شرط عجیب طالبان برای بازگشت به مذاکرات صلح

یک مسئول در گروه طالبان افغانستان گفت: طالبان پیش از بازنگری در بازگشت به مذاکرات صلح، خارج شدن نام خود از فهرست سیاه سازمان ملل و لغو محدودیت برای سفر مسئولان این گروه را خواستار است؛ این مذاکرات با هدف پایان دادن به جنگ داخلی ۱۵ ساله در افغانستان برگزار می شود.

 به نقل از رویترز، پس از تشدید درگیری ها در چند ماه گذشته و وخامت اوضاع در استان هلمند که نزدیک است از کنترل دولت خارج شود و همچنین افزایش انفجارهای انتحاری در کابل، افغانستان و همسایگانش برای ازسرگیری مذاکرات متوقف شده صلح تلاش می کنند.  
به نظر می رسد احتمال پیوستن طالبان به هر گونه مذاکرات ضعیف است چرا که از زمان خروج بیشتر نیروهای بین المللی از افغانستان در اواخر سال ۲۰۱۴ قدرت نظامی طالبان در عرصه درگیریها افزایش یافته است. 
اما برخی از مسئولان طالبان به رویترز گفتند اگر شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ای را که بر اساس آن داراییهای طالبان مسدود و محدودیتهایی بر سفر مسئولان ارشد آن اعمال شده است لغو کند این گروه می تواند در مذاکرات شرکت کند. 
این مسئول که خواست نامش فاش نشود افزود :«(پیامی) به آنها انتقال دادیم که از آنها می خواهد اول ما را از فهرست سیاه سازمان ملل متحد خارج کنند و اجازه سفر آزادانه را به سراسر جهان به ما بدهند پس از آن می توانیم به اجرای مذاکرات صلح فکر کنیم.» 
پاکستان میزبان اولین دور رسمی مذاکرات بین طالبان و دولت افغانستان در ژوئیه ۲۰۱۵ بود اما پس از آنکه مشخص شد ملا محمد عمر سرکرده طالبان که با برگزاری این مذاکرات موافقت کرده بود دو سال پیش مرده و خبر مرگ وی مخفی نگه داشته شده است ، دور دوم آن لغو شد.  
فعالان و مسئولان سابق افغانستان و نمایندگانی از طالبان برای شرکت در نشستی که به مدت دو روز با هدف پایان دادن به جنگ در این کشور برگزار می شود صبح شنبه وارد هتلی در دوحه شدند.  
این نشست را انجمن علوم و امور بین الملل «باجواش» که برنده جایزه نوبل صلح است برگزار می کند.  
ذبیح الله مجاهد سخنگوی رسمی طالبان گفت: این نشست فرصتی برای ما به منظور بیان دیدگاههای خود درباره آینده افغانستان فراهم کرده است. گروه طالبان درحال حاضر با درگیری داخلی مواجه است. 
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.