هاشمی رفسنجانی: تیم هسته‌ای ایران حقانیت ما را اثبات کرد/ ابراز تاسف از رد صلاحیت‌ها

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تبریک اجرای برجام و موفقیت تیم هسته ای گفت: تیم هسته ای ایران با پشتوانه حق و دانش به مصاف ۱+۵ رفت و حقانیت ایران را به آنها اثبات کرد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز، دوشنبه، در بیست و یکمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی به موفقیت تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در مذاکرات با ۱+۵ با حمایت رهبری و مردم و تلاش‌های شبانه‌روزی اعضای تیم اشاره کرد و گفت: کاری که دولت آقای روحانی و تیم هسته‌ای ایران انجام داد، کاری خطیر و بزرگ است که بی شباهت به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ نیست.
وی ادامه داد: البته شرایط کشور در مقایسه با آن روزها از جهاتی بهتر و از جهاتی بدتر است؛ ما در آن سال‌ها این همه انحراف، قرض و فساد نداشتیم و با کشورهایی که دشمن خونی ما بودند، پس از یک سال روابط عادی و طبیعی داشتیم.

شرایط فعلی هسته‌ای ما خیلی بهتر از گذشته است 
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به خوشحالی و خرسندی همه دنیا به جز صهیونیست‌ها، جمهوری‌خواهان آمریکا و جمعی از دلواپسان داخلی از اجرای برجام اشاره کرد و گفت: در شرایط فعلی وضع هسته‌ای ما خیلی بهتر از گذشته شده است؛ چرا که مواد غنی شده اورانیوم را به روسیه می‌فروشیم و در آینده آب سنگین را به آمریکا خواهیم فروخت.

با حراست از دستاوردهای برجام زمینه توسعه کشور را فراهم کنیم
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز تأسف از اعلام رد صلاحیت حدود ۶۰ درصد از داوطلبان نمایندگی مجلس در روز اول انجام برجام گفت: پس از موفقیت برجام ۱ باید با حراست از دستاوردهای برجام و باز گذاشتن راه تحقیق و پژوهش و جدی گرفتن کرسی‌های آزاداندیشی و آزادی بیان و عقیده در برجام ۲ بتوانیم زمینه‌های توسعه و رشد و بالندگی کشور را فراهم کنیم.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ادامه به پیشرفت‌های خوب دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه گداخت و جوش هسته‌ای اشاره کرد و گفت: جهان ساخت اولین نیروگاه جوش هسته‌ای را در برنامه دارد که اگر این امر محقق شود، بسیاری در مصرف انرژی صرفه جویی شده است.

تاکید بر ساخت ماشین‌های برقی 
وی با ابراز تأسف از آلودگی‌های زیست محیطی که زندگی انسان را سخت کرده است، به ساخت و تولید موتورسیکلت و ماشین‌های برقی ساخته شده توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین اشاره کرد و گفت: اگر این محصولات به تولید انبوه برسد، شاهد کاهش آلودگی و در نتیجه محیطی زیستی سالم خواهیم بود.

با هوشیاری مراکز اطلاعاتی، نظامی و عشق ایران در شرایط امن و ثبات است
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ادامه با ابراز تأسف شدید از تفرقه میان امت‌های اسلامی به شرایط بحرانی منطقه به خصوص در کشورهای عراق، لیبی، یمن، سومالی، افغانستان و گسترش القاعده و بدتر از آن گروهک تروریستی داعش و ویروس تروریسم اشاره کرد و گفت: اگر می‌بینید که ایران در این شرایط، امن و با ثبات است، دلیلی جز هوشیاری مراکز اطلاعاتی، نظامی و عشق، علاقه و مردم به انقلاب اسلامی و کشور و حمایت از آن نیست.

