آمانو: اجرای برجام اولویت آژانس است / اجرای پروتکل الحاقی اقدامی مهم محسوب می شود

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: اجرای برجام اولویت مهم ما است و این جریان تازه آغاز شده و تحولات بعدی منتظر گذشت زمان است.

یوکیا آمانو روز دوشنبه پس از دیدار و گفت و گو با علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی این مطلب را در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این سوال ایرنا که با شروع برجام چه هماهنگی و همکاری خاصی بین ایران و آژانس انجام می شود، بیان کرد.
وی با تشریح محورهای دیدار خود با صالحی افزود: جلسه موثر و خوبی با معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران داشتم و این افتخار را دارم که بعدازظهر نیز با رییس جمهوری ایران ملاقات داشته باشم.
وی اظهار داشت: در این دیدار توافق کردیم که همکاری های بین ایران و آژانس را بیشتر تقویت کنیم.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین گفت: سفر من به ایران زمانی انجام می شود که اجرای برجام دو روز قبل و پس از تایید آژانس آغاز شد، ایران اقدامات لازم را برای برجام تکمیل کرده است. 
آمانو یادآور شد: کارهای بسیار زیادی انجام شده است تا به نقطه ای که اکنون قرار داریم، رسیده ایم و تلاش مستمر و مشابهی نیز در آینده لازم است. 
وی تصریح کرد: اجرای پروتکل الحاقی از اقدامات بسیار مهم است تا این شرایط را حفظ کنیم. 
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه داد: ایران اکنون به دوره جدیدی وارد شده است و ما متعهد به ادامه تلاش های غیرجانبدارانه و غیرسیاسی خود در حالت واقعیت هستیم. 
آمانو یادآور شد: چنین تلاش هایی نیز از سوی ایران لازم است و از سوی آژانس نیز بالاترین تلاش را انجام خواهیم داد. 
خبرنگاری همچنین پرسید: آیا مختومه شدن کامل پرونده هسته ای ایران و نتیجه گسترده تر چقدر زمان می برد و چه زمانی کمک آژانس به ایران برای تکمیل پروژه سوخت و نقل انتقال انجام خواهد شد. 
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخ داد: آنچه مهم است تمرکز برای اجرای برجام است در صورت ادامه آرام و مثبت همکاری ها موارد ابهام برطرف می شود. 
آمانو در مورد نتیجه گیری گسترده تر گفت: بعد از همکاری های اولیه این موضوع مشخص می شود. 
وی اظهار داشت: در مورد همکاری های خاص فنی با در نظر داشتن قطعنامه های شورای امنیت، شاید در برخی موارد نتوانیم همکاری های فنی داشته باشیم اما این موضوع در حال بررسی است. 
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا زمان آن نرسیده که باتوجه به اینکه رژیم صهیونیستی سلاح هسته ای دارد، آژانس به این مساله رسیدگی کند؟ گفت: در مورد این مساله در اجلاس بعدی آژانس و شورای حکام در ماه سپتامبر گفت و گو می شود. 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.