بیانیه آژانس درباره پای‌بندی ایران به تعهداتش بر اساس برجام

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پای‌بندی ایران به تعهداتش بر اساس برجام بیانیه‌ای صادر کرد.

بازرسان آژانس روز پنج‌شنبه آخرین نظارت‌های خود بر محدودیت‌های اعمالی بر برنامه هسته‌ای ایران مطابق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را انجام داده، و امروز (یکشنبه) بیانیه‌ای درباره پای‌بندی ایران به تعهداتش بر اساس برجام صادر کرد.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مرجع نظارت بر اجرای تعهدات ایران بر اساس برجام بوده و تأیید اجرای کامل تعهدات از جانب این نهاد بین‌المللی شرط آغاز «روز اجرا» است.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه خود اعلام کرد: «امروز، من گزارشی را منتشر کردم که طی آن تایید شد که ایران گام‌های مقدماتی لازم برای آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک را تکمیل کرده است. این گزارش به شورای حکام آژانس انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل ارائه شده است.
این گزارش پس از آن منتشر شد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی راستی‌آزمایی کردند که ایران تمامی اقدامات مورد نیاز تحت برنامه جامع اقدام مشترک برای آغاز روز اجرا را انجام داده است.
این مسیر را برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای راستی‌آزمایی تعهدات مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران تحت توافق‌نامه را که توسط شورای امنیت سازمان ملل درخواست شده و توسط شورای حکام مجاز شده، فراهم می‌کند.
هم اکنون روابط میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد فاز جدیدی شده است. این روز مهمی برای جامعه جهانی است. من به تمام  کسانی که به واقعیت پیوستن این موضوع کمک کردند، به خصوص گروه کشورهایی که با نام ۳+۳، ایران و شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است، تبریک می‌گویم.
ایران در راستای تعهداتش، اجرای پروتکل الحاقی بر اساس توافق‌نامه پادمان با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را آغاز خواهد کرد. این اقدام همراه با دیگر اقدامات مرتبط هسته‌ای تحت برنامه جامع اقدام مشترک، به آژانس این قابلیت را می‌دهد تا فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تحت نظارت  قرار داده و صلح آمیز بودن آن را راستی‌آزمایی کند.
آمانو در پایان گزارش خود اعلام کرد: از سال ۲۰۰۳ و از زمانی که آژانس موضوع هسته‌ای ایران را مد نظر قرار داد مسیر طولانی را طی کردیم. کارهای زیادی انجام شد تا ما را به اینجا رساند و اجرای این توافق نیز نیازمند تلاش مشابه است. ما آماده انجام سهم خود در این کار هستیم.»

بر اساس گزارش‌ها در روز اجرا تمام تحریم‌های بین‌المللی و یک‌جانبه که به دلیل برنامه هسته‌ای ایران اعمال شده بودند، به صورت رسمی و عملی لغو می‌شوند.
عراقچی روزهای جمعه، شنبه و یا یکشنبه را به عنوان زمان احتمالی اعلام رسمی اجرایی شدن برجام و رفع تحریم‌های ایران اعلام کرده بود.
انتظار می‌رود محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، و فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بیانیه‌ای مشترک در وین روز اجرای برجام را اعلام کنند.
روز پنجشنبه بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، نیز تعهدات ایران در ارتباط با رآکتور اراک را تقریبا تمام شده اعلام کرده و گفت که حفره‌های کلندریای رآکتور با سیمان پر شده‌اند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.