زیباکلام: باید به ظریف و کری جایزه داد

صادق زیباکلام با اشاره به تلاش‌های وزرای خارجه ایران و آمریکا برای توافق هسته‌ای و همچنین اجرایی شدن برجام، گفت: اگر بناست جایزه‌ای در این‌باره اهدا شود، باید بین ظریف و جان کری باشد، چراکه این دو وزیر امور خارجه تمام تلاش خود را به کار بستند.

این پژوهشگر و تحلیلگر سیاسی در رابطه با عملی شدن مرحله اجرایی برجام، با اشاره به اینکه "تمامی اقدامات برای اجرایی شدن انجام شده است"، گفت: هیچ دلیلی برای عملی نشدن برجام وجود ندارد و به طور حتم اجرایی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه "اجرای برجام نقطه عطفی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران خواهد بود"، افزود: بعد از ۳۷ سال که از عمر انقلاب می‌گذرد، با وجود مخالفت‌هایی از سوی رادیکال‌ها و تندروها در داخل دو کشور ایران و آمریکا، لابی اسرائیل و مخالفت‌های عربستان، این نخستین‌بار است که ایران موفق به تنش‌زدایی با غرب و بخصوص آمریکا شده است.

این پژوهشگر تصریح کرد: به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته‌ای نشان از صبر، بردباری و حسن‌نیت از سوی مقامات آمریکایی و ایرانی دارد و همین امر سبب شد تا بتوانند بر تمام مشکلات در این زمینه فائق آیند.

وی با اشاره به نقش مؤثر تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان ادامه داد: تأثیر نقش عباس عراقچی، مجید تخت روانچی و علی‌اکبر صالحی در این مقوله انکارناپذیر است. به عبارت دیگر در این رابطه نقش کارگزاران بخصوص جان کری و محمدجواد ظریف بسیار برجسته بود.

زیباکلام با بیان اینکه "این ادعا که اگر هر فرد دیگری هم به جای ظریف و کری بود، مذاکرات پیش می‌رفت، کاملاً نادرست است"، خاطرنشان کرد: این‌که مقدمات کار فراهم شده بود و شرایط تا حد زیادی به نفع سرانجام رسیدن مذاکرات بود، کاملاً درست است اما به هیچ وجه اینگونه نبود که ما با وجود تمام این‌ها به نتیجه دلخواه دست یابیم.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران همچنین با بیان اینکه "با وجود به بن‌بست رسیدن مذاکرات در طول آن، اما توقف پیش نیامد"، گفت: مذاکرات به مرحله‌ای رسیده بود که تار مویی با توقف فاصله نداشت، جان کری و ظریف به صورت دو نفره ساعت‌ها به بحث و گفت‌وگو در این رابطه پرداختند و هر دو بر این اعتقاد بودند که این امر به نفع جمهوری اسلامی، آمریکا، صلح و ثبات منطقه خواهد بود.

زیباکلام با بیان اینکه "اگر بناست جایزه‌ای در این باره اهدا شود، باید بین ظریف و جان کری باشد"، تاکید کرد: این دو وزیر امور خارجه تمام تلاش خود را به کار بستند تا بر اساس شرایط و مشکلات کشورهای مقابل قدم بردارند که در نهایت هم موفق شدند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.