نگاه متفاوت «کیوسک» به صفحه اول روزنامه‌ها؛ دیدار رهبر انقلاب با رئیس‌جمهور چین پرتکرارترین تیتر امروز

 

نگاهی به صفحه اول روزنامه‌های صبح یکشنیه ۴ بهمن
(کلیک بر روی لوگوی هر روزنامه، تصویر صفحه اول آن را نمایش می‌دهد)
 
روزنامه تیتر یک شرح
ظلم نکنیم، به ظلم راضی نشویم تیتر یک صفحه اول آرمان به نقل از سیدحسن خمینی در کنار تصویر او به همراه تیتر دو «هشدار انتخاباتی عارف به روحانی» و همچنین تیترها و عکس‌های هاشمی رفسنجانی و علی مطهری، رویکرد معترضانه به ردصلاحیت‌ها را حفظ کرده است.
لیست خاکستری اصلاح‌طلبان هم خالی است این تیتر در کنار تیتر کوچک‌تر «صورتمان را باسیلی سرخ کرده‌ایم» به نقل از عارف، ناامیدی از حضور فعال اصلاح‌طلبان در انتخابات را می‌رساند. اما عکس یک از چهره مغموم علی مطهری با تیتر «علی مطهری از اصول‌گرایی برید» و در ذیل آن تیتر «احمدی‌نژاد قادر به اداره یک بنگاه معملاتی هم نبود» به نقل از یکی از چهره‌های معروف اصول‌گرایی آن هم به تقلید از جمله معروف امام، را می‌توان استفاده از وقایع برای زیر سؤال بردن جناح رقیب دانست.
همکاری‌های چین در دوران تحریم را هیچگاه فراموش نخواهیم کرد دیدار رهبر انقلاب با رئیس جمهور چین که در صفحه اول همه روزنامه‌ها انعکاس داشته، در اطلاعات هم مانند بسیاری از روزنامه‌ها تیتر یک شده و سایر تیترهای مهم این صفحه در ادامه روند حمایت از دولت است. با این حال این صفحه بیشتر نگاه ملی دارد تا جناحی؛ چیزی که از ۲ روزنامه قدیمی و حاکمیتی کشور انتظار می‌رود.
رفیق تحریم، شریک برجام اعتماد خبر شروع همکاری‌های جدید اقتصادی ایران و چین را سوژه تیتر یک خود کرده است تا بیشتر به نتایج مثبت برجام تأکید داشته باشد. دو خبر دیگر منعکس شده در این صفحه هم به این موضوع پرداخته است. در عین حال عکس یک از سیدحسن خمینی و تیتر «ظلم نکنیم و به ظلم راضی نشویم» در کنار ۳ تیتر کوچک دیگر، بخش انتخاباتی و جناحی این صفحه را به عهده دارند.
رونق انتخابات در گرو حضور رقیب است هرچند انتظار می‌رفت تیتر یک ارگان رسمی دولت مربوط به موافقت‌نامه‌های امضا شده بین ایران و چین باشد، اما نگرانی از رد صلاحیت‌ها جای آن را گرفته و شاید بتوان این برداشت را داشت که امروز دغدغه اصلی دولت همین باشد؛ اتهامی که این روزها مخالفان دولت بر آن اصرار دارند. به جز عکس یک و تیتر آن، سایر تیترها بیشتر برنامه‌های اقتصادی دولت را پیگیری کرده‌اند.
توافق ۲۵ ساله ایران و چین با اینکه تیتر و عکس یک امروز جام‌جم به دیدار رئیس‌جمهور چین با رهبر انقلاب اختصاص یافته اما دلیلی نمی‌شود تا این روزنامه از روند انتقادی خود نسبت به دولت دست بردارد؛ چیزی که در تیتر «سایه سنگین هزینه‌های جاری بر بودجه ۹۵» به عنوان تیتر دو خودنمایی می‌کند.
