محصولات کشاورزی و غذایی ایرانی جایگزین محصولات ترکیه در فروشگاههای روسیه می شود

یک روزنامه روسی از برنامه جایگزینی محصولات کشاورزی و غذایی ایران بجای محصولات ترکیه در فروشگاههای روسیه خبر داد.

روزنامه کامرسانت چاپ مسکو روز یکشنبه نوشت: در فروشگاه های شهرهای مختلف روسیه محصولات و کشاورزی و صیفی جات ایرانی جایگزین محصولات ترکیه می شود که به دلیل تحریم های روسیه علیه این کشور تجارت کالاهای آن ممنوع اعلام شده است.
«ستانیسلاو نائوموف» رئیس گروه تجاری «ایکس ۵ رتریل» مسئول همکاری فروشگاه های زنجیره ای بزرگ روسی به نام
«پرکرستوک»، «پیتیورچکا» و «کوپیکا» با سازمان های دولتی روسیه در گفت وگو با روزنامه روسی گفت: برای خریداری محصولات کشاورزی و غذایی از ایران برنامه ریزی می کنیم. شرایط مساعدی برای واردات این نوع محصولات از ایران به روسیه وجود دارد.
نائوموف با ابراز رضایت از کمک و مساعدت مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه برای تجارت با ایران گفت: سفیر ایران با روی خوش از برنامه های ما استقبال کرد و تمام امکانات تولیدکنندگان ایرانی را به ما نشان می دهد.
وی با بیان این که در فروشگاه های روسیه از صیفی جات و میوه های تولید کنندگان ترک اثری باقی نمانده است، افزود: محصولات کشورهایی همچون ارمنستان، قرقیزستان و جمهوری آذربایجان در این فروشگاهها قرار گرفته است.امیدواریم محصولاتی ایرانی نیز در فروشگاه های ما بطور گسترده عرضه شود.
روابط مسکو و آنکارا از ماه نوامبر سال گذشته با سرنگونی هواپیمای سوخو-۲۴ روسی توسط جنگنده های ترکیه بر فراز سوریه تیره شده و مسکو چند بسته تحریم ازجمله در عرصه اقتصادی و خرید محصولات کشاورزی در مورد ترکیه وضع کرده است. 
قرار است در این شرایط «آلکساندر تکاچوف» وزیر کشاورزی فدراسیون روسیه برای گسترش همکاری های کشورش با ایران در عرصه های کشاورزی و مواد غذایی روز سه شنبه ۲۹ دی ماه به تهران سفر کند.
هفته آینده به منظور مذاکره با مقام های ایرانی برای توسعه همکاری های دوجانبه وزیر کشاورزی روسیه به منظور بررسی راههای توسعه همکاری های میان دو کشور و به دعوت «محمود حجتی» وزیر جهاد کشاورزی به ایران سفر می کند.
مهدی سنایی» سفیر ایران در روسیه به تازگی در این رابطه در صفحه خود در شبکه اجتماعی فیس بوک نوشت: : انتظار می رود در سفر وزیر کشاورزی روسیه به تهران گام بلندی در زمینه صدور مجوز نهایی صادرات لبنیات ایران به روسیه و همچنین کاهش تعرفه های گمرکی محصولات ارسالی از ایران برداشته شود.
این سفر به دنبال مذاکرات رییسان جمهوری ایران و روسیه در اوایل آذر ماه و سفر «ایگور شوالوف» معاون نخست وزیر روسیه به تهران در اوایل دی ماه ماه سال جاری انجام می شود.
ایران از حدود یک سال پیش، برای تامین نیازهای روسیه پس از اعمال تحریم های این کشور علیه کشورهای تحریم کننده خود در عرصه محصولات کشاورزی و شیلات و برخی اقلام مواد غذایی، صادرات ماهی و محصولات دریایی و میوه جات را آغاز کرد.
چندین شرکت ایرانی در این زمینه مجوز برای صادرات این اقلام به روسیه را به دست آوردند و ایران در شرایط کنونی تلاش می کند شرایط برای صادرات لبنیات به روسیه را فراهم کند.
مهدی خلج رئیس سازمان دامپزشکی کشور در این باره گفت: موافقت نهایی طرف روسی برای صادرات فراورده های لبنی و گوشت مرغ تا اواسط بهمن ماه تعیین تکلیف می شود.
