سفیر ایران در فرانسه: ایران به پرداخت خسارت به عربستان متعهد است

سفیر ایران در فرانسه گفت:‌ ایران به پرداخت خسارت‌های مربوطه به دولت عربستان بر اساس نرم بین‌الملل متعهد است.

​علی آهنی، سفیر ایران در فرانسه در گفت‌وگو با شبکه فرانس ۲۴ گفت‌: ایران به هیچ وجه به دنبال تنش و جنگ در منطقه نه با عربستان سعودی و نه با هیچ کشور دیگری نیست.
او با بیان این که تنش و جنگ در بردارنده منافعی برای هیچ‌کس نیست افزود:‌ ایران همواره به دنبال رابطه خوب با حسن هم‌جواری با همه کشورهای منطقه است.
علی آهنی با انتقاد از سیاست‌های نادرست دولت عربستان پس از اعدام شیخ نمر باقر النمر که منجر به تنش‌های اخیر شد اظهار کرد: ما این پیش‌بینی را می‌کردیم که اعدام چنین شخصیت محبوب و مذهبی واکنش‌های مختلف جهان به خصوص کشورهای اسلامی و غیراسلامی حتی در اروپا را به دنبال داشته باشد برای همین تلاش‌هایی برای جلوگیری از این اقدام از سوی دبیرکل سازمان ملل و برخی از سران دیگر کشورها انجام شد که آن‌ها وارد چنین حرکت خطرناکی نشوند ولی متاسفانه آن‌ها گوش ندادند.
سفیر ایران در فرانسه با بیان این که ممکن است در ایجاد تنش‌های جدید عمدی وجود داشته باشد افزود: آن‌ها از چند بابت ناراحت بودند و هستند. آن‌ها از پیشرفت مذاکرات ایران و ۱+۵ به هیچ وجه خوشحال نبودند.
آهنی اضافه کرد:‌ آن‌ها از کانال‌های مختلف تلاش‌های زیادی کردند که توافق هسته‌ای به نتیجه نرسد و از زمانی که این توافق به نتیجه رسید با تاسف و عصبانیت زیاد حداقل سعی کردند تا به شکلی مانع ایجاد کنند.
او گفت:‌ با برداشتن تحریم‌ها و اجرای توافق قدرت مانور جدیدی برای ایران فراهم می‌شود که بتواند در عرصه منطقه‌یی و بین‌المللی قوی‌تر عمل کند اما عربستان با ایجاد این تنش‌ها می‌خواهد در آن به شکلی مانع ایجاد کند.
آهنی اضافه کرد:‌ مساله دیگری که برای آن‌ها سنگین بود این بود که شاهد بودند ایران کلیدی‌ترین کشوری است که در جهت مبارزه با تروریسم و مبارزه با داعش و القاعده در حال ایفای نقش است.
وی با بیان این که این موضوع خوشایند مقامات سعودی نبود اظهار کرد: منشاء و محل الهام ایدئولوژیک داعش کاملا مشخص است که از کجا تامین می‌شود و بنابراین وارد این معرکه شدند که متاسفانه در بردارنده منافعی نیز برای آن‌ها نیست.
سفیر ایران در فرانسه اذعان کرد که این اقدامات هم به وحدت اسلامی و هم به وحدت و اتحاد کشورها برای مبارزه با تروریسم لطمه وارد می‌کند و امیدواریم با اصلاح سیاست‌ها و روش‌های‌شان بتوانیم این مرحله حساس را پشت سر بگذاریم.
او هم‌چنین به ارائه توضیحاتی درباره تعرض اخیر به سفارت عربستان در تهران پرداخت و گفت:‌ این اقدام بسیار مایه تاسف بود که در بالاترین سطح محکوم شد و رییس‌جمهور از وزیر کشور خواست تا با ایجاد کمیته‌ای این قضیه مورد بررسی قرار گیرد.
علی آهنی با بیان این که ایران کشور متعهد و مسوول پایبند به تعهدات بین‌المللی است اضافه کرد: برای حفاظت از دیپلمات‌های عربستانی برخی از افراد پلیس نیز زخمی شدند و خوشبختانه به دیپلمات‌های عربستان آسیبی وارد نشد.
وی تصریح کرد: ایران قطعا در پرداخت خسارت‌های مربوطه به دولت عربستان بر اساس نرم بین‌الملل متعهد است.
آهنی در پایان اظهار امیدواری کرد که با دستورات اخیر رییس‌جمهور دیگر شاهد چنین حرکاتی نباشیم.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.