عراقچی: نتیجه تحقیقات حمله به سفارت عربستان به زودی اعلام می‌شود

معاون وزیر خارجه کشورمان اعلام کرد که نتیجه تحقیقات مربوطه به حمله به سفارت عربستان به زودی اعلام می‌شود.

سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه که برای شرکت در اجلاس فوق العاده وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در جده حضور یافته بود طی سخنان مبسوطی به بیان اقدامات جمهوری اسلامی ایران در پی حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در ایران پرداخت و گفت جمهوری اسلامی ایران با محکوم کردن این حادثه، تحقیقات مفصلی را برای شناسایی و مجازات مسببین این حملات آغاز کرده و به زودی نتیجه بررسی ها اعلام خواهد گردید.
وی اضافه کرد: با این حال جای تاسف است که سازمان همکاری اسلامی به چنین موضوعی بلافاصله عکس العمل نشان داده و اجلاس فوق العاده برگزار می کند حال آنکه دولت فلسطین بیش از یک سال است که خواهان برگزاری نشست فوق العاده سازمان برای بررسی حملات رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی شده اما هنوز وقعی به این درخواست نهاده نشده است.
عراقچی گفت: سازمان در مقابل مشکلات و چالش های بزرگ جهان اسلام، که حتی در همین جلسه مورد اشاره نمایندگان غالب کشورها قرار گرفت همچون مقابله با تروریسم، افراط گرایی و فرقه گرایی ساکت است حال آنکه همگان از علل و ریشه های این مشکلات و نقش برخی کشورهای خاص در ایجاد آن به خوبی مطلعند.
عراقچی با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران با قدرت های جهانی و اجرایی شدن برجام در هفته گذشته، که منجر به شناسایی بین المللی و احترام شورای امنیت و قدرت های جهانی نسبت به برنامه هسته ای صلح آمیز کشورمان، و رفع تحریم های اقتصادی و مالی علیه جمهوری اسلامی گردید، گفت تجربه این مذاکرات به عنوان الگویی موفق می تواند در حل اختلافات و منازعات در جهان اسلام مورد استفاده قرار گیرد.
وی همچنین به سیاست جمهوری اسلامی ایران در زمینه تقویت وحدت و همبستگی اسلامی و کاهش تتش با همسایگان اشاره کرده و گفت متاسفانه آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گفتگو و تعامل با پاسخ مناسب مواجه نشده است و ظاهرا برخی کشورها علاقمند به کاهش تنش در منطقه نبوده و خط تقابل را برگزیده اند.
عراقچی همچنین در حاشیه اجلاس مزبور دیدارهای جداگانه ای با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و برخی وزرای خارجه شرکت کننده در اجلاس از جمله اندونزی، مالزی و پاکستان به عمل آورد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.