کفاشیان: ماموریت خاکپور به پایان رسید

رییس فدراسیون فوتبال می‌گوید برنامه آن‌ها برای فدراسیون بلند مدت و ۱/۵ ساله بود.

علی کفاشیان درباره حذف تیم‌ملی امید از انتخابی المپیک در مراسم تجلیل از تیم‌های فوتبال ساحلی اظهار کرد: برنامه ما برای تیم‌ملی امید بلند مدت و ۱/۵ ساله بود و در این مدت برنامه‌ها را اجرا کردیم و اردوهایی را که خواسته بودند را برگزار کردیم. قبول داریم که این تیم نتوانست برابر ژاپن نتیجه بگیرد و حذف شد اما پشتوانه‌سازی خوبی برای تیم ملی بزرگسالان صورت گرفت.
وی به غیبت دو بازیکن لژیونر ایران در این تورنمنت زیر ۲۳ سال اشاره کرد و گفت: تیم ما در قطر بازی به بازی بهتر می‌شد و در دیدار برابر ژاپن نیز عملکرد خوبی داشتیم و به نظرم با این نمایش چیزی از ارزش‌های تیم ایران کم نمی‌شود. زحماتی که کادر فنی تیم امید کشیده از بین نخواهد رفت چرا که این بازیکنان بعدا تیم ملی بزرگسالان را تغذیه می‌کنند. در فوتبال دنیا دو دسته از مسابقات هستند که اهمیت دارند که یکی جام جهانی است و دیگری مسابقات باشگاهی و سایر تورنمنت‌ها تنها برای پشتوانه‌سازی انجام می‌شود.
کفاشیان درباره اختلاف کادر فنی تیم امید با سرمربی تیم بزرگسالان اظهار کرد: من اعتقاد دارم در هر شرایطی با تعامل می‌شود مشکلات را مرتفع کرد. البته به اعتقاد من در این ماه‌های اخیر اصطکاکی میان کی‌روش و کادر فنی تیم امید وجود نداشت. حتی کی‌روش می‌توانست یک ماه پیش برای تیم ملی اردو بگذارد اما ما از او خواستیم برای تعامل بیشتر با تیم امید اردو برگزار نکند. لژیونرها هم امکان حضور در این اردو را نداشتند و بیشتر بازیکنانی که مد نظرش بودند در تیم امید حضور داشتند. دقیقا به دلیل کمک به تیم امید اردوی تیم ملی را برگزار نکردیم و معتقدم که کی‌روش تعامل لازم را با مربیان تیم امید داشت. ممکن است در روزهایی مشکلاتی به وجود آمد اما ما هم همیشه اصرار داشتیم که باید بین مربیان تیم ملی تعامل برقرار باشد. حذف این تیم انتخابی المپیک اتفاق خوبی نبود اما اتفاقی است که افتاده و ما با مربیان داخلی نتوانستیم نتیجه بگیریم.
او درباره نقش کادر فنی تیم امید در این ناکامی و در پاسخ به این سوال که آیا این کادر به کارش ادامه خواهد داد، گفت: ماموریت خاکپور در این تیم به پایان رسیده و ما در مسابقات آتی از کادر جدید استفاده خواهیم کرد. ماموریت این کادر از مربیان تا اتمام مسابقات انتخابی المپیک بود که به پایان رسید. تصمیم داریم برای تیم امید با کمک هیات رییسه فدراسیون فوتبال از پنج یا ۶ ماه دیگر برنامه‌ریزی کنیم. خیلی از بازیکنان تیم فعلی دیگر شرایط همراهی با این تیم را ندارند اما ما نگران نیستیم چرا که تیم جوانان‌مان پشتوانه خوبی را به وجود آورده‌اند.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او پرسید وزارت ورزش اجازه انتخاب زلاتکو کرانچار را نداد و حالا چرا باید فدراسیون فوتبال پاسخگو باشد گفت، خاطرنشان کرد: حتما فدراسیون فوتبال مسئولیت شکست تیم امید را برعهده می‌گیرد و ما تقصیر این ناکامی را به گردن دیگران نمی‌اندازیم. ۸ سال برای صعود این تیم به المپیک برنامه ریخته بودیم و خالا که این اتفاق نیفتاده از تمام مردم عذرخواهی می‌کنم.
رییس فدراسیون فوتبال با بیان اینکه تیم امید تلاش خود را انجام داد گفت: تیم ما تیم خوبی بود. تیم‌های دیگر هم خوب بودند اما کارشناسان باید تحلیل کنند که چرا تیم‌های ما در مرحله حذفی شکست می‌خورند. تیم‌های ما در گروه‌شان موفق می‌شوند اما در مرحله حذفی نتیجه نمی‌گیریم.. در جام ملت‌های ۲۰۰۷ دیدار ما با کره جنوبی به وقت‌های اضافه رفت و شکست خوردیم. در جام ملتهای قبلی دیدارمان برابر عراق به وقت اضافه رفت و در پنالتی باختیم و این بار هم از مرحله گروهی بالا آمدیم و در بازی مقابل ژاپن به وقت اضافه کشید و باز هم حذف شدیم.
کفاشیان درباره ارزیابی شخصی خود هم از عملکرد تیم امید، گفت: من نمی‌توانم نظر بدهم بلکه کارشناسان باید نظر بدهند. مسئله‌ای که در فوتبال ما وجود دار این است که تیم‌های ایرانی تا به مرحله حذفی می‌روند، حذف می‌شوند. ما در دیدار برابر ژاپن تا دقیقه ۹۰ خوب بودیم اما در وقت اضافی باختیم. این را باید بدانیم که باید فوتبال‌ ۱۲۰ دقیقه‌ای ارائه کنیم. وی افزود: با این همه ما اکنون باخته‌ایم و مسوولیت نرسیدن به المپیک بر عهده ماست. این نتیجه دوباره به ما ثابت کرد که سرمایه‌گذاری در فوتبال پول دور ریختن نیست.
کفاشیان درباره بحث‌های ایجاد شده پیرامون موضوع سرپرستی فدراسیون فوتبال پس از پایان دوره‌ ریاستش در فدراسیون فوتبال گفت: اساسنامه فدراسیون فوتبال با سایر فدراسیون‌ها متفاوت است و از شما می‌خواهم یکبار زمان بگذارید و اساسنامه را به طور کامل مطالعه کنید. طبق این اساسنامه مجمع بالاترین نهاد تصمیم‌گیر است و در مجمع عمومی رئیس این مجمع، رئیس فدراسیون فوتبال است. اساسنامه می‌گوید در صورتی که در مجمع رییس تعویق یا زودتر برگزار شدند انتخابات را به رای بگذراد و مجمع به این موضوع رای بدهد، ریاست رییس فدراسیون ادامه خواهد داشت. در انتخابات قبلی هم انتخابات قرار بود آبان برگزار شود اما چند ماه به تعویق افتاد و من تا دی ماه و زمان انتخابات به حضورم در فدراسیون فوتبال ادامه دادم.
وی درباره ممنوع‌التصویری خود هم گفت: خوشبختانه ممنوع‌التصویر هستم و خیالم راحت است که می‌توانم حرف‌هایم را بزنم.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.