بحران پهپادی ارتش آمریکا

اگرچه پهپادهای «ریپر» گل سر سبد عملیات‌های پهپادی نیروی هوایی آمریکا هستند که علیه داعش،‌ القاعده و دیگر گروه‌های شبه نظامی حملات هوایی و اقدامات نظارتی انجام می‌دهند اما تحقیقات روزنامه واشنگتن پست افشا کرد که ریپر‌ها با تعداد بی سابقه‌ای از مشکلات فنی برخورد کرده که باعث شده این پهپاد‌های ۵ / ۲ تنی از آسمان سقوط کنند.

روزنامه واشنگتن پست گزارش کرده است: مشکلات الکتریکی این پهپادها را به دردسر انداخته و باعث شده ۲۰ پهپاد بزرگ نیروی هوایی نابود و یا متحمل دست کم دو میلیون دلار خسارت در رویدادهای سال گذشته میلادی شوند که بدترین آمار سالانه تاکنون محسوب می‌شود. در همین حال پنتاگون نیز میزان این مشکلات را پنهان کرده و جزئیات اکثر سوانح را مخفی نگه داشته است.

روزنامه واشنگتن پست نوشته است: به طور کلی بیش از ۴۰۰ پهپاد نظامی بزرگ آمریکا از انواع مختلف از سال ۲۰۰۱ میلادی سقوط کرده‌اند.

در تحقیقات این روزنامه آمده است: هیچ کس در سوانح پهپادی کشته نشده اما اسناد نشان می‌دهد که از وقوع اکثر فاجعه‌ها جلوگیری شده است. این اسناد افشا می‌کنند که یک پهپاد "پردیتور" ۸ / ۳ میلیون دلاری مجهز به موشک "هلفایر" ژانویه سال ۲۰۱۰ میلادی در نزدیکی قندهار سقوط کرد چرا که خلبان متوجه نشده بود که این پهپاد را وارونه هدایت کرده است.

اگرچه اکثر این پهپادهای دارای نقص در مناطقی جنگی سقوط کرده‌اند، اما تعدادی از آن‌ها در جریان پروازهای آزمایشی و آموزشی در آمریکا نابود شده‌اند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.