قاچاق میوه از ۵ کشور به ایران

رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی از واردات قاچاقی انگور شیلی، کدو حلوایی ترکیه، سیر چینی، پرتقال مصری، شاه‌بلوط و آووکادو از ترکیه خبر داد و گفت: نارنگی‌های قاچاق پاکستانی با حجم بسیار بالا وارد می‌شوند که سه برابر نرخ واقعی نیز به فروش می‌رسند.

حسین مهاجران با بیان اینکه واردات مرکبات به کشور ممنوع است، گفت: نارنگی‌های پاکستانی که به صورت قاچاق وارد می‌شود به قیمت ۴۵۰۰ تومان در هر کیلوگرم به فروش می‌رسد این در حالی است که قیمت واقعی آن ها ۱۵۰۰ تومان است.
وی افزود: اگر قرار است این حجم واردات قاچاق به کشور انجام شود بهتر بود که ممنوعیت ورود آنها برداشته می‌شد تا به صورت آزاد و قانونی وارد کشور شوند چون با این کار با قیمت واقعی عرضه خواهند شد.
مهاجران بیان کرد: با توجه به ممنوعیت ورود مرکبات به کشور برخی میوه ها از طریق قاچاق به کشور وارد می‌شوند و به دلیل وجود واسطه‌های زیاد در این زمینه قیمت آن ها افزایش می‌یابد.
رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در عین حال تاکید کرد: البته ما علاقه‌مند به ورود و برداشته شدن ممنوعیت واردات در این بخش نیستیم، چون معتقدیم تولیداتمان پاسخگوی نیاز داخل است؛ به عنوان مثال لیموترش پاکستان در حالی به کشور وارد می‌شود که لیموترش کشور خودمان با کیفیت خوب تولید می‌شود.
وی ادامه داد: البته انگور شیلی، کدو حلوایی ترکیه، سیر چینی، پرتقال مصری، شاه‌بلوط و آووکادو از ترکیه نیز به صورت قاچاق وارد می‌شوند.
مهاجران همچنین اظهار کرد: در حال حاضر هر کیلوگرم پرتقال جیرفت کوهستان ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان، پرتقال رسمی ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، گریپ فروت قرمز ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، گریپ فروت سفید ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان و موز ۲۸۰۰ تا ۳۲۰۰ تومان در میادین میوه و تره‌بار به فروش می‌رسد.
رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با بیان این‌که قیمت لیموشیرین در مقایسه با هفته های گذشته کاهش یافته است، گفت: هر کیلوگرم لیموشیرین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، سیب ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان و سیب با کیفیت متوسط‌ ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد.
وی ادامه داد: هر کیلوگرم نارنگی بندرعباس ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان، پرتقال شمال ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان، خیار ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان و گوجه فرنگی ۱۰۰۰تا۲۰۰۰تومان فروخته می‌شود که کاهش چشمگیری داشته است.
مهاجران با بیان اینکه این روزها تقاضای خرید انار بسیار افزایش یافته است، افزود: هر کیلوگرم انار ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان در میادین میوه و تره بار به فروش می‌رسد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.