توضیحات زنگنه درباره آخرین وضعیت توسعه فازهای پارس جنوبی و سیاست های تنش زای عربستان

وزیر نفت با بیان اینکه به زودی وزیر خارجه دست‌های پشت پرده حمله به سفارت عربستان در تهران را تشریح می‌کند، گفت: شک ندارم پشت این کار دست‌های نفوذی قرار داشته است.

بیژن زنگنه صبح امروز در جمع خبرنگاران درباره تنش ایران و عربستان و تأثیر آن بر صادرات نفت و گاز ایران گفت: ایران نمی‌خواهد در منطقه تنش وجود داشته باشد اما عده‌ای به دنبال تنش هستند.
وزیر نفت با بیان اینکه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) براساس تنش زدایی کار شده و بزرگترین موفقیت سیاسی یکصد سال اخیر کشور است، تصریح کرد: هیچ اتفاقی در ابعاد برجام در عرصه سیاست و دیپلماسی کشور در یکصد سال اخیر رخ نداده است.
این عضو کابینه دولت با اعلام اینکه این کارها را برای انجام زندگی در فضای صلح، دوستی و تعامل با جهان انجام دادیم، بیان کرد: در سیاست‌های رسمی ایران آمده که ایران باید کشوری درونزا و برونگرا باشد که برونگرایی به معنای تعامل با دنیاست.
این مقام مسئول با یادآوری اینکه پیش از شکل گیری برجام عده ای از شیاطین همچون رژیم صهیونیستی و برخی دیگر به دنبال جلوگیری از شکل گیری آن بودند، بیان کرد: در این زمینه آنها پول‌های زیادی خرج کرده و کارهای زیادی در حوزه اقتصاد انجام داده اند تا برجام شکل نگیرد اما موفق نشدند.
وی با بیان اینکه پس از تثبیت برجام عده ای تلاش کردند که این تفاهم به مرحله اجرایی نرسد و هم اکنون نیز به این تلاش‌ها ادامه می دهند، گفت: این گونه افراد فکر می‌کنند ایران برای آنها تهدید است در حالی که ایران قدرتمند تهدیدی برای کسی نیست.
زنگنه با اشاره به این که چرا باید سفارتخانه عربستان را آتش بزنند، تصریح کرد: شک ندارم پشت این کار دست‌های نفوذی قرار داشته است که وزیر امور خارجه پشت پرده این اقدام‌ها را تشریح خواهد کرد.

آخرین وضعیت توسعه فازهای پارس جنوبی
وی در ادامه با تاکید بر اینکه هم اکنون فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی مراحل نهایی خود را طی می کند و حتی تولید گاز در این فاز آغاز شده است، گفت: این فاز آماده افتتاح است اما برای افتتاح، استانداردهای لازم را ندارد و پیش بینی می شود اوایل سال آینده به صورت رسمی به بهره برداری برسد.
وزیر نفت با اشاره به افزایش ١٨٠ میلیون مترمکعبی ظرفیت پالایشی کشور در پارس جنوبی، تصریح کرد: هم اکنون فازهای ١٢، ١۵-١۶ و ١٧ گاز خود را از دریا دریافت می کنند.
این عضو کابینه دولت با بیان اینکه اجرا و تکمیل فازهای اولویت نخست پارس جنوبی باوجود شرائط تحریم، کاهش شدید درآمدهای نفتی کشور و مشکلات دیگر انجام شده است، اظهار داشت: اگر اولویت بندی در پارس جنوبی انجام نمی شد ما این فازها را نمی توانستیم به بهره برداری برسانیم.
به گفته این مقام مسئول، امسال تلاش می‌شود بخشی از فازهای ١٩، ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی با گاز خودشان از دریا به بهره برداری برسد.
وزیر نفت افزود: اگر منابع مالی لازم برای اجرای پروژه‌های پارس جنوبی تامین شود، به جز بخشی از فاز ١۴ پارس جنوبی، همه فازهای این میدان مشترک گازی تا پایان دولت یازدهم تکمیل می‌شود که این خواست ملت ایران از دولت تدبیر و امید است.

سقوط آزاد مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها
این مقام مسئول با یادآوری اینکه در طول دو سال و نیم گذشته ۶ فاز پارس جنوبی معادل ١۵٠ میلیون مترمکعب گاز در کشور به بهره برداری رسیده که این موضوع سبب کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌های کشور شده است، تاکید کرد: تا اواسط سال ٩۶ تولید میعانات گازی ایران به حدود یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید، تقریبا همه این میزان تولید در واحدهای پالایشی جدید همچون ستاره خلیج فارس، طرح فراگیر پالایشی سیراف و پالایشگاه دوم شیراز فرآورش می شود ضمن این که حجم زیادی از اتان و ال پی جی تولیدی در فازهای پارس جنوبی به عنوان خورا ک به پتروشیمی ها تحویل می شود.

فاز ۱۵ و ۱۶ ایرانی ترین فاز پارس جنوبی
زنگنه با تاکید بر مصرف بهینه گاز از سوی مردم افزود: هم اکنون با توجه تحریم ها و تهدیدهای موجود هر مترمکعب گاز برای ایران، ١٠ تا ١۵ سنت هزینه در بر دارد.
وزیر نفت با اشاره به اجرایی شدن برجام تا چند روز آینده، گفت: امیدواریم با اجرای برجام هزینه‌های صنعت نفت کاهش یابد و ما بتوانیم برای ساخت تجهیزات و ارتقای توانمندی ملی در این صنعت تلاش بیشتری انجام شود.
زنگنه با اشاره به افتتاح رسمی فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی از سوی رئیس جمهور؛ تاکید کرد: سهم ساخت داخل در این فاز بیش از ٧٠ درصد است.
این عضو کابینه دولت در پایان با قدردانی از تلاش‌های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، شرکت نفت و گاز پارس و پیمانکاران اجرایی فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی، خاطرنشان کرد: از سال ٨۵ تاکنون با صرف هزینه ۶ میلیارد دلاری، زحمت‌های زیادی در این پروژه کشیده شده است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.