آیت‌الله سیستانی «clash of clans» را تحریم کرد

آیت‌الله سیدعلی سیستانی مرجع عالیقدر عراق در فتوایی بازی معروف «کلاش اف کلنز» (clash of clans) را که با عنوان اختصاری کلاش در بین جوانان و نوجوانان شهرت دارد، تحریم کرد.

سید خضیر المدنی از وکلای آیت‌الله سیستانی در سخنرانی قبل از خطبه‌های نماز جمعه در کربلا اخیرا اعلام کرد که آیت‌الله سیستانی خرید و فروش و تجارت و بازی کردن با این بازی الکترونیکی را بطور کامل تحریم کرده است.
همچنین دفتر آیت‌الله سیستانی اصل فتوا را روی صفحه شخصی ایشان گذاشت و در پاسخ سوالی که آیا اجازه خرید و فروش بازی و هزینه کردن پول برای این بازی امکان‌پذیر است که عین جواب دفتر آیت‌الله سیستانی به شرح زیر است:
«طبق نظر آیت‌الله سیستانی فروش این بازی صحیح نیست و اصل بازی کلاش نیز مجاز نمی‌باشد و در عین حال می توان به آراء فقهای دیگر در این خصوص مراجعه کرد.»
سایت رسمی عتبه حسینی روز سه‌شنبه درخصوص علت صدور چنین فتوایی از سوی آیت‌الله سیستانی نوشته است: با توجه به اینکه امکان ارتقا بازی طبق خواسته‌های بازی کننده وجود دارد، تروریست‌های داعش اخیرا توانسته‌اند این بازی را متناسب با سیاست‌های خود دستکاری کنند و از طریق آن در بین نوجوانان و جوانان سربازگیری کنند.
این سایت با اشاره به اینکه بازی کلاش انعکاسی از جنگ‌ها و سلاح‌های واقعی در فضای مجازی است، ادامه داد: گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه توانسته است که این بازی را متناسب با سیاست‌های خود ارتقا دهد.
به نوشته سایت عتبه حسینی، گروهک تروریستی داعش توانسته که برخی از شخصیت‌های جنایتکار را هم‌شکل داعشی‌ها طراحی کرده و موسیقی را تبدیل به سرودهای داعش کند و با اضافه کردن شعارهای الله اکبر و پرچم داعش به این بازی، آن را متناسب با خواست خود تغییر دهد.
سایت عتبه حسینی ابراز تعجب کرده که معمولا ۷۰ درصد بازی به گونه‌ای است که همواره گروه‌های جنایتکار به نیروهای منظم نظامی حمله‌ور شده و اقدام به قتل و کشتار و تخریب می‌کنند. 
در بازی کلاش او کلنز که ترجمه فارسی آن «جنگ‌های عشایر» یا «جنگ قبایل» است، بازی‌کننده می‌تواند حسب خواست خود یک شهر یا پادگان نظامی را ایجاد و نیروهای خود را آموزش داده و سپس برای گرفتن غنیمت، دست به غارت و کشتار بزند.
برخی از کاربران اخیرا از وجود شعارهای ماسیونری در فضای این بازی که به صورت حرفه‌ای کارگذاشته شده از جمله چهره شیطان خبر داده‌اند و این روشی است که گروه‌های ماسیونری همواره در کاربرد نمادهای ماسیونری به صورت اسرارآلود بهره می‌برند.
اما بازی کلاش او کلنز را شرکت «سوپر سل» در ۲۰۱۰ در شهر هلسینکی فنلاند ساخت و توانست در سال ۲۰۱۲ حسب اعلام سایت «ویکی‌پدیا» بالغ بر دو میلیون و ۴۰۰ هزار دلار درآمد کسب کند.
مدیر اجرای این شرکت «ایلکا بانین» است که یک شخص یهودی است و توانسته این بازی را در کمترین زمان ممکن به یکی از بازی‌های پرطرفدار در بین نوجوانان و جوانان جهان تبدیل کند.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.