صالحی‌: مراحل عقد قرارداد برای ساخت ۲ نیروگاه هسته‌ای با همکاری چین طی شده است

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: مراحل عقد قرارداد برای ساخت دو نیروگاه هسته‌ای با همکاری چین طی شده و در سفر رئیس جمهوری چین به تهران یکی از موضوع‌های مورد بررسی خواهد بود.

علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: مراحل عقد قرارداد برای ساخت دو نیروگاه هسته‌ای با همکاری چین طی شده و در سفر رئیس جمهوری چین به تهران یکی از موضوع‌های مورد بررسی خواهد بود.
صالحی که به مناسبت روز هوای پاک امروز سه‌شنبه با مترو به محل کار می‌رفت، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در روز اجرای برجام بر همکاری کشورها در توسعه هسته‌ای ایران تاکید شده است، گفت: برخی کشورهای اروپایی و آسیایی از جمله چین، ژاپن و کره جنوبی آماده همکاری هستند و شرایط با قبل تفاوت کرده است.
رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: دو نیرگاه هزار مگاواتی با هزینه بالغ بر ۳۰۰ هزار میلیارد ریال اولین پروژه نیروگاهی ما بعد از نیروگاه بوشهر است که کلنگ آن در بهمن ماه به زمین زده می‌شود.

وی افزود: پروژه‌های بعدی ما نیروگاه‌های کوچک صد مگاواتی است که اولین قرارداد آن در مراحل اولیه است و پس از توافق نهایی با طرف چینی منعقد می‌شود.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: جانمایی این دو نیروگاهی که چینی‌ها قرار است بسازند در سواحل مکران نزدیک چابهار است.

احداث بیمارستان هسته‌ای در تهران

رئیس سازمان انرژی اتمی در باره احداث بیمارستان هسته‌ای نیز با بیان این که با کمک شهردار تهران زمین خوبی در بوستان ولایت به این کار اختصاص یافته، گفت: با وزارت بهداشت نیز تفاهم‌های لازم صورت گرفته و امید واریم در فاصله امروز تا پایان سال کلنگ زنی آن انجام شود.

صالحی خاطرنشان کرد که توافقنامه‌ها برای این پروژه انجام شده و در حال تامین مالی این پروژه هستیم. این بیمارستان نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد ریال هزینه در برخواهد داشت و یکی از بزرگترین بیمارستان های غرب آسیا خواهد بود.

وی با اشاره به این که بدلیل استفاده از تجهیزات هسته‌ای در این بیمارستان، احداث آن مدت زمان بیشتری طول می‌کشد، افزود: سعی کردیم ابتدا پول آن را تامین کنیم که خوشبختانه منبعی برای آن مشخص شده و امیدواریم ساخت بیمارستان، پس از کلنگ زنی شروع و در سال آینده با جدیت پیش برود.

معاون رییس جمهوری گفت: بهره برداری کامل از بیمارستان پنج سال طول می کشد، که قرار است به صورت مرحله به مرحله آغاز بکار کند.

گستره همکاری‌های ایران و آژانس عمیق‌تر می‌شود

وی در خصوص سفر یوکیا آمانو به تهران نیز با بیان این که هم اکنون در دوره پس از برجام هستیم گفت: ایران مانند هر کشور دیگری عضو عادی آژانس بین المللی است و دیگر مانند سابق نیست.

صالحی ادامه داد: در این سفر در خصوص نحوه پیش برد نظارت‌هایی که در چارچوب برجام تعریف شده است صحبت کردیم. همچنین درباره فرصت‌ها و همکاری‌های فنی میان ما و آژانس که در این ۱۲ سال بخاطر تحریم ظالمانه از دست دادیم صحبت‌هایی کردیم و از ایشان خواستم با جدیت این فرصت‌های از دست رفته را با ایجاد کارگاه‌های آموزشی بیشتری برای مهندسین و کارشناسان ما جبران کنند.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به این که در مجموع نقشه راهی را تنظیم کردیم که چگونه در چارچوب‌های جدیدی که ایجاد شده بحث برجام و پروتکل الحاقی و بازرسی‌ها را پیش ببریم، افزود: در گذشته تعداد نسبتا مناسبی از کارشناسان ایرانی در آژانس به عنوان متخصص کار می‌کردند، ولی در این مدت عده‌ای از آنها بازنشسته و عده‌ای نیز رفته‌اند و در مجموع تعداد ایرانی‌ها خیلی کم شده است.

