لاریجانی:مجلس شورای اسلامی از توسعه روابط با چین حمایت می کند

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر گسترش روابط اقتصادی ایران و چین در زمینه های نفت و گاز، راه آهن و همچنین انتقال دانش و فناوری های روز گفت: گسترش روابط باعث روابط عمیق تر بین دو کشور می شود.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار شی جین پینگ رییس جمهوری چین با تشکر از همکاری این کشور در شرایط گوناگون با جمهوری اسلامی ایران بر گسترش روابط در شرایط کنونی تاکید کرد.
وی تصریح کرد: بیش از ۳۰ سال است که با استقرار نظام مردمی در ایران فشارهای زیادی از طرف برخی قدرت های غربی به جمهوری اسلامی ایران وارد شده اما مقاومت مردم ایران تمامی آن ها را خنثی کرده است و امروز قدرت های جهانی پذیرفته اند که باید با ایران همکاری داشته باشند.
رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت گسترش روابط اقتصادی در زمینه های نفت و گاز، راه آهن و همچنین انتقال دانش و فناوری های روز و نوین همچون نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و تکنولوژی فضایی به ایران یادآور شد: گسترش روابط در همه زمینه ها با کشور چین برای ایران حائز اهمیت است و باعث روابط عمیق تر بین دو کشور خواهد شد.
لاریجانی همچنین برهمکاری های نیروگاهی مخصوصا در مورد آب سنگین اراک تاکید کرد و گفت: این نوع همکاری قطعا مورد حمایت پارلمان در ایران خواهد بود.
لاریجانی در ادامه این دیدار با بیان این که وضعیت امنیتی منطقه وخیم شده است، افزود: متاسفانه برخی قدرت های غربی با حضور خود وضعیت منطقه را در حد انفجار رسانده اند اما غافل از اینکه با اشغال و سرکوب مشکل تروریسم در منطقه حل نمی شود و باعث ناامنی و بی ثباتی بیشتر خواهد شد.

مجلس ایران درحل مساله هسته ای نقش برجسته ای داشت
رییس جمهوری خلق چین نیز در این دیدار ضمن یادآوری دیدار موثر خود با رییس مجلس شورای اسلامی در سال ۹۱، بر داشتن روابط جامع و راهبردی با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.
شی جین پینگ افزود: ما می خواهیم دو طرف با افزایش اعتماد سیاسی و حمایت قاطع از یکدیگر شریک غم و شادی یکدیگر باشند.
وی با بیان این که چین تمایل دارد در توسعه ایران نقش موثرتری داشته باشد، خاطرنشان کرد: در زمینه فاینانس باید کار را گسترش داده و در ایجاد کمربند مشترک جاده ابریشم، منابع آب و انرژی و نیروگاه هسته ای تعاملات سازنده تری داشته باشیم.
رییس جمهوری خلق چین ادامه داد: باید درباره منافع و دیدگاه های مشترک دو کشور در سازمان ملل، سازمان شانگ های و در موضوعاتی همچون عراق، یمن و سوریه همفکری کنیم.
شی جین پینگ اجرای برجام را فرصت مناسبی برای همکاری بیشتر عنوان و اظهار داشت: مجلس ایران در حاصل شدن برجام و اجرای آن و حل مسئله هسته ای ایران نقش برجسته ای داشته است.
وی با بیان این که مذاکرات ۱+۵ و ایران یک تجربه موفق بود، افزود: از این تجربه می توان برای ثبات در منطقه و حل و فصل مشکلات جهانی استفاده کرد.
وی با یادآوری این که خاورمیانه بسیار ناآرام است و متاسفانه فعالیت گروه های تروریستی گسترش یافته است، گفت: ما آماده همکاری با ایران در زمینه مسائل منطقه ای و مبارزه با تروریسم هستیم.
رییس جمهوری خلق چین افزود: روابط مجالس دو کشور بسیار مهم و نقش بسزایی در روابط دوجانبه دارد، لذا از گسترش روابط پارلمانی بین دو کشور حمایت می کنیم.
به گزارش ایرنا،شی جین پینگ رییس جمهوری چین شب گذشته در صدر یک هیات عالی رتبه سیاسی اقتصادی وارد تهران شد. وی پس از مراسم استقبال رسمی، با رییس جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت و گو کرد.
در جریان سفر وی به تهران، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در راستای تعمیق و تحکیم مناسبات و همکاری های مشترک، ۱۷ سند و یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.