عراقچی: ظریف و موگرینی بیانیه مشترک می‌دهند/ اجرای برجام از روز شنبه یا یکشنبه

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در نشستی در خانه اندیشمندان علوم انسانی با اشاره به اینکه گزارش آژانس روز جمعه منتشر می شود، گفت: کانال‌های دیپلماتیک مانع از حرکت‌های ناصحیح در ماجرای دستگیری ملوانان آمریکایی و در نهایت منجر به حل مسئله شدند.

سیدعباس عراقچی،‌ عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در نشستی در خانه اندیشمندان علوم انسانی گفت: قرار است تا روز جمعه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گزارش نهایی راستی‌آزمایی خود را صادر کند.
عراقچی اعلام کرد: شنبه (۲۶ دی ماه) یا یکشنبه (۲۷ دی ماه) بیانیه مشترک ظریف و موگرینی (به منظور اجرای برجام) صادر می‌شود.
وی ادامه داد: در حال بررسی این امر هستیم که هنگام صدور بیانیه ورود به روز اجرا،‌ وزرای امور خارجه ۱+۵ کنار هم جمع شوند. هنوز جزییات برگزاری این مراسم تعیین نشده است.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در وزارت امور خارجه بیان کرد: آقای بعیدی‌نژاد، رئیس تیم کارشناسی، شب گذشته به صورت فورس‌ماژور به وین اعزام شد تا باقی‌مانده اقدامات لازم را برای اجرای برجام تا امشب انجام دهد و امیدواریم که امشب همه چیز در وین تمام شود.
وی همچنین در بخشی از اظهاراتش خاطرنشان کرد: شیوه‌نامه برداشتن تحریم‌ها و چگونگی کار کردن شرکت‌ها با ایران در حدود ۲۰۰ صفحه با تمام جزییات روز شنبه گذشته تدوین شد.
آزمایش موشک عماد به همه، چه در داخل و چه در خارج، نشان داد که برنامه موشکی ما ارتباطی به برجام ندارد. این آزمایش نقض قطعنامه است، ولی نقض برجام نیست و نمی‌توان بر اساس آن تحریمی علیه ایران اعمال کرد.  
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام ادامه داد: شیوه‌نامه در روز اجرایی‌شدن بر روی سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا و اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد.
وی عنوان کرد: به اعتقاد ما طرفین از روز تصویب برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) تاکنون تعهدات خود را انجام داده‌اند. آمریکا و اروپا تحریم‌های خودشان را طی مصوباتی یا در آمریکا با دستور رئیس‌جمهوری لغو کردند تا در روز اجرا آن را اجرایی خواهند کرد.
عراقچی گفت: مراحل خارج کردن قلب راکتور اراک و سایر جزییات آن رو به پایان است.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام افزود: اگر کسی در ایران به دنبال بمب اتم است،‌ برجام بدترین اتفاق ممکن برای او است و اگر کسی به دنبال برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای است،‌ برجام برای او بهترین فرصت بود.
وی ادامه داد: سند پایبندی طرف مقابل به تعهداتش در برجام،‌ حفظ اقتدار داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران است.
معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه بیان کرد: برای برداشته شدن تحریم‌های اولیه آمریکا، ایران و آمریکا باید وارد روند مذاکرات دوجانبه شوند که چنین برنامه‌ای در دستور کار نبوده است. ماهیت روابط ایران و آمریکا مانند سابق خواهد بود.
عراقچی خاطرنشان کرد: قدرت بدون دیپلماسی کور است. به طور مثال در حادثه شب گذشته و ورود غیرقانونی تفنگداران دریایی آمریکایی به حریم ایران،‌ کانال‌های دیپلماتیک مانع از حرکت‌های ناصحیح و در نهایت منجر به حل مسئله شدند.
وی ادامه داد: ایران در دوران پسابرجام به سمت تبدیل شدن به قدرت بزرگ بین‌المللی حرکت خواهد کرد.
عراقچی درباره آزمایش موشک عماد نیز گفت: آزمایش این موشک به همه، چه در داخل و چه در خارج، نشان داد که برنامه موشکی ما ارتباطی به برجام ندارد. این آزمایش نقض قطعنامه است، ولی نقض برجام نیست و نمی‌توان بر اساس آن تحریمی علیه ایران اعمال کرد.
ایران نه در بحث رسانه‌ای و نه پای میز مذاکره در برابر طرف مقابل به خصوص طرف آمریکایی ضعیف عمل نکرده است. اگر کسی از طرف مقابل فریاد کشیده است،‌ صدای آقای ظریف بلندتر بوده است.  
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در بخشی از این سخنان عنوان کرد که برنامه ۱۵ ساله بلندمدت برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران توسط سازمان انرژی اتمی تدوین و به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه و ثبت شده است.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام بیان کرد: در خصوص فروش آب سنگین اراک بر اساس برجام باید مازاد ۱۳۰ تن مورد توافق را برای فروش عرضه کنیم و ما هم مشکلی برای فروش آب سنگین مازاد به آمریکا نداریم.
وی ادامه داد: تعهدات ایران بر اساس برجام با تغییر افراد یا دولت‌ها از مسیر اجرا خارج نخواهد شد. ایران به تمام تعهدهای بین‌المللی خود پایبند بوده و خواهد بود.
عراقچی تأکید کرد: تنش جاری میان ایران و عربستان،‌ تأثیری بر اجرای برجام نخواهد گذاشت.
وی خاطرنشان کرد: ایران مصمم به اجرای برجام در چند روز آینده است و اجازه نمی‌دهیم عوامل خارجی اجرای برجام را تحت تأثیر قرار دهد.
رئیس ستاد پیگیری برجام گفت: فضاسازی‌های رسانه‌ای آقای ظریف در دو سال گذشته عمدتا برای خنثی کردن تلاش‌های لابی‌های جریان‌های صهیونیستی و عربستان بود که قصد تخریب توافق را داشتند.
وی ادامه داد: جنگ رسانه‌ای شدید میان ایران و آمریکا در دوسال گذشته در جریان بوده است.
عراقچی گفت: ایران نه در بحث رسانه‌ای و نه پای میز مذاکره در برابر طرف مقابل به خصوص طرف آمریکایی ضعیف عمل نکرده است. اگر کسی از طرف مقابل فریاد کشیده،‌ صدای آقای ظریف بلندتر بوده است.
وی ادامه داد: آن‌چه فسخ‌شدنی نیست منافع ملی ایران است و اگر همین برجام روزی منافع ملی ما را تحت‌الشعاع قرار دهد، قابل فسخ خواهد بود

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.