خلج در حاشیه نشست مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، اتاق بازرگان، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و صادرکنندگان به روسیه در پاسخ به ایرنا افزود: از ابتدا تا انتهای شروع صادرات به کشورهای روسیه و اوراسیا کارهای زیادی انجام شده و اثرات آن مشهود است و هیچ ممنوعیتی برای صادرات، به طور مشخص میگو نداریم.
وی ادامه داد: در بحث فعالان اقتصادی و دستگاه های اقتصادی باید به تجار کمک کنند تا صادرات رونق پیدا کند. 
رئیس سازمان دامپزشکی کشورمان تصریح کرد:اکنون ۱۰۰ شرکت فرآورده های شیلاتی با نظارت سازمان دامپزشکی کد EC (ای سی) دریافت کرده اند و در سایت اتحادیه اروپا معرفی شده اند که می توانند فراورده هایی از قبیل میگو، ماهیان دریایی و خاویار را به کشورهای اتحادیه اروپا صادر کنند. 
خلج گفت: اما اکنون تنها ۱۹ شرکت صادرکننده محصولات شیلاتی، دو کشتارگاه صنعتی طیور و چهار کارخانه فرآورده های لبنی به روسیه معرفی شده است اما مقام های روسی منتظرند صادرات شروع شود تا اسامی دیگر شرکت های صادرکننده نیز اعلام شود.
وی افزود: هر شرکت جدیدی می تواند متقاضی صادرات به روسیه باشد و ما هیچ محدودیتی نداریم؛ به ویژه برای شرکت های دارای کد EC (کد استاندارد بین المللی) هستند اما اکنون متقاضی نداریم. 
وی، یکی از مشکلات صادرکنندگان محصولات شیلاتی را نداشتن مرکز فراوری دانست و افزود: طبق نظر روسیه، صادرکنندگان ایرانی شرایط بهداشتی فراوری محصولات شیلاتی را دارند اما باید بتوانند طبق شرایط بهداشتی تعیین شده صادرات خود را انجام دهند که این امر قابل تحقق است و انتظار می رود برای کسانی که کار حرفه ای تجاری انجام داده اند از این مراکز فراوری تولیدات شیلاتی بهره مند شوند و صادرات به روسیه را انجام دهند.
خلج گفت: بنابراین برای رفع مشکل صادرکنندگان برای نداشتن مرکز فراوری شیلاتی در نظرداریم با مقام های ذی صلاح روسی مکاتباتی داشته باشیم تا این مشکل برطرف شود؛ به طور قطع وزارت جهاد کشاورزی و سازمان توسعه تجارت پیگیر این موضوع خواهند بود.
وی درباره فراورده های لبنی نیز گفت: سه هفته گذشته مرجع ذیصلاح روسی که همتای رئیس سازمان دامپزشکی کشورمان بود، به ایران آمد و موافقتنامه خوبی را در حضور «شارلف» معاون نخست وزیر روسیه و محمود واعظی رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، منعقد کردیم.
به گفته وی، قرار است تا اوایل بهمن ماه جاری (۲۰ ژانویه) مقام های روسی برای شروع صادرات فرآورده های لبنی نظر نهایی خود را به دامپزشکی ایران اعلام کنند.
این مقام ایرانی گفت که براساس این موافقتنامه، سازمان دامپزشکی ایران تعهد دارد الزامات بهداشتی مورد نظر کشور روسیه را رعایت کند. بنابراین پس از اعلام موافقت اولیه صادرات فرآورده های لبنی، شماری از واحدهای گاوداری که تولید شیر خامشان مطابق با معیارهای بهداشتی است همراه با تعدادی از کارخانه های فراورده ها لبنی دارای کد IR (کد مخصوص صادرات) تولید و صادرات خواهند داشت.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نیز به تازگی اعلام کرده است که در یک هفته اخیر ۵۰۰ کامیون مواد غذایی و میوه به روسیه صادر شد.
روسیه بازار بزرگی است که با توجه به تحریم های اروپا علیه این کشور، فرصت مغتنمی در اختیار تولیدکننده های ایرانی قرار گرفته است تا صادرات خود به این کشور را افزایش دهند.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.