چین برای کمک به سوریه دست به جیب شد

چین اعلام کرد که در کنار سایر کمک های مالی به کشور سوریه، مبلغ یک میلیون دلار دیگر را برای این منظور در نظر گرفته است.

«لیو جیه یی» نماینده دائم چین در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک این موضوع را اعلام کرد و یادآور شد که رویکرد کشورش برای رهایی سوریه از بحران کنونی، دستیابی به راه حل های سیاسی است.
وی گفت: بنا بر تائید «شی جین پینگ» رئیس جمهور این کشور، پکن علاوه بر کمک مالی ۶ میلیون دلاری اخیر به دمشق، مبلغ یک میلیون دلار دیگر را در اختیار دولت این کشور قرار می دهد.
انتظار می رود، چین که در پنج سال گذشته کمک هایی را در اختیار این کشور قرار داده است، برای پیشرفت در طرح های کمک رسانی و بشردوستانه در سوریه تا ۲۰ میلیون دلار دیگر به این منظور اختصاص دهد.
این در حالی است که در پی سفر چندی پیش «ولید المعلم» وزیر امور خارجه سوریه به چین، این کشور اعلام کرد که یک کمک مالی ۶ میلیون و ۱۸۰ هزار دلاری را در اختیار دولت سوریه قرار می دهد.
شین هوا، خبرگزاری دولتی چین به نقل از این دیپلمات چینی نوشته است: چین در جهت کاهش بحران در سوریه از طرق مختلف تلاش کرده و تاکنون در ۹ مرحله کمک های مالی خود را در اختیار دولت سوریه قرار داده است.
«لیو جیه یی» همچنین بر رویکرد پکن برای حضور فعال در عرصه کمک به ملت سوریه و بازسازی این کشور تاکید کرد و گفت که کشورش همراه با جامعه بین الملل در راستای کاهش بحران و پایان جنگ در این کشور تلاش می کند.
پیش از این «وانگ یی»، وزیر خارجه چین نیز اعلام کرده بود که کشورش یک عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل است و باید برای پیشبرد صلح و امنیت در این کشور کمک کند و این کمک های مادی نیز بخشی از تلاش های بشردوستانه در چارچوب منشور شورای امنیت است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.