هدف داعش و القاعده بدنام کردن مسلمانان است 
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هدف داعش و القاعده بدنام کردن مسلمانان است در حالی که اسلام با ترور به شدت مخالف است و می بینید که آیات قرآنی که در زمان جاهلیت و در شرایطی که تعداد باسوادان آن کمتر از انگشتان دست بود، بر مسلمانان نازل شد، تأکید بر علم، دانش و تعلیم دارد و فرشتگان نیز به خاطر علم به حضرت آدم سجده کردند.
وی به آیه شریفه «فَلَوْلا نَفَرَ مِنْ کُلِّ فِرْقَهٍ مِنْهُمْ طَائِفَهٌ لِیَتَفَقَّهُوا فِی الدِّینِ، چرا از هر فرقه ای گروهی نزد پیامبر نمی روند تا دانش دین بیاموزند» اشاره کرد و گفت: این آیه نشانگر اهمیت یادگیری علم و دانش در هر شرایطی است.

شرکت‌های دانش بنیان را باید جدی گرفت
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اینکه راه حل مشکلات از تحقیق و پژوهش می گذرد، گفت: توسعه شرکت های دانش بنیان را باید جدی بگیریم، تا ضمن کارآفرینی برای تحصیلکرده های بیکار، شاهد حل معضلات و مشکلات از طریق آنها باشیم.
وی در ادامه به جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی اشاره کردو گفت: محمد زکریای رازی پزشک، دانشمند و فیلسوف ایرانی است که در عمر کوتاه خود کارهای بزرگی در حد معجزه انجام داد. این دانشمند بزرگ که مدتی زرگری و سپس کیمیاگری کرد، پس از آسیب چشمش به خاطر هزینه بالای درمان آن، به دنبال تحصیل علم پزشکی رفت و موفق شد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه اخلاق مداری، سرلوحه طبابت رازی بود، افزود: وی در پزشکی به بینوایان توجه ویژه داشت و علیرغم پزشکان زمان خویش که سعی می کردند به درگاه حاکمان نزدیک شوند، او از چنین روحیه ای برخوردار نبود و آنچنان مهربانانه با بیماران خود رفتار می کرد که آنها به لحاظ روحی و جسمی احساس سلامت می کردند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به دستاوردهای عظیم رازی در حوزه پزشکی به خصوص کشف درمان بیماری های مختلف از جمله آبله و سرخک و کشف الکل، گفت: شخصیت ممتاز و خدمات ارزنده این پزشک ایرانی بر هیچکس پوشیده نیست و زمانی که در بغداد بود و ریاست بیمارستان معتضد عباسی را برعهده داشت، این بیمارستان را به یکی از بهترین بیمارستان های دنیا تبدیل کرد و به واسطه ی همین بیمارستان جهانی شد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با تأکید بر تحقیق واقعی از سوی همه محققان و پژوهشگران، افزود: اگر ما دستور اکید رهبران شیعه مبنی بر «اُنْظُرْ اِلی ما قالَ وَ لا تَنْظُرْ اِلی مَنْ قالَ، را که می گوید باید به سخن توجه کنیم نه صاحب سخن» در تحقیقات خود لحاظ و توجه کنیم، گام بزرگی برداشته ایم.
وی ضرورت باز کردن فضا برای تحقیق و پژوهش و استفاده از دانشمندان و اندیشمندان را مورد تأکید قرار داد و گفت: طبق آمار، متأسفانه طی سال های ۹۱ و ۹۲، ۱۵۰ هزار متفکر و نخبه ایرانی به خارج از کشور رفتند و اسم سازمان معتبر علمی ناسا را مکانی گذاشتند که تبلور حضور دانشمندان ایرانی است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: باید شرایطی در کشور ایجاد شود تا پژوهشگران ایرانی خارج از کشور بتوانند به میهن خود برگردند و مردم ایران را از خدمات خود بهره مند سازند. همانطور که رازی از بغداد به ری آمد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به اوج تمدن اسلامی در قرون ۴ و ۵ اشاره کرد و گفت: آن چیزی که تمدن اسلامی را ساخت، پژوهش و تحقیق بود، در آن زمانی که امتیاز باسواد شدن، مخصوص یکی دو طبقه از مردم بود، دانشگاه جندی شاپور مأمن و پناهگاه تمام دانشمندان از سراسر دنیا شد وبه مرکزی برای تبادل اطلاعات و دانش و منبع عظیمی از کتاب های علمی و فنی تبدیل شده بود.
