علی مطهری: نبایداز این ترسید که مجلسی علیه نظام تشکیل شود/ تصورم از اصول‌گرایی چیز دیگری بود

نماینده مردم تهران ریشه رد صلاحیت‌ها را ترس از فریب خوردن مردم در انتخاب داوطلبان دانست و گفت: نبایداز این ترسید که مجلسی علیه نظام تشکیل شود.

در ادامه مراسم رونمایی از کتاب بازیگران و بازیگردانان مجلس به تالیف نسرین وزیری که توسط سایت تاریخ ایرانی در موسسه اطلاعات برگزار شد،، علی مطهری به بحث سیر بررسی صلاحیت‌ها در ادوار مختلف مجلس اشاره کرد و گفت: روشن است که به مرور یک مقدار دمکراسی مورد قبول قانون اساسی ما در طول زمان با این نوع بررسی صلاحیت‌ها محدود شده و بخشی از انتخاب مردم به عهده آن مرجع قانون گذاشته شده است. 
وی بر لزوم اصلاح این امر تاکید کرد و گفت: ریشه این‌گونه بررسی صلاحیت‌ها ترس بی جایی است که از فریب خوردن مردم وجود دارد. برخی تصور می‌کنند که مردم آن رشد لازم را ندارند و فریب می‌خورند و شاید افرادی را انتخاب کنند که در مقابل نظام و ولی فقیه بایستند؛ این ترس بیهوده بوده و موجب ضربه خوردن نظام می‌شود.
نماینده مردم تهران با بیان اینکه این محدودیت در بررسی صلاحیت‌ها باید محدود و مربوط به فساد مالی، اخلاقی و فساد سیاسی مثل جاسوسی باشد، ادامه داد: اینکه برخی مجلس ششم را مجلس نامطلوب معرفی می‌کنند شاید به خاطر تبلیغاتی است که علیه آن انجام شده است. مجلس ششم غیر از مسئله تحصن، مجلس ناموفقی نبوده و در اجرای فصل سوم قانون اساسی گام‌های مهمی برداشته و در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی تلاش کرده است. نباید از این ترسید که مجلسی بر ضد نظام تشکیل شود. اینکه گفته می‌شود تعدادی از نمایندگان مجلس ششم به رهبر نامه نوشتند، متن نامه هم بد نبود و امروز برخی از آن پیش‌بینی‌ها به وقوع پیوسته است.
مطهری ریزبینی در صلاحیت‌ها برای جلوگیری از تشکیل مجلس ناخوشایند را نامطلوب دانست و گفت: این‌گونه برخوردها موجب می‌شود که مردم رشد اجتماعی پیدا نکنند. شهید مطهری در سال ۱۳۴۸ جملاتی دارند که مضمون آن این است که تحمیل وکیل ولو صالح موجب می‌شود که مردم آن رشد لازم را پیدا نکنند. باید این اجازه و اختیار را مردم داشته باشند تا اگر صدبار هم اشتباه کنند، در نهایت به رشد اجتماعی برسند.

وی به حضور خود در مجالس هشتم و نهم اشاره کرد و افزود: نقطه آغاز حیات سیاسی من همان مجلس هشتم است که از آن به عنوان مجلس اصول‌گرا یاد می‌شود. تصور من از اصول‌گرایی یک چیز دیگری بود. من انتظار دیگری از آن مجلس و نمایندگان داشتم و در عمل دیدم که اصول‌گرایی واقعی وجود ندارد. در همان دوران با ماجرای وزارت کشور آقای کردان مواجه شدیم. ایشان در جلسه رای اعتماد مدرک دکترای خود از دانشگاه آکسفورد نشان داد و وزیر شد. همان موقع که بحث‌هایی مطرح شد من گفتم که حالا که ایشان وزیر شده دیگر بی خیال پیگیری موضوع شوید اما وقتی جواب استعلام آمد گفتیم درست نیست که وقتی مردم متوجه دروغ شدند ما در مقابل این امر سکوت کنیم. حتی خواستار این شدیم که خود دولت ایشان را برکنار و یا حتی معاون وزیر کند. اما آن‌ها نپذیرفتند و ما هم حاضر نبودیم که در مقابل این مسئله سکوت کنیم.
مطهری به دیدار خود با احمدی‌نژاد در این ارتباط اشاره کرد و گفت:‌ در‌آن جلسه ۳ ساعته آقای احمدی‌نژاد از من خواست که بی خیال موضوع شویم و این همه مدرک قلابی وجود دارد، من هم گفتم که بحث شخصی وجود ندارد شما هم کاری کنید تا این مسئله به مجلس کشیده نشود. خود کردان حاضر به استعفا شد اما احمدی‌نژاد اجازه نداد و در جلسه استیضاح هم حاضر نشد و آن مرحوم هم هرچه در جلسه استیضاح گفت به ضررش به پایان رسید و در نهایت با رای بالایی عزل شد.
نماینده مردم تهران به موضوع سوال از رییس جمهور در مجلس هشتم نیز اشاره کرد و گفت:‌ این مسئله هم نمایان‌گر یکی دیگر از نواقص اصول‌گرایان بود. وقتی رییس جمهور می‌گفت من قانون را اجرا نمی‌کنم نباید حتی یک ساعت هم رییس جمهور این مملکت می‌ماند. اما دوستان می‌گفتند این دولت مورد حمایت رهبری است و ما ورود نمی‌کنیم. حدود یک سال طول کشید تا بحث سوال مطرح شود. ایشان حتی گفتند من قانونی را که به تشخیص خودم مطابق با قانون اساسی باشد، اجرا می‌کنم و با سایر قوانین کاری ندارم. نپذیرفتن سوال موجب شد که من از نمایندگی استعفا دهم که در نهایت هیات رئیسه آن را پذیرفت و رییس جمهور برای پاسخگویی به مجلس آمد. هرچند که آیین‌نامه در این ارتباط دارای نواقصی بود و بعدها آن نقیصه رفع شد.

وی یکی از مشکلات اصلی کشور و اصول‌گرایان را برداشت غلط از موضوع ولایت فقیه دانست و گفت: ولایت فقیه هیچ تکلیفی را از گردن ما ساقط نمی‌کند. اینکه من نماینده به وظایف خود عمل نکنم به این دلیل که از نظر رهبری خبر ندارم، صحیح نیست.
مطهری به انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم اشاره کرد و گفت: در زمان ما ادامه حضور احمدی‌نژاد را به صلاح کشور نمی‌دانستیم از این رو با دوستان همفکری کرده و گفتیم از آقای ولایتی در انتخابات حمایت کنیم. در این خصوص دیدارهایی هم با آقای هاشمی و خاتمی داشتیم و آن‌ها هم استقبال کردند اما در نهایت دوستان ما گفتند چون نظر آقا را نمی‌دانیم وارد نمی‌شویم. انتخابات که ربطی به رهبری ندارد اگر رهبری می‌خواست که خود رییس جمهور را انتخاب کند که دیگر انتخابات معنایی نداشت. در سال ۸۸ هم که فتنه‌ای راه افتاد، ابتدا عده‌ای راه افتادند و گفتند که نظر آقا به احمدی‌نژاد است.
نماینده مردم تهران قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را نیز از دیگر مصوبات خوب مجلس هشتم عنوان کرد و گفت: این قانون خوب بود اما اجرای بدی داشت. با وجود اینکه سهم هر فرد ۱۵ هزار تومان بود دولت برای هر نفر مبلغ ۴۵ هزار تومان در نظر گرفت که موجب بروز مشکلات عدیده‌ای برای کشور شد و دوستان باز هم سکوت کردند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.