمی های عسلویه اختصاص خواهد یافت.
طرح فازهای 15و16 به عنوان نخستین پروژه پارس جنوبی است که علاوه بر انجام بخش 'مهندسی' آن که به عنوان طراحی مبنا در ساخت سایر پروژه های پالایشگاهی این حوزه در نظر گرفته شده است، تمامی مراحل عملیات اجرایی بخش های ساخت، نصب و راه اندازی آن نیز با مدیریت ایرانی انجام شده است.
در اسفندماه پارسال نیز فاز 12 که به عنوان بزرگترین فاز پارس جنوبی به شمار می رود به ظرفیت تولید روزانه 75 میلیون مترمکعب گاز توسط رئیس جمهوری به طور رسمی افتتاح شد.
پس از اولویت بندی فازهای نیمه کاره پارس جنوبی، روند توسعه و بهره برداری از این فازها شتاب گرفته و میزان تولید گاز کشور افزایش یافته است.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.