وی با بیان اینکه ایرانی ها با تمدن چندین هزار ساله بسیار مستعد و باهوش هستند که هوش و ذکاوت آنها نسل به نسل منتقل می شود، گفت: خوشبختانه در شرایط فعلی، ایران از هیچ گونه امکاناتی مثل دانشگاه، استاد، دانشجو، دانشمند، محقق، پژوهشگر، منابع علمی و آموزشی محروم نیست و باید فضا برای کارهای تحقیقاتی و پژوهشی مهیا شود.
آیت الله هاشمی رفسنجانی به تأکید و سفارش رهبر معظم انقلاب در چند سال گذشته مبنی بر ایجاد کرسی های آزاداندیشی اشاره کرد و گفت: متأسفانه آنطور که شایسته است، به این امر مهم پرداخته نشد، واقعاً چقدر کرسی های آزاداندیشی آزاد است؟! کافی است جریانی حرف محققی را نپسندد!!
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: اگر نتایج تحقیق ملموس و قابل درک باشد، باعث جذب درآمد و استعدادها می شود و باید بگذاریم اساتید به همراه دانشجویان در کرسی های آزاداندیشی آزادانه به اظهار نظر و عقیده در زمینه های مختلف بپردازند.
وی آزاداندیشی را اساس پیشرفت اسلام دانست و گفت: در زمان ائمه و امامان معصوم فضا برای علم و دانش باز بوده است و با وجودی که علم آنان لدنی بوده است، به معلم خود هدیه به پاس یاد دادن می دادند و در چنین شرایطی بود که بزرگترین تمدن دنیا را در جامعه ای که تعداد باسوادان آن بسیار اندک بود، پایه گذاری کردند، به طوری که هنوز خیلی ها ریزه خوار آن تمدن هستند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه با بیان اینکه ایران دارای پزشکان باسواد، حاذق و مهربان است، گفت: اگر به تحقیق و پژوهش اهمیت و بها بدهید، هر سال شاهد دستاوردهای عظیم و بهتری در این حوزه خواهیم بود.
در ابتدای این مراسم، ملک زاده، معاون تحقیقات، فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با تأکید بر ضرورت پژوهش در سیاستگذاری، نیروی انسانی متحصص و آماده کار، محیط امن و با ثبات اقتصادی و سیاسی و حاکمیت جو اعتماد، سپردن امور سرپرستی و اجرایی به دانشمندان و تأمین بودجه و حمایت مالی از پژوهش و توسعه علمی را از راه کاری حل مشکلات موجود در حوزه علوم پزشکی برشمرد.
قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با بیان اینکه حوزه پزشکی با بهره مندی از ۱۲ درصد بودجه پژوهشی بیش از ۳۵ درصد علم را تولید می کند، خاطر نشان کرد: کشور برای رشد و بالندگی ظرفیت بسیار خوبی دارد و سیاستگذاران در تدوین اسناد بالادستی باید به این مهم توجه ویژه داشته باشند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بخشی از تحریم ها را نتیجه بی تدبیری دانست و گفت: امیدواریم بتوانیم دستاوردهای برجام را حفظ کنیم.
همچنین ستاری، معاون علمی، فناوری رئیس جمهور و رِئیس بنیاد ملی نخبگان، گفت: نیروی انسانی مهم ترین سرمایه یک کشور است و ایران با ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو رتبه ۵ یا ۶ دنیا را دارد و تعداد مهندسان فارغ التحصیل ایرانی با آمریکا برابری می کند.
وی با تأکید بر اینکه خروجی های جشنواره علمی مورد حمایت بنیاد ملی نخبگان است، گفت: سرمایه گذاری به صورت خاص بر روی دانشگاه های برتر کشور از اولویت های ماست.
در پایان با اهدای لوح، از برگزیدگان جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی تقدیر به عمل آمد.
بیست و یکمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و معاون علمی و فناوری رییس جمهور و جمعی کثیری از اندیشمندان، محققان و پژوهشگران حوزه علوم پزشکی در سالن همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.