حاشیه‌های نخستین کنفرانس خبری روحانی در پساتحریم

خنده ازلبان دکتر روحانی جدا نمی‌شود، همانگونه که دیشب اشک شوق در چشمان نهاوندیان در برنامه نگاه یک تلویزیون و در لحظه اعلام روز اجرای برجام حلقه زد و ظریف با تمام وجود خندید.

روز اعلام اجرای برجام، روز بزرگ درتاریخ سراسر افتخار انقلاب است؛ روزی برای ملت فرهیخته و شایسته ایران زمین، روزی که طومار تحریم‌های ظالمانه درهم پیچیده شد و کشور در مدار جدید اقتصاد و روابط بین‌الملل قرار گرفت.
امروز کنفرانس خبری رئیس‌جمهوری به مناسبت این روز بزرگ با حضور نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی برگزار شد.
هنوز دقایقی تا ساعت ۱۵ مانده بود که دکتر ظریف و محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری نخستین مسئولانی بودند که در محل نشست حاضر شدند، نشست قرار بود ساعت ۱۶:۱۵ آغاز شود. ظریف به همراه نهاوندیان وارد سالن شد و با خبرنگاران خوش‌وبش کوتاهی کرد. عکاسان تا ظریف را دیدند گویی در مسابقه گرفتن تعداد عکس شرکت کرده بودند، شاطرهای دوربین‌ها پشت سر و به سرعت به صدا درآمده بود. عکاسان به شدت مشغول شکار سوژه فوق‌العاده عکاسی خود بودند، وی سپس با محمد نهاوندیان در حالی که صحبت می‌کردند از محل حضور خبرنگاران خارج شدند.
خانواده گران‌قدر شهدای هسته‌ای در ردیف جلو نشسته بودند، با هم گفت‌وگو می‌کردند که حسین فریدون وارد سالن شد به سمت آن‌ها آمد، با آن‌ها سلام و احوالپرسی کرد، سلامی نیز به ما خبرنگاران کرد و رفت.
به تدریج و کم‌کم اغلب اعضای هیات دولت تدبیر و امید به محل نشست آمدند، مدیران ارشد رسانه‌ها نیز به این جمع پیوستند.
کنفرانس خبری رییس جمهوری ساعت ۱۶:۱۵ در سالن اجلاس سران آغاز شد: «امروز روزی تاریخی و استثنایی در تاریخ سیاسی و اقتصادی ملت ایران است که بعد از ۱۲ سال ایستادگی، مقاومت، صبر، استقامت، فداکاری و دادن شهیدان بزرگ در این راه، شهدای هسته‌ای و تلاش بی وقفه دانشمندان هسته‌ای، دیپلمات‌ها و سیاست‌مداران، حقوقدانان و مسئولان اقتصادی کشور به نقطه عطفی دست یافته‌ایم.»؛ جملاتی که آغازگر سخنان روحانی بود.
سخنانش همچون بیانیه امروز صبحش به دل می‌نشست که گفت: «بسم الله الرحمن الرحیم، ملت رشید و قهرمان ایران، امروز برجام به فرجام رسید. خدای منان را بر این نعمت بزرگ سپاس می‌گویم و در مقابل عظمت شما ملت صبور سر تعظیم فرود می‌آورم. این سربلندی و پیروزی بر شما مبارک باد.» و حاضرین برای رییس جمهوری کف زدند.
خانواده‌های معظم شهدای هسته‌ای، اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، محمدجواد ظریف، علی‌اکبر صالحی، عباس عراقچی، مجید تخت‌روانچی، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات، سردار حسین دهقان وزیر دفاع، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی شهیدی ربیس بنیاد شهید و امورایثارگران، شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهوری در امور زنان وخانواده، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیران ارشد رسانه‌ها همچون محمد خدادی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمود دعایی مدیر مسوول روزنامه اطلاعات، متقیان مدیرعامل ایسنا و بسیاری دیگر حضور داشتند.
حدود ۱۲ خبرنگار رسانه داخلی و خارجی فرصت پرسش یافتند که پرس تی‌وی، پرسش آغازین را مطرح کرد. المیادین لبنان، روزنامه جهان صنعت، روزنامه جوان، خبرگزاری آنا، بلومبرگ، سی‌سی تی‌وی تلویزیون ملی چین، خبرگزاری صدا و سیما، المنار لبنان، خبرگزاری آنسا ایتالیا و شبکه خبر نیز به ترتیب سوالات خود را پرسیدند و در نهایت نیز کنفرانس خبری با سوال روزنامه اعتماد به عنوان آخرین پرسش‌گر درباره تایید صلاحیت‌های نامزدهای انتخاباتی به پایان رسید.
«در تاریخ هر ملتی، لحظاتی وجود دارد که به خوبی جایگاه و شخصیت آن ملت را نشان می‌دهد؛ لحظاتی که چشم جهان را به تصمیم و ارادۀ یک ملت، خیره می‌کند و نفس‌ها را در سینه، حبس و ذهن‌ها را متمرکز می‌کند تا صدای مردم یک کشور را بشنوند. یکی از آن لحظاتِ تاریخی، اکنون است که اراده تاریخ‌ساز ملت ایران تحقق یافته است و صدای صلح، عزت و فرهیختگی ایران اسلامی در جهان طنین‌انداز گشته است.» که به حق نیز چنین است که روحانی گفت.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.