سیاست غیرصادقانه آمریکا، مستقل‌ها را به هم نزدیک می‌کند این صفحه شبیه صفحه اول جام جم امروز شده است با این تفاوت که چاشنی ضدآمریکایی هم دارد. اما تیتر «تردید در احراز صلاحیت‌ها خیانت به انقلاب و امام است» که حکم تیتر دو جوان را دارد، ادامه روندی است که از دیروز این روزنامه در پیش گرفته و سعی در القاء پیامدهای منفی سخنان روز پنجشنبه رئیس جمهور دارد.
توافق همکاری استراتژیک ۲۵ ساله این تیتر در کنار عکس دیدار رهبرانقلاب با رئیس جمهور چین، هرچند خراسان را شبیه بیشتر روزنامه‌های امروز کرده است، اما انتخاب تیتر «عارف: وظیفه می‌دانیم رد صلاحیت‌ها را از طریق قانون و دولت پیگیری‌کنیم» به عنوان تیتر دو، رنگ ملی و از لحاظ جناحی آشتی جویانه‌ای به این صفحه کرده است. در میان سایر تیترهای صفحه اول خراسان، انتخاب تیتری به نقل از قالیباف، حکایت از اهمیت جایگاه جغرافیایی شهردار تهران برای این روزنامه دارد.
توافق برای روابط استراتژیک ایران و چین، حکمت‌آمیز است در بین جرایدی که بیانات رهبر انقلاب در دیدار رئیس جمهور چین را تیتر یک خود کرده ا‌د، انتخاب عکس رؤسای جمهور دو کشور در مراسم استقبال رسمی به عنوان عکس یک، آن هم در یک روزنامه مخالف دولت، نوبر است. کاری که انتظار می‌رفت «ایران» انجام دهد. صفحه اول امروز رسالت را شاید بتوان آشتی این روزنامه و طیف منتسب به آن با دولت و شحص رئیس جمهور دانست.
رصد پول‌های کثیف در میان روزنامه‌های اصلاح‌طلب امروز که نقریبا همه به این صحبت رئیس بانک مرکزی در صفحه اول اشاره داشته‌اند، انتخاب آن به عنوان تیتر یک، نشان از اهمیت این موضوع در بین نویسندگان شرق دارد. انتخاب«کشاکش یأس و امید در ستاد اصلاح‌طلبان» به عنوان یکی از تیترهای اصلی صفحه، بیانگر پرداخت جناحی اما حرفه‌ای به موضع انتخابات است؛ هرچند که عکس یک این روزنامه سوژه‌ای تکراری در میان سایر روزنامه‌های امروز باشد.
بازی رکود پاتک ژورنالیستی به حمله مخالفان دولت با سلاح رکود اقتصادی سوژه تیتر یک امروز قانون است. این تیتر در کنار عکس متفاوتی از رؤسای جمهور ایران و چین در مراسم استقبال و دیگر تیترهای این صفحه از جمله تیتر جذاب «دلالی در خطبه‌خوانی عقد» صفحه امروز این روزنامه را در میان سایر صفحات اول متمایز کرده است.
ایران هیچگاه همکاری چین در دوران تحریم را فراموش نمی‌کند انتخاب این تیتر از بیانات رهبری در دیدار رئیس جمهور چین با یک زیرتیتر ضد غربی در کنار مواضع شناخته شده کیهان در قبال تحریم‌ها و برجام را می‌توان به دلبستگی این روزنامه به دوران تحریم تعبیر کرد. ضمن این که روزنامه روند جناحی خود در مخالفت با دولت و شخص روحانی را با سایر تیترهای صفحه اول پرتیترش ادامه داده است.
حراج حجاز تیتر یک همراه با عکس صفحه اول امروز، یادآور سیاست ضد سعودی این روزنامه است که هرچند وقت یک بار آن را تجدید می‌کند. سایر تیترهای این صفحه رونوشتی از صفحه اول کیهان است.

 

 

 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.