ظریف در نشست سفرای خارجی: فرصتی طلایی برای شرکت‌های اقتصادی

وزیر امور خارجه گفت: آنچه مردم ما به درستی برای جهانیان اثبات ساختند این راهبرد بود که فشارها و تحریم‌ها، کارآمدی و اثر بخشی ندارند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست سفرای خارجی و روسای نمایندگی‌های سیاسی مقیم جمهوری اسلامی ایران، دیدگاه‌های خویش را پیرامون ساختارها، روندها، نتایج توافق برجام و چشم انداز تحولات بین‌المللی و منطقه ای در پرتو مناسبات جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها تبیین کرد.

وی با اشاره به تلاش‌های بعمل آمده طی ۱۲سال مذاکرات اظهار کرد: ما در خلال ۱۲ سال تلاش‌های گسترده در یک موقعیتی قرار داشتیم که برای اثبات ظرفیت‌ها و توانائی های خود باید چالش‌های سخت و همه جانبه بمنظور رسیدن به حقوق اساسی خودمان در پرونده صلح آمیز اتمی را تعقیب کنیم.

ظریف با تشریح مصادیق رنج‌ها و مقاومت متوالی که در مقطع جنگ تحمیلی هشت ساله بر جمهوری اسلامی ایران وارد شد خاطرنشان کرد: ایران به تنهائی تمامی فشارها را در مقابل تمامی قدرت‌های بزرگ با بیشترین خسارت‌های انسانی و مادی تحمل کرد و توانست از تمامیت ارضی و امنیت خود دفاع و سپس در پرتو این فشارها، چگونگی تبلور دستاوردهای جوانان و اندیشمندان خود را در مذاکرات با ۵+۱ صیانت کند.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تبیین آثار پایداری مردم و دولت ایران در کسب حقوق حقه خود، گفت: آنچه مردم ما به درستی برای جهانیان اثبات ساختند این راهبرد بود که فشارها و تحریم‌ها، کارآمدی و اثر بخشی ندارند.

ظریف با تشریح ظرفیت‌ها و فرصت‌هایی که برجام برای دیگر کشورها ایجاد کرده و خواهد کرد گفت: ما فرصت‌های طلایی را برای شرکت‌ها و موسسات اقتصادی و صنعتی مختلف جهان فراروی سرمایه گذاری و تبادل فن آوری می بینیم و روندهای جدید، منافع فراوانی را برای تمامی کشورها فراهم خواهد کرد.

وی با اشاره به تحولات جاری درخلیج فارس، تصریح کرد: ما خواهان برقراری امنیت و ثبات برای منطقه خلیج فارس هستیم و هرگونه تنش را مغایر با امنیت و ثبات ایران و منطقه قلمداد می کنیم و امیدواریم با تقویت همکاری‌های برادرانه مبتنی بر تفاهم، حسن نیت، مذاکره و دیپلماسی خردمندانه با تمامی همسایگان بتوانیم بر روند ثبات و امنیت در خلیج فارس بیافزائیم.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.