ایران نشان داد کشورهای درحال توسعه می توانند از حقوق خود دفاع کنند

رییس جمهوری گفت: دفاع ملت ایران از حقوق حقه هسته ای خود و در نهایت اجرای رسمی برجام، نشان داد کشورهای در حال توسعه می توانند با ایستادگی در برابر قدرتهای بزرگ، از حقوق حقه خود در قالب گفت و گو و مذاکره، دفاع کنند.

دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در تماس تلفنی 'فواد معصوم' رییس جمهوری عراق با وی، ضمن تشکر از تبریک همتای عراقی خود به مناسبت اجرای رسمی برجام، به نقش حل و فصل موضوع هسته ای در کاهش خطر افزایش تنش ها که می توانست اثر سوئی روی منطقه برجای بگذارد، اشاره کرد.
وی گفت: اکنون با حصول توافق و اجرای برجام و رفع تحریم ها، می توانیم سطح همکاری های اقتصادی و تجاری خود را با همسایگان، کشورهای دوست و به ویژه عراق با سرعت و شتاب بیشتری گسترش دهیم.
روحانی در ادامه پیروزی ارتش و نیروهای مردمی عراق بر گروهک تروریستی داعش در الرمادی و الانبار را تبریک گفت و افزود: امیدوارم بزودی دولت و ملت عراق بتوانند تروریست ها را از خاک آن کشور بیرون برانند.
رییس جمهوری اظهار داشت: برای ما قابل قبول نیست که کشور و یا قدرتی بخواهد در امور داخلی عراق دخالت و یا بخشی از سرزمین کشور دوست و برادر عراق را به تصرف و اشغال خود درآورد.
روحانی با تاکید بر اینکه 'ملت و دولت ایران در کنار ملت و دولت عراق خواهد ماند'، گفت: حفظ حاکمیت ملی، استقلال و تمامیت ارضی عراق برای جمهوری اسلامی ایران بسیار حائز اهمیت است و ما امنیت و ثبات عراق را امنیت و ثبات خود می دانیم.
رییس جمهوری بر تداوم مشورت و همکاری میان دو کشور در ارتباط با مسایل دوجانبه و موضوعات پیچیده منطقه ای تاکید کرد.

بی تردید توافق هسته ای، بیش از پیش به صلح و ثبات منطقه کمک می کند 
'فواد معصوم' رییس جمهوری عراق نیز در این گفت و گوی تلفنی با تبریک اجرای رسمی برجام از سوی دولت و ملت عراق اظهارامیدواری کرد که با شرایط ایجاد شده ، حرکت جمهوری اسلامی ایران به سمت آینده ای درخشانتر، شتابان تر شود.
رییس جمهوری عراق با قدردانی از مواضع استوار و اصولی جمهوری اسلامی ایران در موضوعات دوجانبه و منطقه ای، گفت که بی تردید توافق هسته ای، بیش از پیش به صلح و ثبات منطقه کمک می کند.
وی به اشتراکات تاریخی و مذهبی ایران و عراق اشاره کرد و افزود: سیاست حکیمانه و مدبرانه شما می تواند حقوق ایران و منطقه را مسترد نماید و ما امیدوارم پیوسته شاهد توسعه و شکوفایی ایران اسلامی باشیم.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.