وی گفت: یکی از تقاضاهایمان این بود که با جدیت نسبت به بکارگیری کارشناسان ایرانی در آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین اقدام شود.

صالحی تاکید کرد: در مجموع گستره همکاری‌های فنی ما هم عمیق تر و هم بیشتر می‌شود.

در حال اجرای پروتکل الحاقی هستیم

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در ارتباط با پروتکل الحاقی تعهد کرده‌ایم در زمانی که برجام اجرایی شود، به اجرا درآید. بنابراین الان دو روز است که می‌توانیم بگوییم طبق تعهدمان پروتکل را ما به اجرا گذاشته‌ایم.

صالحی با تاکید بر اینکه آینده توسعه بهره برداری از دانش هسته‌ای در ایران روشن و تابناک است، گفت: علاوه بر ابراز علاقه کشورهای اروپایی برای همکاری در ساخت نیروگاه هسته‌ای و سایر بخش‌ها، کشورهای آسیایی مانند چین، ژاپن و کره جنوبی نیز آماده سرمایه گذاری در توسعه فناوری هسته‌ای ایران هستند.

معاون رئیس جمهوری افزود: در گذشته فقط روسیه آن هم در ساخت نیروگاه برق هسته‌ای با ایران همکاری داشت، اما اکنون بسیاری از کشورها آماده همکاری هستند.

صالحی با بیان اینکه ما هیچگاه همکاری و همراهی روسیه در زمان سختی را فراموش نمی‌کنیم، گفت: دوستانی که در دوران سختی با ما همراهی کردند، مطمئنا در بعد از اجرای برجام در همکاری با ایران امتیاز بیشتری خواهند داشت و این امری است که رئیس جمهوری نیز بر آن تاکید دارند.

سفر رئیس جمهور چین به ایران

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به سفر هفته آینده رییس جمهور چین به ایران و مذاکرات با این کشور برای ساخت نیروگاه‌های کوچک برق در ایران گفت: آینده صنعت هسته‌ای ایران بسیار روشن است.

وی افزود: در بیانیه‌ای که آقای ظریف وزیر امورخارجه و خانم موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روز اجرای برجام قرائت کردند بر همکاری کشورها در زمینه هسته‌ای با ایران تاکید شده است.

صالحی در ادامه در خصوص برنامه نمادین سفر درون شهری با مترو نیز خاطرنشان کرد: هوای پاک نباید فقط یک شعار باشد، بلکه باید تبدیل به یک باور عمومی شود.

وی با اشاره به این که هنوز به باور عمومی نرسیده‌ایم، گفت: از طرف دیگر هم می‌بایست اقدامات واقعی و اجرایی انجام بدهیم که با توصیه نمی‌شود.

صالحی در خصوص جلوگیری از آلودگی هوا افزود: هرنیروگاه هزار مگاواتی، هفت میلیون تن گازهای گلخانه‌ای در سال تولید می‌کند. هم اکنون حدود هفتاد هزار مگاوات توان نصب شده برق داریم که چنانچه همه اینها هسته‌ای بود، جلوی انتشار ۴۹۰ میلیون تن گازهای گلخانه‌ای را می‌گرفت.

وی تاکید کرد که این کار، سرمایه گذاری عظیمی را می‌طلبد که در این خصوص در هفته‌های آینده عملیات احداث نیروگاه‌های جدید با مشارکت روسیه در بوشهر را آغاز می‌کنیم.

صالحی در پایان تصریح کرد که باید سعی کنیم هم از برق هسته‌ای و هم از انرژی‌های تجدید پذیر مانند انرژی‌های خورشیدی و باد که در کشورمان بسیار یافت می‌شود استفاده کنیم.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.