توضیحات ستاد انتخابات کشور درباره اخذ رأی و شمارش آراء الکترونیک

ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه‌ای درباره اخذ رأی و شمارش آراء الکترونیک توضیحاتی ارائه کرد.

نظر به انتشار خبری در خروجی یکی از خبرگزاری‌ها با تیتر "شورای نگهبان با برگزاری انتخابات الکترونیکی مخالفت کرد" نکات ذیل از سوی ستاد انتخابات کشور جهت آگاهی عموم مردم شریف و اصحاب محترم رسانه منتشر می‌شود.
۱. به استناد بند ۷ ماده ۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی( الحاقی ۲۶/۱/۸۶) ؛ وزارت کشور موظف است، نسبت به نوین سازی شیوه‌های اخذ رأی و شمارش آراء به منظور دقت، سلامت و نظارت بهتر در اخذ رأی، شمارش آراء و اعلام نتایج و همین‌طور استانداردسازی صندوق های اخذ رأی در حدود اعتبارات مصوب و پس از تأیید شورای نگهبان اقدام نماید. در نتیجه در این زمینه با کمبود قانون روبرو نیستیم.
۲. با استفاده از ظرفیت‌های قانونی مذکور در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۱۴ حوزه انتخابیه، انتخابات کاملاً الکترونیکی برگزار شده که حدود ۳.۵ درصد انتخابات را شامل می‌شده و در این مرحله برابر برنامه‌ریزی انجام شده، این رقم حداقل به حدود ۲۰ درصد و حداکثر یک سوم رأی‌گیری را شامل خواهد شد.
به این منظور سخت‌افزار و نرم‌افزاری که با تأیید شورای محترم نگهبان، در سال ۹۰ مورد استفاده قرار گرفته بود، بهینه‌سازی و ارتقاء داده شد و برای تأیید نهایی تقدیم شورای نگهبان شد.
۳. در جلسه مشترک با شورای نگهبان مقرر شد سه مجموعه معتبر تخصصی(که براساس توافق وزارت کشور و شورای نگهبان انتخاب شده‌اند) آخرین بررسی‌های فنی را به منظور کنترل نهایی تجهیزات و نرم‌افزار انجام دهند و نظر خود را طی ۱۰ روز اعلام نمایند که این ۳ مرجع نظر خود را اعلام نمودند.
از این مجموعه، ۲ مرجع نظرات خود را به وزارت کشور ارائه و کل روند را کاملاً تأیید نموده‌اند و مرجع سوم هم نظر خود را به شورای نگهبان ارائه و با رفع اشکالات جزئی شرایط را برای اجرای قانون فوق با سخت‌افزار و نرم‌افزار تهیه شده، فراهم دانسته است.
در نتیجه مراتب به شورای محترم نگهبان منعکس گردید و از این شورا درخواست شد، حوزه‌های انتخاباتی پیشنهادی وزارت کشور برای برگزاری انتخابات کاملاً الکترونیک را بررسی و نظر خود را اعلام نمایند.
۴. ضمناً آموزش در ۱۵ استان کشور در حال اجرا و شرایط برای اجرا نمودن قانون انشاءالله فراهم و اجرایی خواهد بود.
۵. براساس مجموعه نکات فوق‌‌الذکر و با عنایت به اینکه سخت‌افزار قبلاً مورد تأیید شورای محترم نگهبان قرار گرفته، هم‌اکنون صندوق‌های اخذ رأی الکترونیک با اعتباری نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان در حال تولید انبوه است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.