روحانی از افزایش حجم روابط ایران و چین به ۶۰۰ میلیارد دلار خبر داد

رئیس جمهوری اسلامی ایران، رابطه با چین را حائز اهمیت دانست و گفت: ما امروز درباره روابط راهبردی دو کشور، تنظیم یک سند جامع ۲۵ ساله و همچنین ارتقای سطح روابط دو جانبه ظرف ۱۰ سال آینده تا ۶۰۰ میلیارد دلار گفت وگو و تبادل نظر کردیم.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی این مطالب را امروز شنبه در نشست خبری مشترک با شی جین پینگ همتای چینی خود در تهران بیان کرد. رییس جمهوری چین شب گذشته وارد ایران شد. این نخستین سفر بالاترین مقام بزرگترین قدرت آسیایی و یکی از پنج قدرت بزرگ جهان به تهران پس از ۱۴ سال است.
ﺑﺮ اﺳﺎس آﻣﺎرهای رسمی، در ﺳﺎل ۲۰۱۴، ﻣﯿﺰان رواﺑﻂ ﺗﺠﺎری دوﺟﺎﻧﺒﻪ ﭼﯿﻦ و اﯾﺮان ﺑﻪ مبلغ ۵۱ ﻣﯿﻠﯿﺎرد و ۸۵۱ ﻣﯿﻠﯿﻮن دﻻر رﺳﯿﺪ ﮐﻪ در ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﺑﺎ دوره ﻣﺸﺎﺑﻪ ﺳﺎل ﮔﺬﺷﺘﻪ ۵/۳۱ درﺻﺪ اﻓﺰاﯾﺶ داﺷﺖ. از اﯾﻦ ﻣﯿﺎن، ﻣﯿﺰان واردات ﭼﯿﻦ از اﯾﺮان ۲۷ ﻣﯿﻠﯿﺎرد و ۵۰۶ ﻣﯿﻠﯿﻮن دﻻر و ﻣﯿﺰان ﺻﺎدرات ﭼﯿﻦ ﺑﻪ اﯾﺮان ۲۴ ﻣﯿﻠﯿﺎرد و ۳۴۵ ﻣﯿﻠﯿﻮن دﻻر عنوان شده اﺳﺖ.
دکتر روحانی در مجموعه فرهنگی سعدآباد در جمع خبرنگاران گفت: بسیار خوشحالیم که رئیس محترم جمهوری خلق چین به دعوت این جانب پاسخ مثبت داده و امروز میزبان این مهمان عزیز و همراهان گرامی ایشان هستیم.
روحانی افزود: رابطه با چین برای ما حائز اهمیت است، هم به دلیل تاریخی که از یک پشتوانه ۲۰۰۰ ساله به همراه دارد و هم نزدیکی افکار دو دولت نسبت به مسایل جهانی و همچنین نسبت به همکاری وسیع بین دو کشور و منافع مشترکی که برای توسعه روابط بین دو کشور می بینیم.
وی ادامه داد: خوشحالیم که این سفر در مقطع تاریخی بسیار مناسبی در پسا برجام و پسا تحریم تحقق یافته و می توانیم نسبت به موارد مورد علاقه دو کشور به امضای سند نهایی دست پیدا کنیم.
رئیس جمهوری اضافه کرد: این پنجمین مذاکره دو رئیس جمهوری در طول ۲.۵ سال پس از مذاکرات مفصل در بیشکک، جاکارتا و نیویورک داشتیم و امروز همه مسایل دو جانبه منطقه ای و بین المللی را مرور کردیم.
روحانی خاطرنشان کرد: مسایل مالی و بانکی، اعتبارات مورد نیاز سرمایه گذاری سرمایه گذاران دو کشور در یکدیگر، مباحث مربوط به قرادادهای بلند مدت در زمینه انرژی و سرمایه گذاری در زمینه صنعت معدن ، انرژی و … در جلسات عمومی وخصوصی مورد بحث قرار دادیم.
رئیس جمهوری تصریح کرد: علاوه بر مسایل اقتصادی بحث در زمینه مسایل علمی، فناوری های نوین، فرهنگی، گردشگری و مسایل امنیتی و دفاعی بحث کردیم.
رئیس جمهوری افزود: موضوع تروریزم ، مبارزه با افراطی گری و خشونت و مبارزه با اختلافاتی که دامنگیر منطقه شده از مباحث مورد تاکید گفت و گوی دو جانبه بود .
روحانی گفت : ایجاد ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه و رایزنی و کمک در زمینه کشورهایی که گرفتار تروریزم شدند از جمله افغانستان، عراق، سوریه و یمن و کمک های فکری و اطلاعاتی که در زمینه مبارزه با تروریزم باید با هم داشته باشیم، جزء موارد گفت وگو بود .
وی اضافه کرد: یکجانبه گرایی و موضوعات جهان، منطقه و تهدیداتی که در آینده میان مدت باید مد نظر قرار گیرد و اهداف بلند مدت و مهمی که در منطقه میان ایران و چین وجود دارد، جزء مواردی بود که به بحث و بررسی پرداختیم .
رئیس جمهوری اظهارداشت: سفر مهم رئیس جمهور خلق چین به جمهوری اسلامی ایران را به همراه هیات بلند پایه، رویداد مهم تاریخی می دانم و مطمئنا از امروز به بعد فصل نوین ایران و چین آغاز شده است .
روحانی افزود: یکبار دیگر به رئیس جمهوری خلق چین شی جین پینگ و هیات همراه برای سفر به ایران خوشامد می گویم .
شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین شامگاه گذشته در صدر هیات بلند پایه وارد فرودگاه مهرآباد شد و صبح شنبه در مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآباد مورد استقبال رسمی دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری قرار گرفت.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.